زیست شناسی

میزان کالری مورد نیاز بدن

میزان کالری مورد نیاز بدنآیا تا به حال در مورد غذایی که در طول روز مصرف می کنید، فکر کرده اید؟ متاسفانه بسیاری از افراد کالری، به اندازه نیاز بدن را مصرف نمی کنند. کالری بیش از اندازه باعث ایجاد جاقی شده و کمبود آن نیز مشکلات دیگری را برای بدن شما ایجاد می کند. خوب پس کمی در مورد "کالری" برای شما توضیح می دهیم. 

عملکرد کالری


هر نوع ماده خوراکی (بجز آب) شامل کالری است که باعث تولید انرژی در بدن می شود. اما اگر می خواهید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، باید طرز استفاده کالری مورد نیاز بدن را یاد بگیرید. مشکل این جاست که میزان کالری مورد نیاز در افراد مختلف، متفاوت است؛ چراکه هر فرد به میزان بخصوصی کالری نیاز دارد. 

میزان مصرف کالری روزانه ما به عوامل مختلفی از جمله: وزن، قد، جنسیت، سن و فعالیت روزانه بستگی دارد. هر چه فردی جوان تر و خوش اندام تر باشد، نیاز به کالری بیشتری دارد. البته این مقدار کالری با افزایش سن افراد کاهش می یابد. 

علیرغم اینکه کالری ها برای بدن بسیار مفید هستند، می توانند عملکرد مضری نیز از خود نشان دهند. آقای دکتر ریچارد ویندراک پروفسور دانشگاه ویسکونسین معتقد است که اگر افراد به اندازه کافی کالری مصرف نمایند هیچ گاه دچار پیری زودرس نمی شوند. یکی از عوامل ایجاد پیری نفوذ رادیکال های آزاد به بافت ماهیچه ای است. اگر بتوانید به اندازه کالری مصرف کنید، از فرایند نفوذ رادیکال ها به داخل بافت ها جلوگیری کرده و بنابراین سلامتی شما تضمین خواهد شد. 

کالری موردنیاز

یک رژیم غذایی سالم حاوی چه مقدار کالری است؟ 


پیش از هر چیز باید بدانید که بدن انسان پروتئین، چربی و کربوهیدارت ها را نیز به کالری تبدیل می نماید. 1 گرم پروتئین و کربوهیدارات برابر است با 4 کالری است و همچنین 1 گرم چربی برابر با 9 کالری می باشد. واضح است که غذاهای پر چرب حاوی کالری بیشتری نسبت به غذاهای کم چرب هستند. اما ساده لوح نباشید! منظور ما این نیست که چون چربی غذایی پایین است پس شما هر چقدر که دوست داشتید می توانید از آن بخورید.

حتی اگر شما در یک وعده غذایی از مقدار زیادی پروتئین استفاده کنید این کار می تواند سلامت شما را به خطر اندازد. یک مرد بالغ قادر به هضم 40 گرم پروتئین در هر وعده غذایی می باشد. هر چه بیش از این مقدار مصرف شود به عنوان چربی در بدن فرد ذخیره می شود. این نکته را زمانیکه در حال رژیم گرفتن به خاطر بسپارید. 

کالری مورد نیاز بدن شما باید از 55-60 درصد از کربوهیدرات، 25-30 درصد از پروتئین و 15-20 درصد از چربی تشکیل شود. یک انسان سالم باید میزان کالری مورد نیاز بدن خود را طی 4-6 وعده به بدن برساند که البته به دلیل شرایط شغلی و فرهنگی به ما آموزش داده اند که غذای خود را در 3 وعده نسبتا بزرگتر میل کنیم که این امر به عنوان یک رژیم غذایی سالم به شمار نمی رود. 

میزان کالری مورد نیاز یک مرد بالغ فعال ( منظور از فعال بودن ، داشتن حداقل 3-5 مرتبه ورزش در طول هفته می باشد) بر اساس عوامل فوق الذکر در حدود 2500-3000 کالری در هر روز می باشد. 

مصرف روزانه کالری

BMR 
راه های متفاوتی برای تشخیص میزان کالری مورد نیاز روزانه بدن وجود دارد که ما در این قسمت یکی از آنها را به نان فرمول "هریس بندیک" را برای شما انتخاب کرده ایم. این فرمول یکی از آسانترین راه های محاسبه فرایند بنیادین متابولیک است (BMR ). عوامل مهم در این فرمول عبارتند از: جنسیت، وزن بدن (به کیلو )، قد (به سانتی متر)، و سن. فرمول مذکور به این شکل است. 

ادامه مطلب
   + سینا ; ۸:٥٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

روشهایى ساده برای کاهش وزن

حتماً تا حالا با خود فکر کرده اید که چرا خیلى راحت و سریع دچار اضافه وزن مى شوید اما کم کردن وزن بسیار مشکل است. شما ممکن است براى مدت زمانى دچار پرخورى شوید و بعد فکر کنید که برگشتن به وزن سابق غیرممکن است اما اینطور نیست. به طور مثال اگر شما ۳ هفته پرخورى کنید، ولى بعد از سه هفته به عادت سابق خود بازگردید و رژیم غذایى خود را حفظ کنید در مدت ۵ هفته به وزن سابق خود بازمى گردید. باید در کنار رژیم غذایى ورزش را فراموش نکنید حداقل روزانه ۳۰ دقیقه از وقت خود را به پیاده روى اختصاص دهید، البته این میزان براى کاهش وزن کم است.
بهترین زمان براى ورزش، صبح است و افرادى که دچار مشکل کم خوابى یا اختلالات خواب هستند. نباید قبل از خواب ورزش کنند، زیرا ورزش باعث بالا رفتن دماى بدن و اثرگذاردن روى هورمون افیدرامین است که آن نیز باعث هوشیارى و عدم خواب مى شود.
نوع ورزشى که انتخاب مى کنید بستگى به علاقه خودتان دارد، زیرا اگر شیوه ورزش کردن خود را دوست نداشته باشید، روى شما اثرگذار نخواهد بود. به شما توصیه مى کنیم حتماً قبل از ورزش کردن از کربوهیدرات استفاده کنید، زیرا کربوهیدراتها در ماهیچه ها و عضلات شما ذخیره مى شوند و به هنگام لزوم، به سرعت انرژى آزاد مى کنند.
در اینجا موارد بسیار ساده اى را براى کاهش وزن به شما ارائه مى دهیم.
۱) ۵ وعده در هفته از غلات براى صبحانه استفاده کنید:
مطالعات نشان داده افرادى که از غلات براى صبحانه استفاده مى کنند کمتر از بقیه دچار اضافه وزن و بیمارى دیابت مى شوند.
۲) از شیر و مواد لبنیاتى کم چرب یا بدون چربى استفاده کنید.
۳) سعى کنید بیش از ۹۰ درصد غذاى روزانه خود را در منزل بخورید، زیرا وقتى شما بیرون از منزل یا در رستوران هستید، غذاهاى پرچرب و پرکالرى استفاده مى کنید. بیشتر کالرى مصرفى خود را تا قبل از بعدازظهر مصرف کنید.
۴) فقط زمانى که صداى معده خود را شنیدید، سراغ غذا بروید، زیرا اغلب ما زمانى که عصبانى، ناراحت و افسرده هستیم، بدون توجه به گرسنگى یا نیاز بدنمان به مواد غذایى، غذا مى خوریم.
۵) هر دو ساعت یکبار حداقل ۵ دقیقه وقتى در محل کار خود هستید، از جاى خود بلند شوید و راه بروید، بدین ترتیب حداقل تا پایان ساعت کارى ۲۰ دقیقه راه رفته اید.
۶) سعى کنید هر روز ۱۰ دقیقه از پله ها بالا و پایین بروید.
۷) به جاى نوشیدن آب میوه، از میوه استفاده کنید، زیرا خوردن میوه طبیعى کالرى کمترى، از آب میوه دارد.
۸) به صورت گروهى و با دوستان خود سعى کنید کمتر غذا بخورید.
زیرا تحقیقان نشان مى دهد، وقتى با دوستان خود هستیم، وقت بیشترى را پشت میز ناهارخورى مى گذرانیم و چون مشغول صحبت هستیم، بیشتر غذا مى خوریم.
۹) وقت کمترى را صرف تماشاى تلویزیون کنید زیرا وقتى مشغول تماشاى تلویزیون هستید، هوس مى کنید که از تنقلات استفاده کنید.
۱۰) لباسهایى که مخصوص زمان چاقى تان بوده است، از کمد خود خارج کنید و رنگ آبى را وارد زندگى خود کنید. زیرا رنگ آبى، عملکردى دارد که باعث کم شدن اشتها و بى اشتهایى مى شود. بنابراین براى پوشاندن میز ناهارخورى خود از رنگ آبى استفاده کنید. وقتى مى خواهید غذا بخورید لباس آبى بپوشید و از رنگهاى زرد، قرمز و نارنجى که تحریک کننده اشتها هستند پرهیز کنید.
۱۱) آهسته و با خونسردى کامل غذا بخورید. بعد از خوردن هر لقمه غذا، قاشق و چنگال خود را کنار بشقاب بگذارید و ماجراهایى را که در طول روز برایتان اتفاق افتاده را براى دیگران تعریف کنید و جرعه جرعه آب بنوشید. زیرا زمان فرستادن سیگنال مغز به معده ۲۰ دقیقه است و این زمان باید صرف شود تا مغز به معده دستور دهد که دیگر نیازى به غذا ندارد.
۱۲) از میزان مساوى سبزیجات و حبوبات براى شام استفاده کنید.
به طور مثال یک فنجان برنج پخته شده یا پاستا ۲۰۰ کالرى دارد که همین مقدار سبزیجات تنها ۵۰ کالرى دارد. بنابراین سعى کنید از سبزیجات و حبوبات بیشتر استفاده کنید.

   + سینا ; ۸:٤٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

سودمندی های عسل

   + سینا ; ۸:٤۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

روغن هاى گیاهى شفابخش

از دیرباز روغن هاى گیاهى همواره مورد استفاده بشر بوده و همچنین در خواص درمانى و قدرت درمان آنها نیز هیچ جاى شکى نیست. در ذیل نیز لیست و خواص براى روغن هاى گیاهى را مشاهده مى کنید:
ریحان: جهت التیام اضطراب و بى خوابى موثر است. ریحان محرک و متعادل ساز فکر است. یک قطره از روغن ریحان اگر بر روى گزیدگى حشرات چکانده شود سریعاً التهاب را از بین مى برد.

ترنج: روغنى مشهور که همواره در چاى سبز ارل گرى مورد استفاده بود، جهت دفع کولیک روده یا کم اشتهایى استفاده آن همراه با عسل بسیار موثر است. ترنج طراوت بخش و ضدافسردگى است.

چوب سدر: تاثیر آرام بخش و هماهنگ کننده دارد. اضافه کردن چند قطره از این روغن به آب هنگام استحمام عطرى بسیار خوش تولید مى کند که گرم و هماهنگ کننده است.

میخک: سال هاى سال است که به عنوان داروى رفع مشکلات جهاز هاضمه استفاده مى شود. این گیاه دهان شویه اى بسیار قوى است و التیام دهنده دردهاى دندان نیز است.

سرو: روغن سرو نیرو بخشى عمومى و بسیار عالى براى دستگاه عصبى است. چند قطره چکانده شده از آن داخل دستمال کاغذى جهت درمان سرماخوردگى و آنفولانزا موثر است. هنگامى که به آب درون وان هنگام استحمام اضافه شود خاصیت انرژى زایى و تجدید نیرو دارد.

اکالیپتوس: جهت درمان کلیه مشکلات تنفسى بسیار موثر است زیرا انسدادات مجارى تنفسى را پاک مى کند و هنگامى که به سینه مالیده شود موجب تسهیل تنفس مى شود.
اسطو خودوس: خواص درمانى بیشمارى دارد، التهابات، تنش ها و بى خوابى را درمان مى کند. چند قطره روى دستمال کاغذى اسپرى کنید و زیر بالش خود قرار دهید. این گیاه همچنین در درمان سرگیجه، میگرن و افسردگى نیز موثر است.

شمعدانى: کاربردهاى گسترده اى در زمینه عطرسازى دارد و به جهت خواص درمانى زخم ها، جراحات و رفع مشکلات پوستى بسیار ارزشمند است.

سرو کوهى: تصفیه کننده خون. جهت برطرف کردن اختلالات پوستى مانند جوش و اگزما بسیار موثر است.

لیمو: یکى از درمان کننده هاى معطر و چند کاره است. این گیاه جزء عناصر طبیعى قلیایى کننده است و به طرز شگفت آورى در درمان مشکل اسیدى شدن معده موثر است. روغن لیمو التیام بخش بدن و دستگاه عصبى است و یک ضدعفونى کننده طبیعى است. لیمو مى تواند در درمان مشکل سینوزیت و سرماخوردگى سر موثر باشد.

مرزنگوش: جهت درمان تمامى مشکلات عصبى و التهابات موثر است، زیرا داراى آرام بخش و مسکن طبیعى است. چند قطره آن در آب درون دوان هنگام استحمام بسیار تقویت کننده است.
شکوفه پرتقال: انرژى زا است و همچنین مسکن بسیار قوى است.

نعناع هندى: معروف ترین روغن در دهه ۶۰ به جهت خواص محرک آن بوده. عموماً، درمان کننده افسردگى و تامین کننده انرژى فیزیکى بدن است.

نعناع فلفلى: جهت رفع مشکلات هاضمه، آسم و پریودهاى دردناک بسیار عالى است. در مصرف موضعى نیز، ضدعفونى کننده طبیعى، درمان کننده گزیدگى حشرات و بى حس کننده است.

کاج یا کاج اسکاتلندى: ضدعفونى کننده تنفسى بسیار قوى است. جهت درمان آنفولانزا و موارد رماتیسم کاربرد دارد.
اکلیل کوهى: یکى از قدیمى ترین روغن هاى معطر است که کاربردهاى بسیار وسیع و متفاوتى دارد. اکلیل کوهى جهت متعادل سازى مى بایستى مورد استفاده قرار گیرد زیرا که در این مورد بسیار قوى است. اکلیل کوهى همچنین براى دردهاى عضلانى، زخم ها و خستگى عمومى مفید است. این ماده براى تقویت مو نیز بسیار مفید است. چند قطره در آب وان هنگام استحمام بسیار نیروبخش است.

مریم گلى: مى توان از این گیاه ماده درمانى موثرى جهت سیستم عصبى تهیه کرد. این ماده جهت درمان موارد افسردگى و خمودگى استفاده مى شود و احساس سلامتى ایجاد مى نماید.

چوب صندل: تولید احساس شادابى و سلامتى مى نماید به جهت این خاصیت است که در بسیارى از مراسم مذهبى مورد استفاده قرار مى گیرد. از چوب این درخت که در استرالیا و غرب هند رشد مى کند روغن نیز گرفته مى شود، که جهت تسکین پوست هاى خشک بسیار عالى است.

آویشن: محرک ذهنى و فیزیکى و درمان کننده افسردگى است. استفاده از این ماده پس از بیمارى هاى طولانى ذهنى و جسمى جهت متعادل سازى این سیستم ها بسیار موثر است. یأس و ناامیدى موجود در بدن نسبت به آویشن عکس العمل نشان مى دهند.

یلانگ یلانگ: درمان کننده تنش و استرس است. این روغن ماداگاسکارى شهرت بسیارى در تقویت قواى جنسى دارد و در موارد درمان این مشکل بسیار موثر است.

این احتمال بسیار وجود دارد که شما به سمت روغنى تمایل پیدا کنید که خواص آن مکمل خلق و خو و حالات فیزیکى شما باشد. اجازه بدهید که درک ذاتى و حس بویایى شما هدایتگر شما به سمت چیزى باشد که به آن احتیاج دارید. این روغن ها بسیار قوى هستند و مى بایستى ترکیب دقیقى از آنها با روغن هاى دیگر به دست آورد و سپس آنها با دقت و احتیاط مورد استفاده قرار گیرد. این روغن ها اگر صحیح ترکیب نشوند مى توانند بر روى پوست ایجاد التهاب نماید.

   + سینا ; ۸:٤٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

اسرار طول عمر ژاپنى ها

شاید اغلب شما شنیده باشید که ژاپنى ها نسبت به سایر مردم جهان عمر طولانى ترى دارند. علت این طول عمر زیاد مربوط به رژیم غذایى آنهاست. درحقیقت رژیم غذایى مردم ژاپن برپایه خوردن غذاهاى خوشمزه و چشیدن آنها استوار نیست، بلکه بیشتر غذاها با توجه به فوائد و مزایایى که براى سلامتى دارند، مصرف مى شوند. برخلاف اینکه بگویند: «من دوست دارم این غذا را بخورم» طرز فکر عاقلانه و تصمیم آگاهانه این مردم چنین است: «خوردن چه چیزى براى من مفید است؟»
اما داشتن عمرى طولانى وسوسه اى است که افراد زیادى را به فکر واداشته تا با دانستن اسرار طول عمر ژاپنى ها و الگوبردارى از آن، چندسالى به عمرشان بیفزایند. اگر زندگى بر وفق مرادتان است و مایل نیستید به این زودى ها تمام شود، از همین فردا سعى کنید با توجه به رموز زیر رژیم غذایى سالم تر و درنتیجه عمر طولانى ترى داشته باشید.
راز اول
خوردن ماهى به جاى گوشت قرمز اولین رمز طول عمر ژاپنى هاست که منجربه کاهش خطر حملات قلبى مى شود. ماهى یکى از اجزاى اصلى اغلب غذاهاى ژاپنى براى تأمین پروتئین موردنیاز بدن است. گوشت قرمز قیمت بالاترى دارد و معمولاً به مقدار کمى مصرف مى شود. ضمن اینکه ماهى غذاى سالمترى است و هرچه تازه تر باشد فواید بیشترى دارد. ماهى ها در ژاپن خام مصرف نمى شوند و روش هاى آماده سازى متعددى از جمله کبابى کردن، پختن، سرخ کردن، پوره و ... براى مصرف ماهى وجود دارد. همچنین زنان ژاپنى معتقدند که پوست ماهى باعث بروز زیبایى طبیعى پوستشان شده و رنگ چهره را باز مى کند.
راز دوم
استفاده از سویا در رژیم غذایى دومین راز طول عمر ژاپنى هاست. فرآورده هاى سویا به کاهش بیماریهاى قلبى و پایین آوردن فشار خون کمک مى کنند و یک منبع عالى پروتئین محسوب مى شوند. توفو (یک نوع غذاى ژاپنى که با سویا تهیه مى شود) و سایر فرآورده هاى سویا از اجزاى اصلى رژیم غذایى ژاپنى ها هستند. بررسى هاى انجام شده نشان مى دهد که چربى هاى اشباع شده موجود در گوشت و لبنیات باعث افزایش کلسترول خون مى شود. اما غذاهاى مشتق شده از گیاهانى چون سویا اثر معکوسى نسبت به مصرف گوشت و فرآورده هاى لبنى دارند و براى سلامتى بسیار مفیدند. دانه هاى سویا میزان پروتئین کافى و موردنیاز بدن را بدون داشتن چربى اشباع شده و کلسترول موجود در گوشت، تأمین مى کند. ضمن اینکه فاقد چربى زیاد موجود در فرآورده هاى لبنى است. سس سویا، توفو و ناتو (دانه هاى سویاى مخلوط شده با تخم مرغ خام که با برنج خورده مى شود) نمونه هایى از غذاهاى تهیه شده با سویا هستند که هر روز توسط مردم ژاپن مصرف مى شوند.
راز سوم
مصرف آرد گندم و آرد غلات سومین رمز داشتن عمرى طولانى است که ژاپنى ها از آن بهره مندند و به مراحل هضم غذا کمک مى کند. مصرف نشاسته در رژیم غذایى آنها حداقل است و اغلب غذاهایى که مى خورند اصلاً آرد سفید ندارد. همچنین رشته فرنگى ژاپنى ها از آرد غلات یا آرد گندم تهیه مى شود که هردو این آردها سالمتر از آرد سفید غنى شده هستند. برنج نیز یکى دیگر از غذاهاى اصلى ژاپنى هاست که البته فقط شامل یک کاسه کوچک در هر وعده غذایى است و نه بیشتر!
راز چهارم
داشتن وعده هاى غذایى کم حجم رمز دیگر افزایش طول عمر است. پرس هاى غذایى کوچک امکان غذا خوردن بیش از اندازه را کاهش مى دهد و بدین منظور غذاهاى ژاپنى ها در ظروف کوچکى سرو مى شود. همچنین خوراک ژاپنى هاى سنتى تقریباً نصف یک پرس غذاى معمولى غربى هاست. با وجود اینکه اغلب غذاهایى که این افراد مى خورند سالم است ولى در غذا خوردن زیاده روى نمى کنند و سهم هر نفر مقدار ناچیزى را شامل مى شود.
راز پنجم
آخرین رمز از اسرار ژاپنى ها مصرف چاى است. چاى اثرات ناسالم غذاها را در بدن از بین مى برد. در حقیقت مصرف چاى سبز ژاپنى یا چاى چینى که به صورت سرد یا گرم تهیه مى شود، مزایاى متعددى را براى سلامتى دارد. چاى نصف کافئین موجود در قهوه را دارد و به تجزیه روغن در دستگاه گوارش کمک مى کند. به همین دلیل ژاپنى ها معمولاً هنگام صرف غذا چاى مى نوشند، بویژه وقتى که غذاهاى سرخ شده مى خورند.

   + سینا ; ۸:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

تغذیه و تناسب اندام

ممکن است استفاده از مکملهاى غذایى سؤال برانگیز بوده و از دید برخى رد شوند. اما واقعیت این است که برخى ترکیبات طبیعى به کار مى آیند. در اینجا به ۱۰مورد از آنها پرداخته مى شود که مى توانند از بیماریهایى مانند پوکى استخوان، آرتریت و میگرن پیشگیرى کرده و یا درمان کننده باشد حتى مى توانند علیه بیماریهاى قلبى نیز مبارزه کنند. البته پیش از مصرف هر نوع مکملى اول با پزشکتان مشورت کنید.

۱- کلسیم: کلسیم استخوانها را محکمتر کرده و از پوکى استخوان که منجر به شکستگى هاى مداوم مى شود جلوگیرى مى کند. دانشمندان مى دانند که کلسیم براى سلامت استخوانها ضرورى است و توصیه مى کنند روزانه ۱۰۰۰میلى گرم مصرف شود (براى زنان بالاى ۵۰سال، ۱۲۰۰میلى گرم). طى یک بررسى در ژورنال پزشکى نیوانگلند، مصرف روزانه ۱۰۰۰میلى گرم از مکملهاى کلسیم تا ۴۳درصد مى تواند از ضعف استخوانها در زنان یائسه جلوگیرى کند. مصرف بیش از این مقدار در روز مى تواند مانع جذب مواد معدنى دیگر شود.

۲- روغن گل مغربى(۱): گیاه شناسان مکملهاى ساخته شده از این گیاه را براى بسیارى از عارضه هاى تورمى مخصوصاً آرتریت روماتیسمى توصیه مى کنند. روغن گیاه مغربى حاوى چندین اسید چرب مانند اسید گامالینولینک (۲) یا GLA مى باشد. در یک تحقیق مختصر،تعدادى از افراد که داراى آرتریت روماتیسمى بوده و از مکملهاى حاوى GLA استفاده کردند، درد مفاصل، تورم و کوفتگى در آنها کاهش یافت. البته این گیاه نمى تواند جانشین داروهاى ضدتورمى شود که درمان استاندارد دردهاى روماتیسمى مى باشند. اما برخى از بیماران آرتریتى که از داروهاى گیاهى نیز استفاده مى کنند مى توانند مقدار مصرف داروهاى شیمیایى را کم کنند. روغن گیاه مغربى به نظر غیرسمى است اما اینکه مصرف آن در درازمدت نیز اینگونه باشد هنوز مشخص نشده. عوارض جانبى آن شامل تهوع و سردرد مى باشد.

۳- فیورفیو (۳) (کاهش آورنده تب): این گیاه از سردردهاى میگرنى در ۲۸میلیون آمریکایى را مبتلا کرده (۷۵درصد آن را زنان تشکیل مى دهند) جلوگیرى مى کند. محققان بریتانیایى دریافته اند که بیمارانى که روزانه یک کپسول حاوى مقدار دوبرگ این گیاه را مصرف مى کنند (در هر کپسول تقریباً ۸۰میلى گرم موجود است)، ۲۴درصد حملات کمترى نسبت به آنهایى که از داروهاى شیمیایى استفاده مى کنند، دارند. چندین تحقیق دیگر نیز این امر را تأیید مى کنند. .محققان آزمایشگاهى مى گویند موادشیمیایى موجود در فیورفیو، تولید مولکولهاى شبه هورمون به نام پروستا گلاندینز(۴) را که عامل بسیارى از حملات میگرنى است خنثى مى کند. مطالعات بعدى نیز نقش فیورفیو را در درمان میگرن تأیید خواهند کرد. اما به نظر مى رسد این گیاه طول مدت حملات میگرنى را کاهش نمى دهد. ترک مصرف این داروى گیاهى مى تواند سبب عود بیمارى و همچنین حالات عصبى، فراموشى و دیگر عوارض شود. همچنین اگر با داروهاى دیگرى نظیر مکملهاى آهن و داروى جلوگیرى کننده لخته شدن خون مصرف شود ممکن است روى آنها تأثیر بگذارد.

۴- روغن ماهى: خطر بروز بیمارى قلبى را کاهش داده وعلائم مربوط به برخى اشکال آرتریت و افسردگى را کاهش مى دهد. محققان طى یک بررسى دریافته اند کسانى که در هفته حداقل یک بار ماهى مصرف مى کنند پنجاه درصد کمتر دچار مرگ در اثر حمله قلبى مى شوند. روغن ماهى همچنین از لخته شدن خون جلوگیرى کرده و مصرف بیش از ۶گرم در روز مى تواند میزان ترى گلیسیرید (۵) و چربى خون را که عوارض آنها بیمارى قلبى است کاهش دهد. برخى تحقیقات نشان مى دهد بیمارانى که دچار آرتریتهاى روماتیسمى هستند با مصرف روغن ماهى مى توانند میزان مصرف داروهاى خود را کاهش دهند. برخى تحقیقات نیز حاکى از آنند که مکملها مى توانند در درمان اختلالات دوگانگى (نوعى افسردگى) نیز مؤثر باشند. افرادى که داروى رقیق کننده خون مصرف مى کنند نباید قرصهاى روغن ماهى بخورند.

۵- اسید فولیک: این ویتامین B، قبل و در طول باردارى از نقص هاى مادرزادى که موجب بیمارى در کاسه سر و ستون فقرات مى شود جلوگیرى مى کند. طبق دو تحقیق گسترده که در دهه۱۹۹۰ چاپ شد، زنانى که از مکملهاى اسید فولیک استفاده کرده اند، ۷۲درصد احتمال اینکه فرزندشان دچار اختلالات مجراى عصبى بشود کمتر است. زنانى که مى خواهند باردار شوند باید در روز ۴۰۰گرم اسد فولیک مصرف کنند که بهتر است ترجیحاً از غذاهایى مانند نخود، اسفناج و پرتقال باشد اما اگر لازم باشد همراه با مکملهاى مصرف کنند طبق برخى موارد، اسید فولیک و دیگر ویتامین Bها، حتى مى توانند خطر بیمارهاى قلبى را کاهش دهند اما در این مورد مطالعات بیشترى باید انجام بشود. مصرف بیش از حد اسید فولیک مى تواند موجب کاهش ویتامین B-۱۲ شود.

۶- زنجبیل: این ادویه معمولاً به شکل مکملهایى براى جلوگیرى از تهوع و درمان آن مخصوصاً در زنان باردار، تهیه مى شود. طبق یک بررسى که امسال انجام شد، نود درصد زنان باردار که چهار عدد کپسول ۲۵۰میلى گرمى زنجبیل مصرف کرده اند کمتر از آنهایى که از قرص شیمیایى استفاده کرد ه اند دچار تهوع واستفراغ شده اند. حداقل دوتحقیق نشان مى دهند که مصرف زنجبیل خطر ابتلا به دریازدگى را کاهش مى دهد مطالعات دیگر نشان مى دهند که زنجبیل در جراحى و بیهوشى باعث جلوگیرى از تهوع واستفراغ نمى شود. مصرف بیش از حد زنجبیل همراه با مصرف داروهایى نظیر وارقارین و داروهاى کنترل کننده قند خون در دیابتى ها مى تواند باعث اختلال شود و برخى متخصصان نیز در مورد اثر آن روى جنین مشکوکند.

۷- گلوکوزامین و کوندروتین (۶)
این ترکیبات طبیعى (که بعضى اوقات به شکل یک قرص واحد با هم ترکیب مى شوند) موجب تسکین دردهاى مفصلى در اثر آرتریت استخوانى مى شود. یک بررسى علمى براى مؤسسه ملى سلامت، پانزده تحقیق مربوط به گلوکوزامین و کوندروتیین را که به طور جداگانه یا با هم و در مقادیر گوناگون بودند تجزیه و تحلیل کرد. اگرچه این مؤسسه مى گفت برخى از این مطالعات ناقص هستند، شواهد کلى مى گویند این تسکین دهنده هاى طبیعى دردهاى مفصلى احتمالاً براى درمان آرتریت استخوانى نیز موثر هستند. این مطالعات هنوز ادامه داشته و در سالهاى آتى خاتمه مى یابد.

۸- مولتى ویتامین ها: مصرف این قرصها با همراه داشتن ویتامین ها و موادمعدنى از بدن محافظت مى کنند. اگرچه برخى تحقیقات مى گویند آنهایى که از مولتى ویتامین استفاده مى کنند از بقیه سالمتر نیستند، تحقیقات اخیر نشان مى دهند که در زنان موجب کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده مى شود. بررسى بیش از پانزده هزار پزشک نیز مزایاى مولتى ویتامین را تأیید مى کند اما تأثیر آن در درازمدت هنوز ناشناخته است. اما نمى توان منکر شد که مصرف یک مولتى ویتامین در روز مى تواند میزان مواد مغذى خون را که با بیماریهاى گوناگونى مانند سرطان و بیماریهاى قلبى مى جنگند افزایش دهد.

۹- اسید نیکوتینیک (۷): این ویتامین B، کلسترول و دیگر عوامل خطرناک بیمارى قلبى را کاهش مى دهد. طى یک تحقیق که در سال۱۹۹۴ انجام شد، مقادیر زیاد آن (بیش از ۴‎/۵گرم در روز بیش از ۲۰۰بار بیش از مقدار تجویز شده در هر روز) کلسترول LDL (نوع بد آن) را پس از شش ماه تا ۲۳درصد کاهش مى دهد.
اسید نیکوتینیک همچنین، کلسترول HDL (نوع خوب آن) را بیش از چهار برابر بیشتر از لوواستاتین (۸) تقویت مى کند. مقادیر درمانى آن مى تواند موجب آسیب به کبد شود و به همین دلیل افرادى که از آن استفاده مى کنند باید تحت نظر پزشک باشند. همچنین شواهدى وجود دارد که طبق آنها، اسید نیکوتینیک ممکن است میزان خون یک اسید آمینو به نام هوموسیستین را که خطر ابتلا به بیماریهاى قلبى را افزایش مى دهد بالا برد. برخى عارضه ها مانند دیابت، نقرس و آب سیاه مى تواند با مصرف این مکمل بدتر شود پس تحت نظر پزشک این کار را انجام دهید. عوارض جانبى مصرف آن نیز شامل سرخ و متورم شدن، خارش و سوزش و احساس گرما مى شود که با مصرف مداوم از بین مى روند.

۱۰- مخمر ساینت جان (۹): اگرچه موارد مصرف زیادى دارد اما بهترین مزیت آن این است که یک داروى گیاهى ضدافسردگى است. دو تحقیق مجزاى علمى مشخص کردند که این داروى گیاهى (میزان مصرف: ۹۰۰میلى گرم در روز) مى تواند افسردگى خفیف و متوسط را کاهش دهد و حتى مى تواند به اندازه داروهاى شیمیایى ضدافسردگى مؤثر باشد. طبق یک تحقیق که در مجله مجمع پزشکان آمریکا انجام شد، این داروى گیاهى نمى تواند باعث بهبودى افسردگى شدید شود. این دارو نباید با داروهاى رقیق کننده خون، ایدز و داروهاى جلوگیرى کننده از پس زدن پیوند مصرف شود.

   + سینا ; ۸:٢٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

حافظه و یادگیرى در ماهی‌ها

یش از ۱۲۵ نوع ماهى طلایى در دنیا وجود دارد. این تنوع حاصل تولیدمثل انتخابى موفق آنهاست که به هزاران سال قبل، زمانى که این ماهى براى نخستین بار به وسیله چینى ها مورد آموزش قرار گرفت، باز مى گردد. در واقع ماهى طلایى از قبل چیزى در مورد چگونگى موفقیت خود نمى دانست. باور عام بر این است که هیچ ماهى طلایى نمى تواند چیزى که چند ثانیه قبل به وقوع پیوسته است را به یاد بیاورد. بنابراین براى ماهى طلایى که در یک آکواریوم یا دریاچه شنا مى کند، هیچ مسیرى آشنا نبوده و انگار براى نخستین بار است که از آنجا عبور مى کند. چرا که فرض بر این است آنها نمى توانند آخرین مسیر شناى خود در آکواریوم یا دریاچه را به یاد بیاورند.آیا ماهى ها داراى حافظه اند؟ و چگونه مى توان نشان داد که آنها داراى حافظه اند؟ یا اینکه چگونه مى توان این مسئله را در مورد دیگر موجودات به اثبات رساند؟

به وضوح مى دانیم که «فندق شکن کلارک» داراى حافظه اى عالى است. این پرنده که در جنوب غربى آمریکا زندگى 
مى کند معمولاً مقدارى غذا براى زمستان خود ذخیره مى کند. با فرا رسیدن پائیز، هر پرنده نزدیک به ۳۳ هزار دانه کاج جمع آورى مى کند. او سپس نزدیک به ۷ هزار سوراخ مخفى ایجاد کرده و در هر یک از آنها نزدیک به ۴ تا ۵ دانه مخفى مى کند. حافظه این جانور بسیار خوب بوده و قادر است پس از گذشت چند ماه محل دقیق این ۷ هزار مخفیگاه را به یاد بیاورد. او به راحتى سوراخ ها را پیدا کرده، مى کند و از دانه هاى ذخیره شده در آن براى گذران زمستان خود استفاده مى کند. بنابراین هیچ کس نمى تواند در اینکه این پرنده حافظه بسیار خوبى دارد شک و تردیدى داشته باشد

آیا انسان نیز قادر به انجام چنین کارى است؟ در حقیقت افراد کمى مى توانند چنین کارى را انجام دهند، به استثناى
«هیرویوکى گوتو» از دانشگاه «کیو» در توکیو. «هیرویوکى» در فوریه سال ۱۹۹۵ توانست محل ۴۲ هزار و ۱۹۴ سوراخ را به درستى نشان دهد. 
«
جاناتان لاول» از انستیتوى تحقیقات دریایى دانشگاه «پلى موت» پس از بررسى هاى بسیار قانع شد که تعدادى از ماهى ها نیز داراى حافظه هستند. او موفق شد یک ماهى را براى شنا به سمت صدایى مشخص آموزش دهد. در واقع او توانست نشان دهد که اگر یک ماهى را آموزش داده و سپس او را به داخل آب هاى آزاد رها کنیم این ماهى با شنیدن صداى مخصوص غذا خوردن که نسبت به آن آموزش هاى لازم را دیده است، به سمت صدا بازگشته و به دنبال غذا مى گردد.«کالم براون» از انستیتوى زیست شناسى جمعیت و جانورى «سل» در دانشگاه ادینبورو ماهى قزل آلاى رنگین کمان کوئینزلند را مورد بررسى قرار داد. او ماهى اى را که آکواریوم محل زندگى خود را به خوبى مى شناخت با ماهى اى که جدیداً به داخل آکواریوم انداخته شده بود، مورد مقایسه قرار داد. در ادامه او داخل آکواریوم تورى که سوراخى در وسط آن تعبیه شده بود، قرار داده و شروع به حرکت دادن این تور در داخل آکواریم کرد. ماهى اى که با محیط آکواریوم کاملاً آشنا بود به راحتى از سوراخ وسط تور فرار کرد اما ماهى دیگر در داخل تور گیر افتاد. از نظر «براون» از آنجا که ماهى اول محیط داخل آکواریوم را به خوبى مى شناخت تور براى او یک محیط غیرآشنا بوده و سعى مى کرد هرچه سریع تر خود را به محیط آشنا و بدون خطر قبلى برساند. این آزمایش، ۱۱ماه بعد نیز تکرار شد و ماهى اى که آکواریوم محل زندگى خود را خوب مى شناخت پس از گذشت ۱۱ ماه باز هم مى توانست به راحتى از سوراخ وسط تور فرار کند. 

به عبارت دیگر ۱۱ ماه چیزى در حدود یک سوم از طول زندگى ۳ساله این ماهى است. ۱۱ ماه مدت زمان زیادى است که یک ماهى بتواند حادثه اى که فقط یک بار برایش اتفاق افتاده را به خاطر بسپارد. ۱۱ ماه براى این ماهى معادل ۲۵ سال براى انسان است. آیا شما حادثه اى که ۲۵ سال قبل برایتان به وقوع پیوسته را به خوبى به یاد دارید؟ 


«یوئیچى اودا» از دانشگاه اوزاکاى ژاپن سالیان سال را وقت بررسى حافظه در ماهیان طلایى کرده است. و در حال حاضر قانع شده که ماهى طلایى داراى حافظه است. تعدادى از ماهى هاى طلایى هنگامى که کسى داخل اتاق شروع به حرکت مى کند به سمت شیشه آکواریوم حرکت مى کنند. این ماهى ها این درک را یافته اند که حرکت انسان مى تواند به معناى غذا یا حداقل چیزى براى آنها باشد. به عبارت دیگر مى توان گفت که از نظر ماهى هاى طلایى حضور انسان در اتاق مساوى با غذا است. این رفتار «یادگیرى شرکت پذیر» (associative learning) نامیده مى شود. در واقع ماهى حضور انسان را با غذا مرتبط مى داند. 

ماهى ها همچنین داراى «یادگیرى اجتماعى» هستند. بدین معنا که آنها با مشاهده ماهى هاى دیگر چیزى را یاد مى گیرند. ماهى ها در یادگیرى اجتماعى بسیار عالى عمل مى کنند زیرا چندین گونه از ماهى ها بسیار اجتماعى هستند. براى ماهى ها بقا اهمیت زیادى دارد و به همین دلیل مدت زمان زیادى را صرف توجه و دقت در کارهایى مى کنند که همنوعانشان در حال انجام آنها هستند. تعدادى از ماهى ها مى توانند موسیقى یاد بگیرند. یادگیرى موسیقى براى آنها بسیار حائز اهمیت است چرا که باید بتوانند صداهاى مختلفى که در محیط زیست شان به گوش مى رسد را از یکدیگر تشخیص دهند. «آوا چیس» از انستیتوى «رولان» براى مدتى با کمک اسپیکرهاى نصب شده درون آکواریوم براى ماهى ها موسیقى جاز پخش کرده و پس از پخش موسیقى به آنها غذا مى داد. پس از مدتى که ماهى ها به این وضعیت عادت کردند، «چیس» نوع موسیقى را عوض کرده و در ادامه مشاهده کرد که ماهى ها از آمدن به وسط آکواریوم اجتناب مى کنند. تعدادى از افراد معتقدند ماهى هاى طلایى که آنها را در آکواریوم خانه خود نگهدارى مى کنند قیافه آنها را مى شناسند چرا که با نزدیک شدنشان به آکواریوم ماهى ها به شیشه آکواریوم نزدیک مى شوند اما با مشاهده یک فرد غریبه فرار کرده و براى مدت یک ساعت یا بیشتر در گوشه اى از آکواریوم مخفى مى شوند. عده اى نیز ادعا مى کنند ماهى هاى طلایى آنها پس از آنکه در یک ساعت بخصوص به آنها غذا داده اند زمان غذاى خود را به خاطر سپرده و سر همان ساعت در وسط آکواریوم دیده مى شوند. این مسئله بسیار هیجان انگیز و احساس برانگیز است. چرا که مى بینیم هیچ چیز را نمى توان مثل غذا یافت که آنها از نظر ژنتیکى براى خوردن آن برنامه ریزى شده باشند. 

   + سینا ; ۸:٠۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

میگال یا عنکبوت وحشی

میگال یا عنکبوت وحشی
قبل از هر چیز باید روی این مسیله تاکید شود که میگال ها وحشی و زهردار هستند و باقی خواهند ماند هر چند که بعضی ان را همانند یک حیوان اهلی در خانه نگاه میدارند.
بعضی از انواع عنکبوتها یعنی از بین 35000 نوع عنکبوت بیش از حد رشد میکنند و بزرگ میشوند که یکی از این گروه عنکبوتها گروه میگالهاست.
کلمه میگال از ریشه mugalê است که به معنی پستاندار کوچک حشره خوار میباشد.
میگال ها برخلاف انچه که عموم تصور میکنند جزو حشرات نبوده بلکه به دسته ای از مهره داران به نام ARACHNIDES تعلق دارند و عقرب هم جزو همین گروه میباشد.
ARACHNIDES ها دارای 4جفت پا میباشند در حالیکه حشرات نظیر عنکبوت دارای 3 جفت پا هستند.
ARACHNIDES ها فاقد بال بوده در حالیکه حشرات بالدارند که این بالا میتوانند تغییر شکل داده و به صورتی دیگر درامده باشند.
ARACHNIDES ها برعکس حشرات فاقد شاخک میباشند و در ازا دارای قلابهای زهری میباشند که در حشرات وجود ندارد.
و بالاخره بدن ARACHNIDES ها دو بخشه و بدن حشرات دارای سه بخش یا قسمت میباشد.
میگال ها در مناطق گرمسیر یافت میشوند :
در قاره افریقا : کامرون - کنیا - سیرالااون - توگو - زیمباوه
در امریکای شمالی : ایالات متحده امریکا - مکزیک
در امریکای جنوبی : بولیوی - برزیل - کلمبیا - پاراگویه - ونزویلا
در امریکای لاتین : کاستاریکا - پورتوریکو
در اسیا : چین جنوبی - مالزی - سریلانکا - تایلند - ویتنام
و بالاخره در در بعضی از مناطق استرالیا و در اروپای غربی
نوع خوراک میگالها بستگی به موقعیت جغرافیایی یعنی محیط زیست انها و نوع یا نژاد انها دارد اما بیشتر از حشرات و خزندگان تغذیه میکنند و باز اینهم بستگی به جثه و قدرت بلع انها دارد. میگالهایی دیده شدهاند که پرندگان و یا عقربها را بلعیده اند ولی این مسیله نادر بوده است.
برای انهایی که در خانه میگال نگاه میدارند لازم به تذکر است که نوع خوراک او را در طول سال و تا اندازه ای که امکان پذیر است تغییر باید داد. از طرفی غذای یک میگال بستگی به سن او نیز دارد. 
میگال های بالغ قادرند که چندین هفته و یا چندین ماه بدون غذا زندگی کنند تنها خطری که انها را تهدید میکند و ممکن است منجر به مرگشان شود خطر تشنگی است. اگر ابشخور انها به اندازه کافی اب داشته باشد شما میتوانید با خاطری اسوده و بدون نگرانی برای میگال خود به سفر بروید.
توصیه میشود که خوراک زیاد به انها داده نشود چون باعث کوتاهی عمر انها یعنی چیزی حدود 15 تا 20 سال در نزد ماده ها میشود.
توصیه میشود که تا قبل از بلوغ هفته ای دو بار و بهد از ان هر پانزده روز یکبار به انها غذا داده شود. البته این به مقدار غذایی هم که به انها داده میشود دارد.مثلا یک میگال بالغ با خوردن یک موش جوان قادر است تا هفته ها بدون خوراک سر کند.

   + سینا ; ٧:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

ماهی پیرانا؛ گوشتخوار و هراس انگیز

ماهیهای پیرانا به خاطر قدرت تایید شده شان در بلعیدن حیوانات بزرگ –و حتی انسانها- در زمانی کم شناخته شده هستند. اگرچه تا کنون رویدادی از مرگ انسان به وسیله ی این ماهی ثبت نشده است. بر خـلاف انسانـها پیرانا را برای مصرف غذایـی صیـد می کنند زیرا گوشت پیرانا خوش طعم و مطبوع است.
پیرانا معمولا از ماهیهای کوچکتر تغذیه می کند و این کار اغلب به سادگی با گازگرفتن از فلس یا باله ی آنها صورت می پذیرد. ولی این ماهیها تحت شرایط معین به خصوص اگر در یک دریاچه ی خشک به دام بیافتند به هر نوع حیوان دیگری که اشتباهاً در آب بیافتد حمله خواهند کرد. البته فقط چهار یا پنج گونه از مجموع 20 گونه ی پیرانا از این لحاظ خطرناک هستند.
ماهی های پیرانا منطقه هایی از آبهای آمریکای جنوبی را که دارای آبهای تازه است به عنوان محل زندگی انتخاب می کنند، و گونه های گوشتخوار درقالب دسته های بزرگ ماهی به سوی خون و همچنین حرکت در آب جذب می شوند. 
بعضی از قبایل هندی ساکن آمریکای جنوبی به طور سنتی از دندانهای پیرانا به عنوان ابزارهای بریدن استفاده می کنند. 
محل زندگی پیرانای شکم سرخ یک منطقه ی کاملا وسیع در آمریکای جنوبی است و تقریباً در هر شاخه از رودخانه ی آمازون لانه می گزیند.
با این که پیرانا به درنده خویی مشهور است، کودکان هندی بدون هیچ درنگی به درون رودخانه هایی می پرند که پر از پیراناست. زیرا افراد محلی می دانند که پیرانا هیچگاه در رودخانه ای که پر از انواع ماهی های ریز است، به انسان حمله نمی کند. زیرا در آنـجا غذای کافـی برای او وجـود دارد. پیرانـاها فقط در صورتـی خطرناک می شوند که بدون غذای کافی در مردابهای در حال خشک شدن اسیر شوند و شدیدا به حال گرسنگی بیافتند.
با این همه پیرانا ماهی مهاجم و درنده ای است که باید با احترام قابل ملاحظه ای در آکواریومها نگه داشته شود زیرا ممکن است با دندانهای غیرعادی خود صاحبان آکواریوم را گاز بگیرد!
با این همه بسیاری از افراد ممکن است علاقه داشته باشند پیرانا را در آکواریومهای شخصی نگه داری کنند. در واقع باید گفت پیرانا – مخصوصا ماهی بالغ- برای یک آکواریم خانگی مناسب نیست. البته یک گروه از ماهیهای جوان پیرانا را می توان چندین مـاه در یک آکواریـوم 150 لیتری نگهداری کـرد ولی وقتی ماهیـها بالـغ می شوند به طور معنی داری به افزایش فضای زیست احتیاج پیدا می کنند. 
با این که ماهیهای پیرانا به طور دسته جمعی زندگی می کنند ولی هر فرد بالغ از اجتماع این ماهیها به فضای امن کافی برای زندگی نیاز دارد. و در صورت محدود شدن فضای زیست آنها یک جریان دور زننده به وجود می آید به این صورت که ماهیهای بالغ نسبت به هم عصبانی و متشنج و بسیار پرخاشگر می شوند. و به زودی حملات جدی و شدیدی را آغاز می کنند که در پایان فقط ماهیهای قویتر از این برخوردها جان به در می برند و این حالت برای ماهی پیرانا به هیچ وجه مناسب نیست زیرا همان طور که گفته شد پیرانا یک ماهی اجتماعی با زندگی دسته جمعی می باشد. به طور متوسط برای هر پیرانای بالغ به اندازه ی 100 لیتر حجم باید در نظر گرفته شود که این به معنی 600 لیتر برای شش پیرانای بالغ می باشد.
جنسیت پیرانا قبل از بلوغ از نظر ظاهری قابل تشخیص نیست (هر دو 12 سانتیمتر طول دارند)، ولی در هنگام بلوغ پیرانای نر دارای پوستی تیره تر و پیرانای بالغ دارای شکمی بزرگتر می شود. 
ماهیهای پیرانا برخلاف دیگر اعضای خانواده ی خود یعنی کاراسینها، تخمهای خود را نمی خورند بلکه از آنها مراقبت می کنند. 
نام «پیرانای شکم سرخ» به دوگونه ی مختلف از ماهی پیرانا اطلاق می شود که عبارتند از: پیگوسنتروس نترری (مربوط به مناطق آمازون و راه آبهای آن)، پیگوسنتروس پیرایا (که یک نمونه ی 57 سانتیمتری از این جنس بوده و فقط در ریو سان فرانسیسکو یافت می شود).
سایر گونه های بدنامی که اعضای جنس سراسالموس هستند، مثل پیرانا به وحشی بودن معروف نیستند.
یک واقعیت جالب توجه در مورد ماهیهای پیرانا این است که آنها دندانهای خود را مانند جنس کروکودیل، در طول دوران زندگیشان جایگزین می کنند. البته آنها به جای جایگزین کردن دندانها به طور یکی یکی، کل ردیف دندانهایشان را به چهار قسمت تقسیم کرده (یعنی هر ردیف به دو قسمت)، و سپس هر یک چهارم از دندانها را که جایگزین کردند نوبت به یک چهارم بعدی می رسد و همین طور تا آخر؛ و این روند بدان معنی است که در یک زمان حداکثر یکی از چهار قسمت تعیین شده ممکن است بدون دندان باقی بماند. و دندانهای جدید دو روز بعد در جای دندانهای قبلی که افتاده اند، رویش پیدا می کند. علت این نحو ریختن دندان، شکل خاص استخوان بندی دندانی در پیرانا است که در آن هر دندان در دندانهای اطراف خود قفل می شود. و این یعنی در بین دندانهای پیرانا درز وجود نداشته و لثه ی آن نیز فقط در قسمت فوقانی دندانها بوده و تا بین دندانها پیش روی نمی کند پس کل ردیف دندانها مثل لبه ی یک چاقوی برنده به هم چفت می شوند که این قابلیت به آنها امکان می دهد تکه های بزرگی از گوشت شکار خود را به آسانی پاره کنند. و نیازی به یاد آوری نیست که دندانهای پیرانا به قدری محکم و سخت هستند که می توانند این لبه ی تیز را تا مدت زیادی حفظ کنند. و در صورت کند شدن آن پیرانا دندانهای خود را همانطور که شرح داده شد، جایگزین می نماید. 
این ماهیهای قوی دارای بدنی به رنگ نقره ای و طوسی و شکمی به رنگ قرمز هستند و هنگامی که دندانهای تیز و برنده ی خود را نمایش می دهند بسیار تهدیدآمیز به نظر می رسند. همچنین وقتی در برابر نور خورشید قرار می گیرند بدن آنها تلألو طلایی رنگی از خود نشان می دهند. 
نحوه ی تولیدمثل این ماهیها به این صورت است که پس از جفتگیری ماهی ماده تخمریزی می کند و ماهی نر وظیفه ی مراقبت از تخمها را بر عهده می گیرد. در طول مدت محافظت از تخمها ماهی نر بسیار پرخاشگر است و به هیچ ماهی دیگری اجازه ی نزدیک شدن به توده ی تخمها را نمی دهد. 
500 گونه از پیرانا وجود دارد که بیشتر آنها گیاهخوار هستند و بیشتر ترجیح می دهند از میوه به عنوان غذا استفاده نمایند. 
در هر حال گونه ی مورد بحث از پیرانا، یک جانور گوشتخوار است و اگر در شرایط سختی از نظر تأمین مواد غذایی قرار گرفته باشد، حتی ممکن است انگشت فردی را هم که با بی احتیاطی در آب قرار گرفته است، گاز بگیرد. همین طور در حالت عادی پیرانا به انسان یا هر نوع جانور دیگر که زخمی شده باشد و در آب قرار گرفته باشد نیز حمله ور می شود. به طور مثال اگر یک گاو زخمی از روی یک پل به درون رودخانه ای که پیرانا در آن زیست می کند، پرت شود در حدود 15 دقیقه ی بعد استخوانهای گاو بر روی آب مشاهده می شود. و این کار معمولاً توسط یک گروه از پیراناهای بالغ قابل انجام است. 
در حقیقت به طور قطع ماهی های پیرانا یکی از درنده خوترین ماهی های شناخته شده در نوع خود می باشند. و از این حیث در آمریکای غربی مشهور می باشند. ولی بر اساس مطالعات برخی محققان بسیاری از گونه های پیرانا بی خطر می باشند و تنها گونه ی گوشتخوار این موجود همان پیرانای شکم سرخ( Serrasalmus Nattereri ) می باشد. بر اساس تحقیقات دانشمندان جمعیتهای وسیع از پیرانای شکم سرخ برای به دست آوردن غذا به آن حمله می کنند، بلکه باید با نا امیدی اعلام کرد که این جانوران خود را استتار می کنند و سپس به آرامی به طعمه نزدیک می شوند و در موقعـیت مناسب به آن حملـه ور شده و آن را می ربایند. همچنین مطالعات نشان می دهد که پیرانای شکم سرخ ترجیح می دهد از ناحیه ی باله ی دمی یا فلس طعمه –در صورتی که ماهی باشد- تغذیه کند، تا این که آن را یک جا ببلعد. 
یکی از محققان در جریان بررسیهای خود در مورد گستره ی زندگی ماهیهای پیرانا، به جنوب آمریکا سفر می کند و در آنجا در می یابد که شمار کثیری از این ماهیها در رودخانه های آمریکای جنوبی وجود دارند و تعداد آنها بسیار بیشتر از مقداری است که تصور می شد. همچنین در رودخانه های ونزوئلا و پرو بیشتر گونه های بی خطر این ماهی یافت می شوند. ولی در آبهای این مناطق نیز انواع درنده ی این جانور وجود دارند که ماهیگیران محلی با قرار دادن طعمه هایی از گوشت آنها را شکار می کنند که باید گفت این کار به مهارت زیادی احتیاج دارد زیرا در صورتی که ماهیهای پیرانـای بزرگـی به طرف طعمه جذب شوند آن گاه خطر خود صیاد را نیز تهدید خواهد کرد. 
همان طور که می دانید ماهیها خونسرد هستند و تا کنون به طور تخمینی 20000 گونه ماهی شناخته شده است که بعضی از گونه های آنها تنها محدوده ی کوچکی از تغییـرات محیط زیسـت خود را تحمل می کنند. در میان ماهیها ماهی پیرانا به خانواده ی کاراسین تعلق داردکه 1100 گونه دیگر علاوه بر پیرانا در این خانواده قرار دارند و بدین ترتیب این خانواده بزرگترین گروه از ماهیها را در میان خانواده های ماهیان ساکن آبهای شیرین، تشکیل می دهد. همه ی ماهیهای خانواده ی کاراسین دارای بدنی رنگی با رنگهای روشن و درخشان هستند. نیز در این خانواده گونه های گوشتخوار و گیاهخوار با هم وجود دارد. و بسیاری از گونه ها مثل پیرانای شکم سرخ اجتماعی زندگی می کنند. 

ادامه مطلب
   + سینا ; ٧:٤٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

مهارت شگفت انگیز هشت پا در استتار

یک گروه از محققان دانشگاه برکلى با فیلمبردارى از رفتار هشت پا در اعماق دریا موفق شده اند از شگرد حیرت آور نحوه عمل این جانور دریایى در استتار خود اطلاعات دقیقى به دست آورند. این محققان در تلاش براى تهیه فیلم از شیوه عمل دو گونه هشت پا با شگفتى متوجه شدند زمانى که دوربین به این جانوران نزدیک مى شود، آنها خود را به صورت یک توپ گرد
درمى آورند و سپس با استفاده از دو بازوى عقبى خود که از آن به عنوان دو پا استفاده مى کنند، مى کوشند خود را از صحنه خطر دور سازند بدون آنکه حساسیتى در تعقیب کننده برانگیزند. محققان دانشگاه برکلى که نتایج مشاهدات خود را در نشریه علمى «ساینس» درج کرده اند متذکر شدند در میان دو گونه مورد بررسى، تفاوت هاى کوچکى در نوع راهبرد استتار به چشم مى خورد. یکى از این دو گونه که بومى اندونزى است چنانچه توضیح داده شد خود را به صورت یک توپ گرد یا یک نارگیل گرد بزرگ در مى آورد و وانمود مى کند که نظیر نارگیلى که در آب افتاده همراه جریان آب در حرکت است. این جانور براى حرکت به طور ظریفى از دو بازوى عقب خود استفاده مى کند. گونه دوم که بومى استرالیا است از شش بازوى خود براى تبدیل خود به یک علف دریایى بزرگ استفاده مى کند و سپس در همان حال که شکل علف به خود گرفته به آرامى و با سرعت ۱۴سانتى متر در ثانیه از محل خطر فرار مى کند. در اینجا نیز جانور به گونه اى رفتار مى کند که گویى جریان آب سرگرم حرکت دادن علف دریایى است. به اعتقاد محققان شیوه استتار هشت پا که براى اولین بار مشاهده شده به اندازه کافى فریب دهنده است و به راحتى مى تواند جانورانى که قصد حمله به هشت پا را دارند در خصوص تشخیص خود در مورد وجود هشت پا دچار تردید کند.

   + سینا ; ٧:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

ماهی ها هم دارای ضرایب متفاوتی از IQU هستند؟

وقتی که شروع به نگهداری ماهی کردم هیچ گاه فکر نمی کردم که این موجودات هم ممکن است دارای درک قابل توجهی باشند. خیلی از حیوانات – به استثنای بعضی گونه ها - تمام فعالیت هایشان تنها از روی غریزه است و مغز آنها آنقدر پیشرفته نیست که کاری را از روی فکر، اندیشه و با طرح نقشه قبلی انجام دهند. حتی تصور اینکه یک ماهی قدرت تشخیص چهره افراد را داشته باشد و یا اینکه مثلاً سعی کند برخی از کارهایش را از صاحبش مخفی کند برای من بسیار جالب بود.

در بین ماهی ها – حتی بین ماهی های یک گونه – ممکن است برخی دارای هوش بالایی بوده و برخی چندان بهره ای از هوش نبرده باشند.

مدتی قبل تعدادی ماهی از جمله چهارparrot Fish ( طوطی ماهیِ )، دو پنکوسی،تعدادی گلدفیش، دو گوآرامی و چند بچه ماهی اسکار داشتم. یکی از مسائلی که در ابتدا هنگام غذا دادن به ماهی ها متوجه شده بودم و حتماً همه شما نیز چنین حالتی را تجربه کردید این بود که پس از مدت کوتاهی آنها مرا به عنوان صاحب خود به طور دقیق می شناختند و حتی در مقاطعی که غذای آنها را روزانه بطور منظم و دقیق می دادم در همان ساعت بخصوص شاهد تغییر واضحی در حالات و حرکات آنها بودم ( حتی اگر بدون غذا در مقابل آکواریم می نشستم )

اما نکته جالب تر اینکه آنها علاوه بر خود من نوع غذایی را که قصد دادن آن را داشتم نیز تشخیص می دادند. مثلاً یک جفت ماهی اسکار بزرگ داشتم که از وقتی کوچکتر بودند فقط به خوردن ماهی جوبی عادت کرده بودند و زیاد تمایلی به خوردن دل گاو از خود نشان نمی دادند. بزرگتر هم که شدند ماهی کیلکا برایشان می انداختم. طوری که هر کدام هر روز یک وعده یا گاهی دو وعده، یک ماهی کیلکای کامل را می خوردند. در عوض طوطی ماهی ها و بچه اسکارها علاقه شدیدی به دل گاو داشتند و گوآرامی ها و گلدفیش ها هم بیشتر به غذاهای روی آبی و یا نوزاد میگو تمایل داشتند.

و اما نکته ای که برایم جالب بود این است که هر گاه با ظرف محتوی ماهی کیلکا جلوی آکواریم می نشستم، فقط همان دو ماهی اسکار بودند که با حرکات جالب خود در جلوی شیشه و نگاه مستقیم به من و ظرف ماهی بیصبرانه انتظار غذا را می کشیدند. بلافاصله وقتی که با تکه ای دل گاو جلوی آکواریم می نشستم در فاصله ای که مشغول ریز کردن آن بودم، طوطی ماهی ها و بچه اسکارها که تا قبل از این به حرکات معمولی و همیشگی خود مشغول بودند، خود را بیصبرانه به اصطلاح به در و دیوار می کوبیدند و یکدیگر را کنار می زدند تا شاید اولین قطعه گوشت نصیبشان شود. در تمام این مدت گوآرامی ها و گلدفیش ها وضعیت طبیعی خود را داشتند. آنها هم ظرف صورتی رنگ محتوی غذای خود را خوب می شناختند بطوری که وقتی همراه آن ظرف به آکواریم نزدیک می شدم هنوز کاملاً جلوی آکواریم مستقر نشده، با تجمع ملتمسانه آنها روبرو می شدم که چشم به ظرف غذا دوخته بودند. تا اینجا شاید نیاز خاصی به هوش سرشار احساس نشده باشد و بتوان گفت که با اندک درکی که هر حیوانی دارد قادر به شناسایی اینگونه موارد است که ارتباط مستقیم با نیازهای طبیعی آنها دارد. درواقع همان کمی هوش برای شناسایی یک چنین موقعیت هایی کافی بنظر می رسد.

و اما ماهی با هوش؛ برخی ماهی ها واقعاً هوش سرشاری دارند و از این لحاظ یک سرو گردن از بقیه گونه ها و حتی از همنوعان خود بالاترند. به عنوان نمونه می توانم یکی از بچه اسکارهایم را نام ببرم که با حرکتش بی نهایت من را شگفت زده کرد. یک روز که حال و حوصله ام برقرار بود و با علاقه و توجه به ماهی ها غذا می دادم با کمال تعجب متوجه شدم وقتی دل گاو را درون آکواریم می ریزم در بین همه پَروت ها و بچه اسکارها که به طور طبیعی وعده ای را که نصیبشان می شد می خوردند، یکی از بچه اسکارها با حرکاتی سریع و زبلانه تکه های بزرگ گوشت را از جلوی دهان بقیه هم که شده شکار کرده و بسرعت فرار می کند و به پشت یکی از سنگها که به گوشه آکواریم تکیه داده شده بود پناه می برد. پیش خودم از زبلی این بچه اسکار خوشم آمد. ولی وقتی کمی بیشتر دقت کردم دیدم که خیلی زودتر از حالت طبیعی دوباره به دنبال غذا آمده و هنوز بقیه فرصت کامل بلعیدن لقمه اول را پیدا نکرده اند، این بچه اسکار به همین ترتیب، سه چهار تکه غذای بزرگ شکار می کند. هر چه فکر کردم نتوانستم قبول کنم که به این سرعت میتوانداین غذاها را بخورد این بود که به گوشه آکواریم رفتم و با کمال تعجب دیدم که این غذاها را پشت آن سنگ برده و در گوشه ای رها می کند و بسرعت برمی گردد. آنقدر این کار را تکرار می کند تا تکه گوشت های شناور در آب تمام می شود و دراین هنگام که ماهی ها از یافتن یک لقمه چرب و نرم دیگر ناامید می شوند و به دنبال خرده غذاهای ریز ته آب می روند، بچه اسکار زبل به پشت آن سنگ رفته با تکه های چرب و نرم گوشت حسابی برای خود جشن می گیرد و به سختی هم از آن ناحیه دفاع می کند. کار دفاع هم زیاد سخت نیست، چون زورش به علت تغذیه خوبی که داشت به سایر بچه اسکارها می چربید و از ناحیه ماهی های بزرگتر هم نگرانی نداشت، چون به علت بزرگی، اصلاً نمی توانستند به قلمرو تنگ و باریک او حتی نزدیک شوند. ( وقتی که این موضوع را با همسرم و سایر افراد خانواده در میان گذاشتم تا مدتی از غذا دادن به ماهی ها محروم بودم، چون آنها که تا آنروز چندان تمایلی به اینکار نشان نمی دادند، تا مدتی موقع غذا دادن به ماهی ها که می شد، همگی جلوی آکواریم صف می کشیدند تا شاهد این صحنه ها باشند !)

و اما چه بگویم از ماهی های کودن!!!. به عنوان مقدمه بگویم که من در ابتدا دو بچه پَروت سرخ رنگ داشتم که به مرور بزرگ شدند و مشخص شد که هر دو ماده هستند، ولی چون خوشرنگ هستند و بسیار به آنها علاقه مند شدم به فکر تعویض هیچ کدام نیافتادم و دو بچه پَروت زرد هم خریدم که اتفاقاً این دفعه هر دو نر از آب در آمدند. خلاصه اولین ماجرا نحوه غذا خوردن این دو بچه پَروت بود. یکی با هوش معمولی و دیگری آخر خپلی. هر دو را یک اندازه انتخاب کرده بودم ولی الان اندکی اختلاف سایز دارند و مربوط می شود به نحوه غذا خوردن آنها. اولی مثل همه ماهی ها غذا می خورد، ولی دومی که من فکر می کنم بجای هوش صفت طمع در عقل او تزریق شده، وقتی که غذا به آکواریم ریخته می شود، بسرعت و شاید به اصطلاح خودش با زرنگی تمام، به سمت بزرگترین تکه گوشت حمله ور شده و آنرا به دهان می گیرد. ولی لقمه بزرگتر از دهان گرفتن عاقبتش بهتر از این نمی شود. بله ، این پَروت مثلاً زرنگ ما، وقتی از خوردن تکه گوشت بزرگ مأیوس می شود که دیگر لقمه ای اندازه دهانش باقی نمانده است و تنها چیزی که برایش می ماند ناکامی است و گرسنگی. (حالا بماند که چقدر تلاش می کنم که این پَروت کودن را به طور اختصاصی سیر کنم) و اما بشنوید از دست گل جدید این ماهی خپل که مدتی است او را بی خانمان هم کرده. این جریان مربوط به همین اواخر است. در واقع مدتی پیش ماهی های اسکار را به علت رشد زیاد و نیاز به فضای بیشتر فروخته ام و از زمان فروختن آنها، یکی از پَروت های ماده که ظاهراً دیگر عامل مهاجمی در آکواریم احساس نمی کند، به تخم افتاده و تقریباً هر سه هفته یکبار تخم می کند و جالب اینکه در موعد هر تخم ریزی، دو بچه پَروت زرد بر سر جفت شدن با او رقابت می کنند و جالب اینکه در سه یا چهار مرتبه ای که این اتفاق افتاده فقط یک بار آنهم همان اول پَروت خپل ما برنده شده بود. ( که خود جای تعجب دارد) به هر حال این جریانات می گذشت تا ماه پیش که دکوراسیون آکواریم را تغییر دادم و بعد از تمیز کردن آن یک کوزه بزرگ در یک گوشه آکواریم قرار دادم، چون می دانستم که پَروت ها به کوزه علاقه شدیدی دارند. خلاصه یک طرف دیگر آکواریم هم دستگاه تصفیه دست سازی را که حدود 45 سانت طول دارد بطور مایل قرار دادم و یک سنگ به دیواره آن تکیه داده ام که فضایی شبیه غار بوجود آورده است. ( البته این قسمت از اول به همین شکل بود) برایم جالب بود که بدانم کدام یک از پَروت های ماده کوزه را برای خود تصرف خواهد کرد. بالاخره بعد از اینکه مدتی اوضاع داخل آکواریم را بررسی کردند آن یکی که تخم ریزی نمی کند جرأت کرد وارد کوزه شود و آن را صاحب شد. ( به همین راحتی !) خلاصه مگر کوزه را ول می کرد. ماهی تخم گذار هم تازه فهمید چه فرصتی را از دست داده. (بخصوص اینکه داخل کوزه امن ترین جا برای تخم ریزی بود و خودم هم بیشتر دوست داشتم ماهی تخمگذار آن را تصرف کند، چون به هر حال همانطور که می دانید تخم پَروت ها بعلت عدم توانایی 99% از نرهایشان، باز نمی شود و با توجه به این مسئله که بعد از چند روز تخم ها به علت تجمع باکتریها سفید می شوند و باعث آلودگی آب می گردند، خارج کردن آنها هم به این شکل راحت تر بود) خلاصه ماهی تخمگذار هم شاید به همین تصور که محیطی امن برای تخمگذاری بدست آورد، بر سر فتح کوزه روی به جنگ آورد. ولی بعد از چند روز کشمکش ناامید شد و به همان فضای غار مانند زیر لوله تصفیه قناعت کرد. اوضاع آرام شد و پَروت تخمگذار هم برای اوقاتی که احساس می کرد نیاز به تنهایی دارد به پناهگاه خودش می رفت. و اما بشنوید از وضعیت بچه پَروت های نر. پَروت بزرگتر که طبق معمول همیشه با ماهی تخمگذار بود گهگاه به پناهگاه او می رفت ولی ماهی ماده دیگر حتی فرصت نزدیک شدن به دهانه کوزه را هم به او نمی داد. این در حالی بود که پروت نر خپل، که شانس به او روی آورده بود، بدون دردسر می توانست داخل کوزه رفت و آمد نماید. ولی مگر کودنی می گذارد کسی با شانس هم به جایی برسد. بله، این اوضاع به همین منوال بود تا این دفعه آخر که ماهی تخم گذار، تخم ریزی کرد. ( البته احتمالاً به دلیل جریانات آب زیر تصفیه ترجیح داده بود تخمهایش را در قسمت دیگری از آکواریم بگذارد ). و اما نکته جالب توجه این بود که این بار ماهی کودن ما بالاخره موفق شده بود که در رقابت پیروز شود و او بود که به عنوان جفت ماهی تخمگذار از تخمها مراقبت می کرد! حتماً حدس زدید چطور؟

بله، ظاهراً ماهی نر زرنگ از این فرصت استفاده کرده و با کوتاه آمدن و تعویض جفت بالاخره به رؤیای خودش که رسیدن به کوزه بود دست یافت. جالب تر از همه اینجاست که حالا بعد از تمام شدن قضیه تخم ها طوطی ماهی خپل ما نه اجازه ورود به کوزه را دارد و نه طوطی ماهی تخم گذار او را به پناه گاه خود راه می دهد. خلاصه حسابی از اینجا رانده و از آنجا مانده شده است و ویران و سرگردان و بی خانمان در آکواریم پرسه می زند.

   + سینا ; ٧:۳۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٤
comment نظرات ()

تأثیر مخرب "کوکائین" روی مغـز

تأثیر مخرب "کوکائین" روی مغـز


کوکائین"سبب تخریب و تغییرات طولانی مدت در مغز می شود.

کوکائین فعالیت ژن های مغز را تغییر میدهد. 

محققان در بررسی های خود درباره تجزیه و تحلیل مولکول ها، به ژن های موش ها "کوکائین" تزریق کردند و 

تغییراتی را که بر اثر مصرف کوکائین در تعداد سلول های سفید و مربوط با دی. ان. ای" روی می دهد را مشخص 

کردند.

محققان دریافتند: مواد مخدر با تاثیر مخرب بر این سلول ها،تغییرات کلی در ساختار ژنتیکی مغز را ایجاد می کند.

   + سینا ; ٥:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۳
comment نظرات ()

لیزر و کاربرد آن در درمان بیماریهای پوستی و زیبایی پوست

لیزر یک نوع نور برانگیخته شده و پرانرژی است که در شرایط عادی در طبیعت دیده نمی‌شود ولی با تکنولوژی و وسایل خاص می‌توان آن را ایجاد کرد. لیزر با نور معمولی تفاوت‌هایی دارد که این ویژگی‌ها باعث توانایی و کاربردهای خاص لیزر می‌شود.

کاربرد لیزر در پزشکی و از جمله بیماری‌های پوستی از حدود ۴۰ سال پیش به صورت تحقیقاتی شروع شده و با آمدن دستگاههای جدیدتر که مؤثرتر و کم عارضه‌تر هستند جایگاه ویژه و وسیعی در درمان بیماری‌ها، پیدا کرده است. 
مکانیسم اثر لیزر جذب انرژی نورانی توسط مولکول‌های بافتی است. همانطوری که در اثر تابش نور خورشید اشیاء به تدریج گرم می‌شوند، تابش لیزر نیز باعث گرم شدن، داغ شدن و نهایتاً تخریب بعضی مولکول‌های حساس بافتی می‌شود. 
از آنجایی که لیزر تک طول موج است، فقط باعث داغ شدن و تخریب ساختمان‌های خاصی می‌شود. در حالی که افزایش حرارت در ساختمان‌های مجاور که حساس نیستند زیاد قابل توجه نیست. لذا با انتخاب لیزر مناسب و با دانستن ویژگی‌های بافتی می‌توان ضایعه مورد نظر را تخریب کرد در حالی که کمترین صدمه ممکن به ساختمان‌های مجاور آن وارد شود. به طور مثال لیزری که طول موج حدود ۵۸۵ نانومتر می باشد (Pulse dye Laser) بیشتر روی ساختمان عروقی اثر می‌کند. لذا در مورد عروق واریسی پوست، ضایعات همانژیومی و لکه‌ها و خال‌های عروقی به کار می‌رود. 
●کاربرد لیزر در بیماریهای پوستی و زیبایی 
به طور کلی کاربردهای لیزر را به شکل زیر می‌توان دسته‌بندی کرد: درمان ضایعات و خال‌های عروقی که معمولاً رنگ این ضایعات قرمز روشن یا تیره است. درمان انواع ضایعات رنگی و رنگدانه‌ای پوست که شامل خال‌های رنگی پوست و خالکوبی ها می‌شود، درمان و کاهش موهای زائد و ناخواسته بدن، کاهش چین و چروک، فرورفتگی ها و جای زخم‌های ناشی از بعضی بیماریهای پوستی از قبیل آکنه. 
درمان بعضی از انواع بیماریهای پوستی از قبیل زگیل، جای زخم های برجسته و خارش دار (کلوئید)، ترک‌های پوستی ناشی از حاملگی و چاقی (Striae) و ترمیم زخم و همچنین استفاده از آن به عنوان وسیله‌ای برای برش بافت از کارایی‌های مهم این پدیده است. 
●انواع دستگاههای لیزر و کاربرد آنها 
برای درمان ضایعات عروقی که شامل رگ‌های واریسی پوست (درصورت، اندام ها و بدن)، لکه های قرمز عروقی و خال‌های عروقی (ماه گرفتگی های قرمز) و بعضی تومورهای عروقی (گرانولوم پیوژنیکوم) است، لیزرهای (Pulse dye laser)P.D.L، Nd-YAG، آرگون قابل استفاده هستند که P.D.L مناسب تر است. 
برای درمان خال‌ها و لکه‌های تیره پوستی (ماه گرفتگی آبی و یا قهوه‌ای)، خالکوبی ها (آبی، سیاه، گاهی قرمز) از انواع این لیزرها می‌توان استفاده کرد: 
Q- Switch Ruby, Q- Switch Alexandrite, Q- Switch Nd-YAG 
برای درمان و کاهش موهای ناخواسته نیز از انواع لیزرهای Ruby laser، Alexandrite، Diode، Nd-YAG می توان استفاده نمود. همچنین یک سیستم جدید به نام (I.P.L) Intense Pulse Light که نور پرانرژی معمولی است و از جنس لیزر نیست در کاهش موهای ناخواسته مؤثر است اما تأثیر لیزر در کاستن موهای زائد، دائمی نمی باشد. 
برای کاهش چین و چروک و فرورفتگی های جای زخم آکنه و سایر بیماریها می توان از لیزرهای CO۲ و Erbium YAG استفاده کرد. 
لیزر CO۲ پوست را عمیق تر می‌تراشد و در کاهش چین و چروک مؤثرتر است ولی عوارض آن از جمله ایجاد جای زخم و لکه های تیره شایع تر است، لذا برای کاهش عوارض ناخواسته، Erbium YAG مناسب تر است. نتیجه این لیزرها هیچ کدام صددرصد نیست، ولی در کاهش عمق چین و چروک و زخم ها مؤثر هستند. 
انواع مختلف لیزر در درمان بیماریهای مختلف پوستی کاربرد دارند ولی باید توجه داشت که برای این بیماریها، درمان‌ها و روش‌های دیگر و ارزان‌تر نیز وجود دارند، لذا در صورت عدم موفقیت سایر روشها می توان نتایج لیزر را نیز امتحان کرد.

   + سینا ; ٩:٠۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۳
comment نظرات ()

جوانی با پوستی بدون چروک

پوست بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین عضو بدن موجودات زنده است. پوست انسان مرز نازک میان بدن او و محیط اطراف است و، علاوه بر انجام برخی اعمال حیاتی، فرد را در مقابل آسیب‌ها و صدمات گوناگون محافظت می‌کند. پوست در تمام طول عمر، از بدو تولد تا مرگ، نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد و هرگز نباید به ‌حال خود رها شود. در غیر این صورت، به‌سرعت پیر و فرسوده می‌شود و کارآیی‌اش را از دست می‌دهد. پوست انسان آیینة تمام‌نمای جسم و روان اوست. فردی که پوستی سالم و شاداب دارد از لحاظ جسمی، روانی و عاطفی در وضعیت مطلوبی است. ا‌زجمله عمده‌ترین تظاهرات پیری پوست، پیدایش چین و چروک در مناطق مختلف آن است. امروزه روش‌های متعددی برای درمان چین و چروک‌های پوستی وجود دارد. بنابراین به‌راحتی می‌توان پیر شدن پوست را به تأخیر انداخت و از ایجاد چروک‌های پوستی جلوگیری کرد.
فرآیند پیری پوستپوست سالمْ لطیف، شاداب و بدون لک است، رنگی یکنواخت و روشن دارد و هیچ‌گونه نشانه‌ای از تغییر رنگ و پوسته ‌پوسته شدن بر روی آن مشاهده نمی‌شود.پوست از خارج به داخل دارای سه بخش است:1. اپیدرم (روپوست)، که خارجی‌ترین لایة پوست را تشکیل می‌دهد؛2. درم (پوست)؛3. هیپودرم (زیرپوست)، که حاوی ضمائم پوستی، عروق و اعصاب است.در طول زمان، همراه با افزایش عمر، در تمامی لایه‌های پوست تغییراتی به‌وجود می‌آید که منجر به پیری می‌شود. در لایة اپیدرم (روپوست)، علاوه بر سلول‌های تشکیل‌دهندة آن، دو نوع پروتئین رشته‌ای‌شکل به‌نام کلاژن و الاستین وجود دارد. این دو نوع پروتئین مسئول قوام، استحکام، سفتی، ارتجاع و انعطاف‌پذیری پوست هستند.پیدایش چین و چروک‌های پوستی عمدتاً ناشی از تغییراتی است که در سطح سلول‌ها و بافت‌های لایة درم (لایة دوم) پوست رخ می‌دهد؛ مثلاً تعداد و حجم الیاف انعطاف‌پذیر کلاژن و الاستین کاهش می‌یابد و عملکرد آن‌ دو ضعیف می‌شود، همچنین سلول‌های سازندة آنها کم می‌شود. در نتیجه، از حالت ارتجاعی و کشسانی پوست کاسته می‌شود. در پوست یک فرد جوان، رشته‌های کلاژن متعدد است، به‌طور منظم قرار گرفته و شبکة بیضی‌شکلی را تشکیل می‌دهد. در زیر این الیاف کلاژن، رشته‌های دیگری به‌نام الاستین وجود دارد. رشته‌های الاستین در زیر محل اتصال لایة دوم و اپیدرم در تمام سطوح پوست پراکنده شده‌اند. اما در پوست یک فرد پیر، این رشته‌ها دچار تغییرات فیزیکی و شیمیایی می‌شوند که به‌ دنبال آن، چین و چروک پوستی ظاهر می‌شود. در پوست پیر، ضخامت لایه‌ها کاهش می‌یابد که ناشی از کم شدن تعداد و اندازة رشته‌های قوام‌دهنده و سفت‌کنندة پوست است. در فرآیند پیری، رشته‌های کلاژن به مرور زمان قطعه‌قطعه و ازهم‌گسیخته می‌شوند. تمامی این تغییرات تدریجی و اجتناب‌ناپذیر در طول زمان و همراه با افزایش سن در هر فرد ایجاد می‌شود.در لایة خارجی پوست (اپیدرم) هم طی فرآیند پیری تغییراتی به‌وجود می‌آید. تعداد سلول‌های این لایه نسبت به اپیدرم فرد جوان کمتر می‌شود. همچنین، در اندازه، شکل و عملکرد سلول‌های لایة اپیدرم تغییراتی ایجاد می‌شود. سرعت تکثیر و ازدیاد سلولی، و میزان سوخت‌‌وساز آنها کاهش می‌یابد. نفوذپذیری این لایه نسبت به مواد خارجی و عوامل محیطی اعم از ترکیبات شیمیایی و غیرشیمیایی بیشتر می‌شود. در کل، پوست آسیب‌پذیرتر می‌شود و، در صورت پیدایش زخم، دیرتر بهبود می‌یابد.تغییرات دیگری هم در روند پیری رخ می‌دهد: تغییر رنگ پوست، سفید شدن موها، کاهش عملکرد و فعالیت غدد چربی‌ساز (سباسه) و غدد عرق، تغییرات بافت تغذیه‌کنندة پوست، کاهش بافت عروقی و کاهش خون‌رسانی پوست. همچنین تغییراتی در سطح سلول‌های ایمنی پوست، که مسئول دفاع از بدن در مقابل عوامل محیطی و میکرو‌ب‌ها هستند، رخ می‌دهد که ماحصل آن کاهش قدرت دفاعی و مقاومت نسبت به بیماری‌ها و افزایش آسیب‌پذیری پوست در مقابل عوامل آسیب‌رسان فیزیکی و شیمیایی است. طی فرآیند پیری، فعالیت غدد چربی‌ساز و غدد عرق کم می‌شود. فرد پیر کمتر چربی می‌سازد، بنابراین، پوست او خشک‌تر به‌نظر می‌رسد. به‌علاوه، قدرت تعریق پوست پیر در پاسخ به محرک‌های خارجی کم می‌شود. سفید شدن موها نیز از جمله علائم پیری است. بجز در موارد نادری که عامل سفید شدن موها جهش‌ ژنی و در نتیجه انتقال ژن‌هاست، این پدیده حاصل کاهش قدرت رنگدانه‌سازی در پوست و فولیکول‌های موست.

چروک صورت، نماد پیریدر پیری پوست، پوست صورت بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، زیرا در معرض دید همگان است و نقش مهمی در برقراری روابط اجتماعی، فردی و شغلی افراد دارد.طول عمر و گذر زمان تغییراتی را در پوست صورت ایجاد می‌کند که از علائم پیری‌ است. مهم‌ترین آنها عبارت است از: شلی و افتادگی پوست، آتروفی (لاغری پوست)، پیدایش چین و چروک، پیدایش لک‌های تیره یا قهوه‌ای‌رنگ، ایجاد فرورفتگی‌های متعدد، و تغییرات عروقی که منجر به کدر شدن رنگ پوست می‌شود. شلی پوست نشان‌دهندة تغییرات استحاله‌ای و تخریبی در بافت‌های نگهدارنده و بافت‌های همبند پوست است. این تغییرات دو نوع است: تغییرات پاتولوژیک، که در سلول‌ها و اجزای تشکیل‌دهندة سلول‌های پوست و بافت‌های نگهدارندة آن رخ می‌دهد؛ و تغییرات کلینیکی (بالینی)، یعنی تغییراتی که با چشم آنها را می‌بینیم.تغییراتی که با افزایش سن در پوست صورت ایجاد می‌شود عبارت است از: ـ جذب و تحلیل تدریجی بافت چربی زیرجلد؛ـ کم شدن تدریجی ضخامت پوست یعنی نازک‌تر شدن آن؛ـ کاهش خاصیت ارتجاع و انعطاف‌پذیری پوست؛ـ سست شدن اتصالات و چسبندگی پوست به بافت‌های حمایت‌کننده و نگه‌دارنده؛ـ تغییر شکل اسکلت، رباط‌ها و ماهیچه‌ها.مجموعة عوامل ذکر شده تغییراتی در ظاهر و چهرة فرد ایجاد می‌کند.پیری پوست فرآیندی طبیعی و ذاتی و تدریجی است و در نهایت به تغییر شکل ظاهری و اختلال در عملکرد طبیعی این عضو منجر می‌شود. در نتیجة تغییرات ذکرشده، به‌‌دلیل اثر دائمی نیروی جاذبة زمین، پوست شل و افتاده می‌شود. ضعف عضلات صورت و گردن نیز در کنار مجموع این عوامل باعث پیدایش چین و شکن بر روی پوست صورت می‌شود.

عوامل دخیل در تسریع پیری پوستعوامل متعددی پیری سلول‌ها را تسریع می‌کنند که به دو دسته تقسیم می‌شوند: الف. عوامل ذاتی (داخلی)، که همان ژن یا واحدهای وراثتی است. افزایش خطاهای ژنتیکی در طول زمان همراه با افزایش سن، باعث تجمع اثرات تخریبی می‌شود و پیری در سلول‌ها بروز می‌کند. در زنان، عوامل هورمونی هم بر این موارد اضافه می‌شود و فرآیند پیری را تسریع می‌کند.ب. عوامل محیطی (خارجی) که مهم‌ترین آنها اشعة ماورای‌بنفش نور آفتاب است.نور خورشید، اگرچه مفید و حیات‌بخش است، دارای اثرهای زیانباری نیز هست. پوست انسان عضوی حساس است و آسیب‌ها و صدمات وارده بر آن در اثر تابش نور خورشید پیری زودرس این عضو را به‌ دنبال دارد. آفتاب‌سوختگی، خشک و کدر شدن پوست، بروز ضایعات پیش‌سرطانی، پیدایش چروک‌های ریز و درشت پوستی، و حتی ابتلا به بدخیمی‌های پوستی از عوارض تابش پرتو فرابنفش نور خورشید است. امروزه با مصرف ضد آفتاب‌ها می‌توان تا حدودی از بروز این عوارض جلوگیری کرد.

مبارزه با پیری پوستمبارزه با پیری از طریق استفاده از داروها یا روش‌های درمانی طبی و غیرطبی (جراحی) امکان‌پذیر است. از جمله روش‌های درمانی طبی می‌توان به مصرف ضد آفتاب‌ها، استفاده از اسیدهای میوه‌ای و ترکیبات ویتامین A یا رتینول (Retinol) اشاره کرد. امروزه از نظر علمی ثابت شده است که این ترکیبات بخصوص رتینول و مشتقاتش در صورت مصرف موضعی طولانی‌مدت اثر ضد پیری دارند.در طی فرآیند پیری، پیدایش چین و چروک پوستی، بخصوص در پوست صورت، بسیار ناخوشایند است. چروک‌های پوستی را به سه نوع تقسیم می‌کنند:1. چین و چروک طبیعی که بیان‌کنندة حالات روانی، روحی، احساسات درونی، و تنش‌های هیجانی و عاطفی هستند. این چین‌ها در اطراف بینی و لب‌ها به‌وجود می‌آیند.2. چین‌هایی که در اثر پدیدة پیری در سنین 25 تا 30 شروع به ظاهر شدن می‌کنند، مانند عمیق‌تر شدن خطوط خنده، خطوط اخم و خطوط افقی پیشانی.3. چین و چروک‌هایی که بعد از دهة پنجم زندگی و عمدتاً در اطراف لب‌ها یا روی گونه‌ها پدیدار می‌شوند.درمان‌های مختلفی برای از بین‌ بردن این نوع چین و چروک‌های پوستی وجود دارد. مهم‌ترین و بهترین درمان ضایعات ناشی از پیری پوست جراحی است که اصطلاحاً به آن لیفتینگ (lifting) گفته می‌شود. جراحِ پوست صورت را برش می‌دهد و پوست را به سمت عقب و خارج می‌کشد، سپس لبه‌های پوست را در محلی که از پیش طراحی شده ثابت می‌کند و می‌دوزد. ضمن عمل کشیدن پوست و ثابت کردن آن در محل جدید، عضلات و بافت‌های نگه‌دارندة زیرین هم اصلاح و ترمیم می‌شوند. هیچ‌کدام از روش‌های درمانی ضد پیری را نمی‌توان جایگزین روش جراحی لیفتینگ کرد.در طی عمل لیفتینگ، ظاهر چروک‌ها بهبود می‌یابد و فرد جوان‌تر به‌نظر می‌رسد؛ ولی این عمل باعث توقف شل‌شدگی و سستی پوست نمی‌شود و با تشخیص جراح شاید پس از گذشت چند سال نیاز به عمل جراحی تکمیلی یا عمل مجدد باشد.عمل لیفتینگ زمانی انجام می‌شود که فرد احساس کند نیاز به چنین عملی دارد، ولی سن استاندارد برای آن 35 ـ 45 است، یعنی درست زمانی که چروک‌های دور لب هنوز ایجاد نشده‌اند.از روش‌های درمانی دیگر می‌توان به عمل ساییدن یا تراشیدن پوست با مواد شیمیایی (peeling) و وسایل مکانیکی (dermabrasion) اشاره کرد. طی عمل درم‌ابریژن، پوست با کمک مواد زبر و خشن تراش داده و ساییده می‌شود. پس از بهبودی زخم ناشی از این عمل، پوست جدید تشکیل می‌شود که به‌مراتب جوان‌تر و زیباتر از پوست قبلی خواهد بود.روش دیگری که به‌ منظور جوان‌سازی پوست پیشنهاد می‌شود و انواع خاصی از چروک‌ها بخصوص چروک‌های ظریف، ریز و سطحی را برمی‌دارد درمان با اشعة لیزر است. لیزر نوعی نور تقویت‌شده با طول موجی خاص است. پوست آسیب‌دیده در اثر تابش مستقیم نور آفتاب، ضایعات و چروک‌های ناشی از افزایش سن، جوشگاه‌ها یا اسکار عمل جراحی، ضایعات سالک و آبله‌مرغان، همگی، با اشعة لیزر برداشته می‌‌شوند. در روش درمان با اشعة لیزر، برش و لایه‌برداری پوست آن‌قدر ادامه می‌یابد تا به لایه‌های زیرین پوست برسیم. در طی این مراحل، پوست مجدداً ترمیم می‌شود و پس از بهبودی زخم، پوستی جدید و جوان جایگزین می‌شود. این روش تا حدود زیادی چروک‌های قبلی را از ‌بین ‌می‌برد. در ضمن، پوستْ صاف، یکدست، شفاف و خوش‌رنگ می‌شود.از دیگر روش‌های درمانی جوان‌سازی پوست، استفاده از مواد پرکننده است. این مواد عمدتاً کلاژن‌های تزریقی‌اند که به‌طور صناعی یا نیمه‌صناعی ساخته شده‌اند و، از طریق تزریق با وسایل و سرنگ‌های مخصوص در اتاق عمل با شرایط استریل، چروک‌های عمیق، فرورفتگی‌ها، چین و شکن‌ها، خطوط عمیق اخم، پیشانی یا اطراف لب‌ها پر خواهد شد.امروزه روش درمانی نسبتاً جدیدی برای درمان چروک‌های صورت ارائه شده و اخیراً محبوبیت یافته است.استفاده از سم بوتولیسم (Botox) باعث فلج شدن ماهیچه‌های حالت‌دهندة صورت می‌شود. در پوست صورت انسان ماهیچه‌های ظریف سطحی بسیاری وجود دارد که انقباض پی‌درپی و ممتد این عضلات باعث ایجاد چین و شکن و پیدایش چروک می‌شود. این ماهیچه‌ها با انقباضات خود باعث تغییر در حالات چهرة فرد می‌شود (حالت اخم، شادی، هیجان، خنده،...). این عضلات به منظور افزایش قدرت عضلانی ساخته نشده‌اند، به این معنی که هرچه این عضلات کمتر کار کنند (کمتر منقبض شوند) چروک‌های کمتری در پوست صورت ایجاد خواهد شد. ورزش‌های صورت که این قبیل عضلات را منقبض می‌کنند باعث ایجاد چروک می‌شوند و چروک‌های موجود را برجسته‌تر و عمیق‌تر می‌کنند و نباید انجام گیرند. سم بوتولیسم باعث فلج موقتی (چند ماهة) این ماهیچه‌ها می‌شود. فلج شدن این عضلات و عدم انقباض آنها باعث جلوگیری از پیدایش چروک جدید و از بین‌ رفتن چروک قبلی خواهد شد؛ مثلاً خطوط پیشانی، خطوط اخم و خطوطی که در اثر حرکات عضلات چشم ایجاد می‌شود با این روش درمانی از بین می‌رود.

   + سینا ; ۸:٠٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۳
comment نظرات ()

سلامت مو و کاهش روند ریزش آن

مطالعات نشان داده اند که مصرف رژیم غذایی غنی از سیلیسیوم، کلسیم و آهن، ریزش مو را کاهش می دهد. سبزیجات برگی سبز به خصوص سبزیجات دریایی، منابع غنی از مواد معدنی هستند و جو می تواند سیلیسیوم موردنیاز را تامین کند.میوه های خشک و آب آلبالو، یکی از منابع غنی آهن هستند. در خانم ها ریزش مو می تواند نشانه ای از وجود یک مشکل در لوله گوارشی و یا نتیجه ناکافی بودن اسید معده و یا کمبود پروتئین، روی و یا دیگر مواد مغذی باشد.برای مردان ریزش مو می تواند با پیروی از یک رژیم کم چربی کاهش یابد. برخی از دانشمندان معتقدند که مساله ریزش مو در مردان با افزایش سطح هورمون تستوسترون در دوران بلوغ ارتباط مستقیمی دارد یک رژیم غذایی پرچرب و رژیمی که عمدتا از گوشت تهیه شده است با افزایش سطح تستوسترون در خون باعث افزایش ریزش مو می شود. برای مثال در زمان جنگ جهانی دوم که ژاپنی ها از رژیم غذایی فاقد چربی اشباع استفاده می کردند مشاهده شد که در این افراد ریزش مو بسیار کم است ولی درحال حاضر که رژیم غذایی ژاپنی ها به رژیم غذایی غربی ها شبیه شده، ریزش مو درمردان ژاپنی افزایش یافته است مصرف رژیم غذایی کم چربی ریزش مو را متوقف نمی کند، ولی می تواند سرعت ریزش مو را کاهش دهد. کم خونی یکی از علت های اصلی ریزش مو است که برای رفع آن، مصرف مواد غذایی غنی از آهن مانند جگر (اگر باردار هستید از آن پرهیز کنید)، گوشت، غلات کامل، سبزیجات برگی سبز تیره، تخم مرغ، خرما و کشمش توصیه می شود. مو به طور عمده از پروتئین تشکیل شده است و به منظور داشتن رشد خوب موها، پیروی از یک رژیم غنی از پروتئین توصیه می شود.دانشمندان اروپایی دریافته اند که مصرف پروتئین سویا باعث تحریک شدن فولیکول های مو شده و در نتیجه رشد مو را افزایش میدهد.توفو و شیر سویا از منابع غنی پروتئین سویا هستند. از دیگر منابع غنی پروتئین می توان، پنیر کم چرب، تخم مرغ، ماهی، لوبیا و ماست را نام برد. عنصر دیگری که در ریزش مو تاثیر عمده ای دارد سیلیسیوم است و دانشمندان به دلیل نقش بارز این عنصر، استفاده از آن را در شامپوها توصیه کرده اند که در نتیجه باعث کاهش میزان ریزش مو می شود. سیلیسیوم در لایه خارجی سیب زمینی، فلفل سبز و قرمز و خیار یافت می شود. جوانه حبوبات و غلات و کلاً دانه ها و غلاتی که به طور کامل یعنی با پوست مصرف شوند نیز غنی از سیلیسیوم هستند. ویتامین ث باعث افزایش جذب آهن شده و از آن طریق بر ریزش مو تاثیر می گذارد. در نتیجه توصیه می شود به طور روزانه از میوه جات و سبزیجات در وعده های غذایی خود استفاده کنید. ویتامین ای برای رشد موها ضروری است، مصرف کافی آواکادو (میوه ای شبیه گلابی که در مناطق گرمسیری به عمل می آید)، مغزه ها و دانه ها و روغن زیتون می تواند نیاز روزانه شما به ویتامین ای را تامین کند. درصورتی که ریزش مو مربوط به عملکرد نادرست غده تیروئید باشد،غذاهای غنی از ویتامین آ و ید مصرف کنید. البته باید توجه داشت که مصرف زیاد ویتامین آ منجر به ریزش مو می شود. ریزش مو هنگامی روی می دهد که رژیم غذایی مصرفی ازنظر داشتن ویتامین های گروه ب فقیر باشد و در میان این گروه ویتامین ب 6 ، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک و از میان مواد معدنی منیزیم، گوگرد و روی از اهمیت زیادی برخوردارند. ویتامین های گروه ب به خصوص ب5 یا اسید پنتوتنیک وب3 یا نیاسین برای رشد مو ضروری هستند. مصرف اسیدهای چرب ضروری، کیفیت بافت مو را بهبود می دهد و از خشک شدن مو جلوگیری می کند. غذاهای غنی از ویتامین ب عبارتند از: لوبیا، نخود، هویج، گل کلم، لوبیای سویا، مخمر، مغزه ها و دانه ها و تخم مرغ. بیوتین یکی از عناصر مهم برای سلامت مو بوده که برای سلامت مو و پوست ضروری است و در برخی از مردان حتی از ریزش مو جلوگیری کرده است. منابع غنی بیوتین عبارتند از: مخمر، برنج قهوه ای، بلغور، نخود سبز، عدس، جوی دوسر لوبیای سویا و تخمه آفتابگردان. مصرف ویتامین ث باعث تسهیل خون رسانی به بافت مو شده و در نتیجه، گردش خون پیازچه مو را افزایش می دهد و باعث می شود که پیاز مو بهتر تغذیه شود و رشد بهتری داشته باشد. مصرف ویتامین ای موجب افزایش اکسیژن گیری می شود که در نتیجه باعث بهبود گردش خون پیازچه مو می شود. مصرف روی از طریق افزایش فعالیت سیستم ایمنی، باعث تحریک رشد مو می شود. در آخر از دو اسید آمینه ای نام می بریم که بر روی رشد مو تاثیر می گذارند. لسیتین و متیونین که باعث افزایش کیفیت بافت و رشد مو شده و از ریزش مو جلوگیری می کنند.

   + سینا ; ٧:٥۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۳
comment نظرات ()

تاموکسیفن

تاموکسیفن‌ برای‌ درمان‌ سرطان‌ پستان‌ و نازایی‌ وابسته‌ به‌اولیگومنوره‌ یا آمنوره‌ ثانویه‌ مصرف‌می‌شود. 


مکانیزم اثر 

تاموکسی‌فن‌ آنتی‌استروژن‌غیراستروئید ی‌ می‌باشد که‌ اثرات‌ ضعیف‌استروژنی‌ نیز دارد. تاموکسی‌فن‌گیرنده‌های‌ استرادیول‌ را مهار می‌کند. القاءتخمک‌گذاری‌ با اشغال‌ گیرنده‌های‌استروژن‌ و حذف‌ اثر مهاری‌ هورمون‌ ودر نیتجه‌ تحریک‌ ترشح‌ هورمون‌آزادکننده‌ گناد و تروپین‌ از هیپوتالاموس ‌انجام‌ می‌گیرد. 


فارماکوکینتیک 

متابولیسم‌ تاموکسی‌فن‌کبدی‌ است‌ و دارای‌ چرخه‌ روده‌ای‌ ـ کبدی‌می‌باشد، حذف‌ دارو دو مرحله‌ای‌ بوده‌ که‌مرحله‌ اول‌ 4-7 ساعت‌ پس‌ از تجویز ومرحله‌ دوم‌ 7-14 روز طول‌ می‌کشد. اثردرمانی‌ مطلوب‌ 4-10 هفته‌ پس‌ از شروع‌درمان‌ حاصل‌ می‌شود. اثرات‌ آنتاگونیستی‌ دارو ممکن‌ است‌ چند هفته‌پس‌ از یک‌ نوبت‌ مصرف‌ آن‌ ادامه‌داشته‌باشد. دارو اغلب‌ به‌صورت‌ متابولیت‌از طریق‌ صفرا و مدفوع‌ دفع‌ می‌شود. 


موارد منع مصرف 


با مصرف‌ این‌ دارو احتمال‌ایجاد کیست‌های‌ تخمدان‌ در زنان‌ قبل‌ ازدوران‌ یائسگی‌ وجود دارد. 
احتمال‌ افزایش‌ کلسیم‌ خون‌ در صورت‌وجود متاستاز استخوان‌ را باید در نظرگرفت‌. 
با مصرف‌ تاموکسی‌فن‌ تغییرات‌آندومتر شامل‌ هیپرپلازی‌، پولیپ‌ و سرطان‌ گزارش‌ شده‌است‌. خونریزی‌غیرطبیعی‌ واژن‌ و علائمی‌ مانند درد یا فشار لگن‌ باید مورد توجه‌ قرار گیرد. 
در صورت‌ وجود تاری‌ دید، آب‌مروارید، کاهش‌ تعداد پلاکتها و گلبول‌های‌سفید و نیز بالابودن‌ چربی‌های‌ خون‌، بایدبا احتیاط مصرف‌ شود. 


عوارض جانبی احتمالی 

گر گرفتگی‌، خونریزی‌واژن‌، توقف‌ قاعدگی‌، خارش‌ فرج‌،اختلالات‌ گوارشی‌، التهاب‌ تومور، کاهش‌تعداد پلاکتها، احتباس‌ مایعات‌، طاسی‌، فیبروم‌ رحم‌، اختلالات‌ بینایی‌ (تغییرات‌قرنیه‌، آب‌ مروارید و رتینوپاتی‌) کاهش‌پلاکت‌ها یا گلبول‌های‌ سفید خون‌، به‌ندرت‌کاهش‌ نوتروفیل‌ها و تغییرات‌ آنزیم‌های‌کبدی‌ از عوارض‌ جانبی‌ دارو هستند. 


توصیه ها 


روشهای‌غیرهورمونی‌ جلوگیری‌ از بارداری‌، طی‌درمان‌ و به‌ مدت‌ 2 ماه‌ پس‌ از درمان‌ بایدمورد استفاده‌ قرار گیرد. در صورت‌مشکوک‌ بودن‌ به‌ بارداری‌ فورا به‌ پزشک‌مراجعه‌ شود. 
در صورت‌ بروز اختلالات‌ گوارشی‌مصرف‌ دارو ادامه‌ یابد و در صورت‌ بروزاستفراغ‌ زودرس‌ پس‌ از مصرف‌ دارو به‌پزشک‌ مراجعه‌ شود. 

   + سینا ; ۸:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

نشانه‌ها و راهکارهای پیشگیری از شایع‌ترین حساسیتهای فصل بهار

   + سینا ; ۸:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

تریامترن هیدروکلروتیازید

تریامترن‌ هیدروکلروتیازید یک‌ داروی‌ مُدر رایج‌ است‌. این‌ دارو مقدار مایعات‌ دفعی‌ از طریق‌ ادرار را افزایش‌ می‌دهد ، در نتیجه‌ با کاهش‌ مایعات‌ در گردش‌ خون‌ از فشار خون‌ می‌کاهد. کاهش‌ فشار خون‌ خود موجب‌ کاهش‌ بار کاری‌ قلب‌ و شریان‌ها سرخرگ‌ها می‌شود. بالا باقی‌ ماندن‌ فشار خون‌ به‌ سرخرگ‌های‌ مغز ، قلب‌ و کلیه‌ها آسیب‌ می‌زند ، که‌ این‌ آسیب‌ خطر سکته‌ مغزی‌، نارسایی‌ قلبی‌، و نارسایی‌ کلیوی‌ را افزایش‌ می‌دهد. هیدروکلروتیازید همچنین‌ موجب‌ دفع‌ برخی‌ مواد شیمیایی‌، مثل‌ سدیم‌ و پتاسیم‌ ، از بدن‌ می‌شود. تریامترن‌ به‌ هیدروکلروتیازید اضافه‌ می‌شود تا از دفع‌ پتاسیم‌ جلوگیری‌ کند و آن‌ را در بدن‌ نگاه‌ دارد. 


چگونگی‌ مصرف‌ 

برای‌ جلوگیری‌ از ناراحت‌ شدن‌ معده‌ تریامترن‌ هیدروکلروتیازید را می‌توان‌ با غذا یا شیر خورد. سعی‌ کنید دارو را هر روز ساعت‌ معینی‌ مصرف‌ کنید تا فراموشش‌ نکنید. اگر روزی‌ یک‌ نوبت‌ تریامترن‌ هیدروکلروتیازیدبرایتان‌ تجویز شده‌ است‌، بهتر است‌ دارو را اول‌ روز یا وقتی‌ که‌ به‌ توالت‌ دسترسی‌ دارید مصرف‌ کنید. اگر به‌ سبب‌ خرید یا کاری‌ خارج‌ از خانه‌ مصرف‌ دارو را به‌ تعویق‌ انداخته‌اید، دارو (یا نوبت‌ آخر دارو) را پیش‌ از ساعت‌ 4 بعداز ظهر بخورید. این‌ کمک‌ می‌کند تا شب‌ هنگام‌ مجبور نشوید برای‌ ادرار کردن‌ از خواب‌ برخیزید. اگر یک‌ نوبت‌ را فراموش‌ کردید ، به‌ مجردی‌ که‌ آن‌ را به‌ یاد آوردید مصرفش‌ کنید. اگر تقریباً موقع‌ نوبت‌ بعدی‌ رسیده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌ به‌ برنامه‌ دارویی‌ معمولتان‌ بازگردید. مقدار دارو را دو برابر نکنید. 


هشدارها و عوارض‌ جانبی‌ 

در صورت‌ بروز هر یک‌ از علایم‌ زیر با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید: واکنش‌های‌ حساسیتی‌ ( بثورات‌ جلدی‌ ) ، خشکی‌ دهان‌ ، تشنگی‌ شدید ، ضربان‌ قلب‌ نامنظم‌ ، گرفتگی‌های‌ عضلانی‌ ، تهوع‌ یا استفراغ‌ ، خستگی‌ یا خواب‌آلودگی‌ شدید ، درد یا سوزش‌ معده‌ ، کبودی‌ یا خونریزی‌ غیرعادی‌ ، مدفوع‌ سیاه‌ و قیری‌ ، لکه‌های‌ قرمز روی‌ پوست‌ ، دفع‌ خون‌ در ادرار یا مدفوع‌ ، درد مفصلی‌ ، کمردرد ، زردی‌ چشم ها یا پوست ‌. 


موارد احتیاط‌ 

در صورت‌ وجود هریک‌ از موارد زیر پیش‌ از مصرف‌ تریامترن‌ هیدروکلروتیازید، پزشکتان‌ را مطلع‌ سازید: 

حساسیت‌ به‌ تریامترن‌، هیدروکلروتیازید یا دیگر داروهای‌ مُدر تیازیدی‌ ، داروهای‌ حاوی‌ سولفور ، بومتانید ، فوروسماید ، یا داروهای‌ مُدر دیگر نظیر مهارکننده‌های‌ کربنیک‌ آینداز (استازولامید) 
بارداری‌ یا شیردهی‌ 
مصرف‌ داروهای‌ دیگر، به‌ ویژه‌ دیگوکسین ‌، لیتیم ‌، ضد انعقادها (رقیق‌کننده‌های‌ خون‌)مهارکننده‌های‌ آنزیم‌ مبدل‌ آنژیوتانسین‌ (مثل‌ کاپتوپریل ‌)، سیکلوسپورین ‌، شیر کم‌ نمک‌، مواد حاوی‌ پتاسیم‌، اسیدفولیک‌ ، داروهای‌ پایین‌ آورنده‌ کلسترول‌ خون‌ ( کلستیرامین‌ ، کلتیپول‌ )، یا داروهای‌ پرفشاری‌ خون‌ 
سابقه‌ یا دچار بالا بودن‌ پتاسیم‌ خون‌، نوروپاتی‌ دیابتی‌، یا بیماری‌های‌ کلیوی‌ یا کبدی‌. 


توصیه هنگام‌ مصرف‌ 


دارو را مطابق‌ تجویز پزشک‌ مصرف‌ کنید. 
در مورد لزوم‌ احتمالی‌ کاهش‌ وزن‌، ترک‌ سیگار، برنامه‌ ورزشی‌ یا تغییرات‌ در برنامه‌ غذایی‌ (مثلاً کاهش‌ مصرف‌ نمک‌ با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید. 
به‌ طور منظم‌ به‌ پزشکتان‌ مراجعه‌ کنید تا بهبودتان‌ را زیر نظر داشته‌ باشد. 
هر هفته‌ (یا طبق‌ زمانبدی‌ مورد نظر پزشکتان‌) فشار خون‌ و وزنتان‌ را اندازه‌گیری‌ کرده‌، در یک‌ دفترچه‌ یادداشت‌ کنید تا در هر ملاقات‌ آنها را به‌ پزشکتان‌ نشان‌ دهید. اگر روش‌ اندازه‌گیری‌ فشار خون‌ را نمی‌دانید از یک‌ پزشک‌ یا پرستار بخواهید آن‌ را به‌ شما بیاموزد. 
هرگونه‌ افزایش‌ یا کاهش‌ وزن‌ به‌ مقدار 2/5 کیلوگرم‌ را که‌ طی‌ یک‌ هفته‌ ایجاد شده‌ باشد به‌ اطلاع‌ پزشکتان‌ برسانید. 
پیش‌ از مصرف‌ هر داروی‌ دیگر، حتی‌ داروهای‌ مجاز بدون‌ نسخه‌ یا داروهای‌ گیاهی ‌، با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید. 
از مواجهه‌ بدون‌ محافظت‌ با نور خورشید بپرهیزید. از آفتاب‌ ساعت‌ 10 صبح‌ تا 3 بعدازظهر و استفاده‌ از وسایل‌ برنزه‌ کننده‌ اجتناب‌ کنید. هنگام‌ مواجهه‌ با آفتاب‌ از یک‌ کرم‌ ضد آفتاب‌ با قدرت‌ محافظتی‌ (اِس‌ پی‌ اِف‌) حداقل‌ 15 برای‌ حفاظت‌ مناطق‌ در معرض‌ نور استفاده‌ کنید. هیدروکلروتیازید موجب‌ حساسیت‌ پوست‌ به‌ نور آفتاب‌ می‌شود که‌ می‌تواند منجر به‌ آفتاب‌ سوختگی‌ شدید یا تغییر رنگ‌ پوست‌ در نواحی‌ای‌ از پوست‌ که‌ در معرض‌ آفتاب‌ می‌باشد، گردد. 
تریامترن‌ هیدروکلروتیازید را دور از دسترس‌ کودکان‌، و دور از گرما، نور مستقیم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگهداری‌ کنید (در این‌ شرایط‌ هیدروکلروتیازید فاسد می‌شود). 
تریامترن‌ هیدروکلروتیازید تاریخ‌ مصرف‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌، در توالت‌ دور بریزید. 


نبایدها 


نباید از حالت‌ خوابیده‌ به‌ نشسته‌ یا ایستاده‌، یا نشسته‌ به‌ ایستاده‌ سریع‌ تغییر وضعیت‌ دهید. برای‌ جلوگیری‌ از سیاهی‌ رفتن‌ چشم‌ یا احساس‌ غش‌ به‌ آرامی‌ تغییر وضعیت‌ دهید. 
نباید الکل‌ بنوشید، مدت‌ طولانی‌ سرپا بمانید، یا در هوای‌ گرم‌ ورزش‌ کنید ، چرا که‌ ممکن‌ است‌ دچار سیاهی‌ رفتن‌ چشم‌ یا غش‌ شوید. 
حتی‌ در صورت‌ احساس‌ بهبودی‌، نباید دارو را قطع‌ کنید. این‌ دارو بیشتر نقش‌ کنترل‌ کننده‌ دارد تا نقش‌ درمانی‌، و ممکن‌ است‌ لازم‌ باشد برای‌ مدتی‌ طولانی‌ آن‌ را مصرف‌ کنید اگر سؤالی‌ در مورد داروهایتان‌ دارید از پزشکتان‌ بپرسید.

   + سینا ; ۸:٤٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

آشنایى با عوارض جسمانى و روانى مصرف آمفتامین‏

آمفتامین‏ها گروهى از مواد محرک مغزى هستند که معمولاً به شکل پودرسفیدرنگ و گاهى سفید متمایل به قهوه‏اى روشن یا سفید چرک(مشاهده مى‏شوند. 
به گزارش ایسنا واحد علوم پزشکى تهران برخى انواع آمفتامین‏ها داراى‏مصارف طبى هستند و تحت نظارت کامل پزشک در مواردى‏چون‏افسردگى‏ها، اختلالات پرتحرکى، کم‏توجهى کودکان و حمله‏هاى خواب‏مورد استفاده قرار مى‏گیرند. آمفتامین‏ها اغلب براى بهبود کارآیى وایجاد حالت سرخوشى توسط دانش‏آموزان، دانشجویان و رانندگان موردسوء مصرف قرار مى‏گیرند. 
از جمله نام‏هاى رایج آن مى‏توان به آیس (ICE، اسپید (SPEED،میتسى‏بوشى (Mitsibushi و ترکیبى از آمفتامین‏هاى جایگزین به‏نام MDMAتحت نام Ecstasy اشاره کرد. 
راه‏هاى مصرف: 
معمولاً به‏صورت خوراکى و گاهى همراه مشروبات استفاده مى‏شود.انفیه‏کردن، تزریق یا تدخین با سیگار نیز از سایر راههاى مصرفى است.شکل تزریقى آن نسبت به سایر انواع آن اعتیاد بیشترى ایجاد مى‏کند. 
آثار مصرف: 
همه آمفتامین‏ها به سرعت از راه دهان جذب شده و در عرض یک‏ساعت‏علایم آنها شروع مى‏شود. آثار مصرف آمفتامین‏ها 1 تا 2 روز طول‏مى‏کشد. از جمله عوارض جسمانى مصرف آمفتامین‏ها مى‏توان به‏افزایش ضربان قلب و فشار خون، خشکى دهان، تعریق، افزایش انرژى،کاهش اشتها، تهوع و استفراغ و بى خوابى اشاره کرد. 
از جمله عوارض روانى آن نیز احساس سرخوشى، احساس قدرت،افزایش توانایى تمرکز، نوسانات خلقى، برآشفتگى و تحریک‏پذیرى‏است. 
مصرف مداوم آمفتامین‏ها منجر به ایجاد تحمل و وابستگى مى‏شود؛به‏نحوى که با قطع ناگهانى آنها علایمى همچون تحریک‏پذیرى، گرسنگى‏شدید، اختلال خواب و افسردگى حاد بروز خواهد کرد و در مصارف‏طولانى‏مدت، امکان بروز حالات جنون شبیه به اسکیزوفرنى وجوددارد.
علایم مسمومیت: 
خونریزى مغزى در اثر افزایش شدید فشارخون، شوک ناشى از افت‏شدید فشارخون، افزایش شدید درجه حرارت بدن، بى‏نظمى در ضربان‏قلب، اختلال هوشیارى، تشنج، اغماء و مرگ. 
چگونه کمک کنیم؟ 
آمفتامین‏ها به شدت وابستگى ایجاد مى‏کنند. بیمارانى که علایم جنونمثل اسکیزوفرنى( را نشان مى‏دهند باید بلافاصله به روانپزشک معرفى‏شوند. بیمارانى که علایم افسردگى حاد را نشان مى‏دهند به خاطر امکان‏خودکشى باید به شدت تحت نظارت باشند. باید به مصرف‏کنندگان‏اطمینان خاطر داد که علایم ترک آمفتامین مشتمل بر خستگى، اضطراب،اختلال خواب و افسردگى حداکثر تا روز چهارم پس از ترک زیاد بوده ودر عرض یک هفته فروکش خواهد کرد. 
معمولاً داروى خاصى براى ترک لازم نمى‏شود. در هنگام ترک بایدبیماران را تشویق کرد تا آب کافى بنوشند، روزانه سه وعده غذا مصرف‏کنند، ورزش‏هاى آرامش بخش انجام دهند و در هواى آزاد راه بروند. 
معمولاً الکل در همراهى با آمفتامین به دلیل خواص خواب‏آلودگى‏اش‏استفاده مى‏شود. 
همچنین آمفتامین‏ها در ادرار 2 تا 4 روز پس از مصرف قابل تشخیص‏است.

   + سینا ; ۸:٤۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

آسپرین

وقتى نخستین بار در سال ۱۷۶۳ از پودر پوست درخت بید براى تسکین بیمارى که از تب رنج مى برد استفاده کردند کسى فکرش را نمى کرد که سال ها بعد دارویى را از آن کشف کنند که جان میلیون ها نفر را از خطر مرگ نجات دهد. سال ۱۸۹۹ بود که آسپیرین را کشف کردند و آن را به جامعه بشریت هدیه دادند و امروز ما مى خواهیم این دارو را قدرى بیشتر به شما خواننده گرامى بشناسانیم.
آسپیرین دارویى است که مدت ها است اثرات ضد درد، ضد تب و ضد التهابى آن به اثبات رسیده اما امروزه از آسپیرین در مصارف دیگرى بهره مى برند که در زیر به تفصیل برایتان عرضه مى داریم.

• آسپیرین و تسکین دردها
آسپیرین یکى از پرمصرف ترین داروها در تسکین دردهاى خفیف تا متوسط با علل گوناگون به شمار مى رود.
*آسپیرین در تسکین دردهاى ناشى از آرتریت روماتوئید و استئو آرتریت به کرات استفاده مى شود. همچنین دردهاى ناشى از التهاب تاندون ها به خوبى به آسپیرین جواب مى دهند و به راحتى تسکین پیدا مى کنند.
آسپیرین در تسکین دردهاى شدید مثل انفاکتوس قلب و دردهاى کلیوى و یا کیسه صفرا بى تاثیر است و نباید در این موارد آن را مصرف کرد.

*در بیماران سرطانى جهت تسکین دردهاى آنها از آسپیرین به همراه ضد دردهاى مخدر دیگر استفاده مى کنند که به خوبى دردهاى این عزیزان را کنترل مى کند.

•آسپیرین و سکته ها
از آسپیرین جهت پیشگیرى از بروز سکته هاى قلبى و مغزى در افراد مسن استفاده مى کنند. بسیارى از افرادى که از درد سینه و بیمارى هاى قلبى رنج مى برند جهت پیشگیرى از بروز سکته در آنها از آسپیرین استفاده مى کنند.

•آسپیرین و بیماران دیابتى
به بیماران دیابتى آسپیرین مى دهند چون این بیماران در معرض ابتلا به آب مروارید هستند و مصرف آسپیرین در آنها از بروز این عارضه مى تواند پیشگیرى کند.

• آسپیرین و سرطان ها
کسانى که سابقه خانوادگى سرطان کولون دارند، مى توانند از آسپیرین بهره هاى فراوانى ببرند چرا که مصرف درازمدت دوز پائین آسپیرین باعث کاهش میزان بروز سرطان کولون در افراد مستعد مى شود.

• پیامدهاى مصرف آسپیرین
عوارض گوارشى: مهم ترین عارضه آسپیرین همین عوارض گوارشى است که مى تواند بیمار را بسیار آزار دهد. بیمار به دنبال مصرف آسپیرین دچار آشوب معده مى شود که به همین دلیل توصیه مى شود آسپیرین را همراه غذا با یک لیوان آب یا شربت هاى ضد اسید مصرف کنند تا دچار این عارضه نشوند. علاوه بر این به سبب آسیبى که آسپیرین به مخاط معده وارد مى کند مصرف کنندگان آن باید مراقب زخم معده ناشى از آسپیرین باشند.
احساس تهوع، سوزش سر دل و خونریزى هاى گوارشى از جمله عوارض بحث برانگیز آسپیرین به شمار مى روند. از این رو در صورت مشاهده هرکدام از اینها سریعاً مصرف آن را قطع کنید و به پزشکتان این نکته را اطلاع دهید.
عوارض عصبى: سرگیجه، گیجى، وزوز گوش را در حین مصرف آسپیرین جدى بگیرید. از این رو پس از مصرف آسپیرین از انجام کارهاى پرخطرى که نیاز به تمرکز دارند برحذر باشید.
عوارض حساسیتى: اگر آسپیرین مصرف کردید و دیدید که کهیر زدید تعجب نکنید که این مورد از عوارض تقریباً شایع آسپیرین به شمار مى رود. بروز کهیر، خس خس سینه و خونریزى هاى زیرپوستى از جمله دیگر عوارض آسپیرین به شمار مى روند که نباید به راحتى از کنار آنها گذشت.

• یادمان باشد که:
۱- این دارو را ترجیحاً بین دماى ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد در ظروف مقاوم به هوا و در محیط خشک نگهدارى کنید مگر اینکه کارخانه سازنده دستور دیگرى بدهد. اگر دارویتان به صورت شیاف است از یخ زدن آن جلوگیرى کنید و آن را در مکان خنک نگهدارى کنید.
۲- اگر از عوارض گوارشى آسپیرین رنج مى برید این دارو را با یک لیوان پر از آب یا شیر و همراه غذا استفاده کنید. از خرد کردن و جویدن آسپیرین برحذر باشید که سبب آسیب هاى وخیمى در ناحیه دهان و مرى مى شود.
۳- بیماران مبتلا به آسم، پولیپ بینى، تب یونجه و کهیر مزمن باید با احتیاط این دارو را مصرف کنند و حتماً قبل از مصرف با پزشک معالجشان مشورت کنند.
۴- به کودکان و نوزادان تا آنجایى که مى شود آسپیرین ندهید که سبب مسمومیت شدیدى مى شود و عوارض وخیمى را به دنبال دارد.
۵- قبل از مصرف دارو را بوکنید و در صورت استشمام بوى سرکه همه داروها را دور بریزید چون دارو فاسد شده است.
۶- خانم هاى باردار هرگز این دارو را خودسرانه مصرف نکنند چرا که مصرف خودسرانه این دارو در دوران باردارى و خصوصاً ۳ ماهه سوم عواقب خطیرى بر روى مادر و جنین به همراه دارد.

   + سینا ; ۸:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

جوش صورت یا آکـنه

مقدمه
ضایعاتی که در اثر بسته شدن مجاری غدد چربی در صورت، گردن، پشت، شانه ها و سینه بوجود می آیند جوش یا به اصطلاح آکنه می گویند. این ضایعات بصورت جوش های سر سیاه، سر سفید، جوش چرکی، کیست و ندول می توانند بروز کنند. آکنه در اکثر نوجوانان دیده میشود و می تواند تا پایان جوانی و حتی بالای سی سال هم دیده شود. جوش معمولاْ بعد از چند سال بهبود می یابد ولی نمیتوان آن را به حال خود گذاشت چون با بهبود بعضی از جوشها، جوشگاه بوجود آمده تا پایان عمر باقی می ماند و از نظر زیبائی مشکل ساز هستند. گرچه این جوشگاه ها قابل ترمیم هستند ولی مانند پوست صدمه ندیده نمی شوند. در بعضی مواقع جوشگاه ها از نظر روحی فرد را آزار می دهند. بنابراین عاقلانه این است که جوش را درمان نمود تا جوشگاه را؛ چون درمان راحت تر و سریعتر است و نتیجه کار هم رضایت بخش تر است.

چگونگی بوجود آمدن جوش

غدد سباسه یا چربی از بدو در هر دو جنس وجود دارد. در اوایل دوران بلوغ با ترشح هورمون مردانه یا آندروژن این غدد شروع به بزرگ شدن و فعالیت خود که تولید و ترشح چربی است، را آغاز می کنند. غدد چربی در تمام سطوح پوستی بجز در کف پا و دست وجود دارد ولی بیشترین تراکم آنها در صورت، سینه، پشت و شانه ها است. غدد چربی ترشحات خود را بوسیله مجاری چربی که در ارتباط با فولیکول مو است، به سطح پوست تخلیه می کند. افزایش ترشح چربی باعث صدمه به مجاری غدد میگردد و سلول های جدار این مجاری آسیب دیده و کنده می شوند و این سلول های صدمه دیده بهم پیوسته و تولید پلاک یا لخته می کنند و می توانند مجاری را مسدود نمایند. از طرفی در بعضی افراد پوسته ریزی پوست بعلت بعضی نقص ها در آنزیم های لازمه برای پوسته ریزی طبیعی، بطور کامل انجام نمی گیرد و پوسته های روی هم انباشته شده در منافذ مجاری چربی باعث بسته شدن این مجاری می شوند. با بسته شدن این مجاری به هر وسیله، چربی در مجاری انباشته شده و باکتری های موجود در این مجاری رشد زیادی کرده و این چربی ها را تخمیر میکنند و مواد شیمیائی تولید شده در اثر تخمیر و ترشح بعضی فاکتورها از باکتری های موجود و همچنین انباشتگی چربی در مجاری باعث صدمه بیشتر به دیواره مجاری شده و آن را بطور کامل از بین می برند. با ورود چربی، سلول های مرده دیواره، باکتری ها و مواد تخمیری و آنزیمی به داخل پوست فرآیند التهاب فعال شده و سبب قرمزی و چرکی شدن جوش میگردد.

عوامل ایجاد کننده و تشدید کننده جوش

بهداشت فردی: گر چه آلودگی و کثیف بودن صورت و بدن علت ایجاد جوش نیستند ولی در تشدید جوش کمک می کنند. شستن صورت روزی دوبار با صابون و یا شامپو در بهبودی جوش کمک می کند. با آب گرم نباید صورت را شست، چون گرما ترشح چربی را افزایش می دهد و همچنین آب سرد نیز می تواند منافذ مجاری را خشک تر کنند و به بسته شدن این منافذ کمک نماید. پس بهتر است با آب ولرم صورت را شست.

رژیم غذائی: معمولاْ غذا باعث ایجاد جوش نمیشود. گرچه غذاهای چرب و شیرین در بعضی افراد جوشها را بدتر می کنند ولی این عمومی نیست و بقیه افراد نیاز به رژیم غذائی ندارند. ترشح زیادی انسولین در خون و رسیدن آن به پوست در برخی افراد باعث ایجاد جوش می شود. با خوردن غذاهای شیرین و چرب ترشح انسولین افزایش می یابد. پس فقط افرادی که با خوردن چربی و شیرینی دچار جوش می شوند نیاز است که از خوردن این غذاها پرهیز کنند. البته باید توجه داشت که عوامل دیگری نیز در ایجاد و تشدید جوش سهیم هستند. پس باید موقعی قضاوت کرد که این غذاها باعث تشدید جوش می شوند که با هر بار مصرف آنها جوش بدتر شود. از جمله غذا و خوراکیهایی که باعث این علت میشوند شامل: غذاهای چرب، تنقلات، خرما، کشمش، محصولات دریایی ( ماهی و میگو )، بعضی از میوه جات ( موز ، کیوی ، خرمالو ) و غیـره. بهـترین راهکار پرهیز از مواد غذایی و خوراکیهایی است که فرد اظهار میکند با خوردن آنها جوش صورتش بدتر میشود.

نور خورشید: گرمای حاصل از نور خورشید باعث تحریک ترشح چربی و از طرفی باعث خشک شدن منافذ می شود. پس بهتر است از قرار گرفتن در تابش مستقیم آفتاب اجتناب کرد.

فراورده های آرایشی: افرادی که پوست چرب و دارای جوش هستند باید از کرم پودر و مرطوب کننده و حتی ضد آفتاب هایی استفاده کنند که فاقد چربی باشد. این محصولات باید غیر آکنه زا و غیر کومدون زا باشند. موااد آرایشی را باید روزی دوبار از صورت خود با آب و یا شیر پاکن های فاقد چربی و سازگار با پوست چرب پاک کنید. کرم پودرهای رنگی فاقد چربی می توانند قرمزی پوست شما را از نظر مخفی کنند. در صورت لزوم از مارکی استفاده شود که باعث التهاب پوستی نگردد (شما به آن حساسیت نداشته باشید که با تست کردن در داخل بازو می توانید از سلامت آن مطمئن شوید).

درمان جوش

در درمان جوش نباید خسته شوید. چون درمان جوش یک فرآیند مداوم و طولانی است. درمان جوش در حقیقت کنترل جوش زدن صورت و بدن شما می باشد نه ریشه کن کردن آن. اگر با درمان جوش شما بهبود یافت درمان را قطع نکنید بلکه با مشاوره با پزشک خود داروهای مصرفی را تعدیل دهید. گاهی نیاز است تا کنترل کامل جوش صورت بمدت شش ماه دارو مصرف کرد. در صورتی که بعد از مصرف دو ماه از دارو جوش صورت شما بهبودی نیافت شما به داروهای مصرفی مقاوم هستید و باید درمان تغییر یابد. بسته به نوع جوش و وضعیت جسمانی و هورمونی بدن دارو انتخاب می شود. پس بدون مشاوره با پزشک خود اقدام به مصرف یا تغییر دارو نکنید. در صورتی که با مصرف دارو تغییری در وضعیت جسمانی و یا پوست شما ایجاد شد پزشک خود را در جریان گذارید. در مواردی که کیست و ندول ایجاد شود گاهی نیاز به تزریق دارو بداخل کیست و ندول است و گاهاْ کرایو نیز در درمان مورد استفاده قرار می گیرد. جوشهای سر سیاه و سر سفید اگر با مصرف کرم های لایه بردار تخلیه نشوند نیاز به تخلیه آنها با وسایل خاصی است. پس از فشار دادن این جوشها و هر نوع جوش جهت تخلیه آن پرهیز کنید چون باعث شدت التهاب و ایجاد جوشگاه میگردد. از کندن جوشها اجتناب کنید چون باعث لک و ایجاد جوشگاه میگردد. در طول درمان گاهی نیاز است که از آنتی بیوتیک خوراکی از قبیل تتراسایکلین، اریترومایسین، داکسی سایکلین و غیره ... مصرف نمایید. این داروها علاوه بر کاهش مقدار باکتری باعث کم شدن التهاب نیز میگردند. اگر با مصرف طولانی آنتی بیوتیک دجار قارچ تناسلی شدید با اطلاع پزشک دارو را قطع و قارچ را درمان نمایید. از عوارض جانبی داروها هراس نداشته باشید و به پزشک خود اطمینان کنید چون ترس از دارو باعث اختلال در روند درمان می گردد. در صورت هر گونه تغییری در مزاج و وضعیت جسمی پزشک خود را مطلع نمایید. اگر داروئی غیر از داروی درمانی جوش مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید. مصرف بعضی از داروها در زمان بارداری و شیر دهی مضر هستند بنابراین در صورتی که شما باردار هستید یا به نوزادتان شیر می دهید به اطلاع پزشک برسانید. در مواقعی جوش به داروهای رایج جواب ندهد و یا جوش بصورت کیست و ندول های بزرگ باشد با صلاحدید پزشک شاید نیاز به مصرف داروی اکوتان (ایزوتره تینوئین) باشید. این دارو عوارض متعددی دارد که الزاماْ در هر بیماری دیده نمی شود. باید قبل از شروع و در طول درمان برای پیشگیری از عوارض این دارو معاینات پزشکی و آزمایشات لازم انجام گیرد. در حین مصرف این دارو و احتیاطاْ تا یک سال بعد از قطع دارو باید جلوگیری از حاملگی صورت گیرد. دوره درمان باید کامل شود چون می تواند باعث عود جوش گردد. توصیه های پزشک را در حین درمان جوش فراموش نکرده و دقیقاْ اجرا کنید. همیشه در ذهن داشته باشید که جوش را نمی توان بطور کامل از بین برد ولی می توان آن را کنترل نمود.

درمان جوشگاه های جوش

روش های مختلفی برای از بین بردن جوشگاه ها استفاده میشود ولی باید در نظر داشته باشید که با هیچ روشی نتیجه صد در صد نیست. از جمله این روش ها می توان از لیزر، میکرودرم ابرشن، لایه برداری با مواد اسیدی و کرم های لایه بردار، سابسیژن یا آزاد کردن جوشگاه های فرو رفته از زیر، تزریق کلازن، هیالورونیک اسید و چربی را نام برد. گاهی نیاز است برای رسیدن به نتیجه مطلوب از چند روش استفاده نمود.

   + سینا ; ۸:٢٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

جوش صورت یا آکـنه

   + سینا ; ۸:٢٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

آفتاب سوختگى و درمان آن

آفتاب سوختگى و درمان آن

در فصل آفتاب سوزان به سر مى بریم که البته درخشش و سوزانندگى این پدیده حیات بخش گاهى

جنبه منفى خود را نشان داده و به سوختگى پوشش طبیعى بدن ما یعنى پوست منجر مى شود در

نتیجه پیامدهاى مختلف کوتاه و درازمدتى را نیز به همراه خواهد داشت. اگرچه از قدیم الایام

همواره بر مفید بودن اشعه هاى خورشید براى سلامتى و استفاده مستقیم از آنها تاکید شده ولى

امروزه با توجه به تغییرات ایجاد شده در جو و لایه هاى محافظ، این نظریه نیز با احتیاط و اما

و اگرهاى بیشترى مطرح مى شود. این موضوع باید قابل توجه آن دسته از افرادى قرار گیرد که در فصل تابستان با قصد آفتاب گرفتن و برنزه شدن پوستشان به سواحل شمالى و جنوبى کشورمان سفر کرده و یا در کنار استخرهاى روباز مدت ها گرماى این اشعه هاى سوزان را تحمل مى کنند.

بهتر است بدانیم از خورشید دو نوع اشعه ماوراءبنفش ساطع مى شود: ۱- Uva که در سطوح

عمیق پوست نفوذ کرده و باعث چین و چروک هاى زودرس مى شود.۲ _ Uvb که این اشعه بر لایه هاى سطحى تر پوست تاثیر گذاشته و آن را تغییر رنگ مى دهد.

در میان دو اشعه فوق اگرچه هر دو مى توانند عاملى براى ایجاد سرطان هاى پوست شوند ولى

تحقیقات نشان داده است که احتمال بروز این بیمارى از طریق تابش Uva خورشید بیشتر

است. لازم به ذکر است که هر دوى این اشعه ها در ابر نیز نفوذ مى کند. در واقع پوست شما در

روز ابرى و یا حتى در اثر بازتاب اشعه خورشید از سنگ (در کوهستان)، آب (در کنار دریا) و

برف نیز مى تواند در معرض بدترین عوارض ناشى از تابش نور خورشید قرار گیرد. توجه

داشته باشید اشعه هاى ماوراءبنفش نه تنها در آب به خوبى نفوذ مى کنند بلکه تشدید نیز

مى شوند.بنابراین افرادى که به لحاظ شغلى مجبور به حضور طولانى مدت در زیر آفتاب هستند

و یا ورزشکارانى مانند اسکى بازان، کوهنوردان، شناگران (در استخرهاى روباز) باید براى حفظ

هرچه بیشتر پوستشان از صدمات احتمالى کوتاه مدت و درازمدت تدابیرى شخصى بیندیشند. لازم

به ذکر است کوهنوردان و اسکى بازى با هر ۳۰۰ متر صعود به طور ناگهانى به میزان ۴درصد

بیشتر در معرض شدت تابش اشعه هاى خورشید قرار مى گیرند.حال با تمام این توضیحات اگر به هر دلیلى با قرار گیرى در معرض نور شدید خورشید به

آفتاب سوختگى مبتلا شدید، پیشنهادات و نکات ارائه شده در زیر مى توانند شما را در بهبودى و

کاهش تاثیرات ناشى از سوختگى پوست تان در راستاى مراجعه به پزشک (در صورت نیاز) یارى

دهند. توضیح اینکه کلیه موارد توسط پزشکان و متخصصین مربوطه توصیه و تایید مى شوند.۱ _ استفاده از کمپرس هاى تسکین دهنده: اولین و مهمترین اقدام براى درمان سوختگى هاى

سطحى از هر نوعى که باشند، کاهش دماى آن قسمت سوخته شده است. آفتاب سوختگى نیز از

این امر مستثنا نیست. پوست به هنگام آفتاب سوختگى نیز داغ و ملتهب مى شود؛ لذا براى این

منظور راه هاى گوناگونى وجود دارد که کمپرس کردن مهمترین آنها است. شما مى توانید با یکى

از مواد زیر دماى اضافى را کاهش دهید:

الف - آب سرد: براى پایین آوردن گرماى موجود در پوست از آب سرد شیر آب استفاده کنید. به

این ترتیب که پارچه اى را در آب سرد فرو کرده و بر روى سطح سوخته پوست قرار دهید. این

پارچه را مرتب با پارچه آغشته شده به آب سرد دیگرى تعویض کنید. این کار را چندین بار در

روز و هر دفعه ۱۰ الى ۲۰ دقیقه تکرار کنید.


ب _ یخ: اگر سوختگى داراى حدى متوسط باشد، مى توانید از یخ براى تسکین سریع عوارض آن

استفاده کنید. به صورتى که مقدارى یخ را درون تکه پارچه و یا کیسه پلاستیکى پیچیده و بر

روى سطح سوخته پوست قرار دهید. اگر تحمل یخ براى پوست صدمه دیده شما راحت نیست و یا

آب شدن آن مشکل ساز است، در صورتى که نخودفرنگى براى فصل زمستان در فریزر نگهدارى

کرده اید، از آن استفاده کنید، به این صورت که مقدارى نخودفرنگى فریز شده را در کیسه

فریزرى ریخته و آن را بر روى قسمت آفتاب سوخته قرار دهید. تحمل این کیسه کمپرس

راحت تر است.


۲ _ حمام آب سرد: بهترین پیشنهاد براى آن دسته از سوختگى هایى که داراى وسعت زیادى

هستند مانند سوختگى هایى که حاصل از آفتاب گرفتگى طولانى مدت بوده، حمام آب سرد است.

براى این منظور دو راه وجود دارد: هم مى توانید از دوش آب ولرم رو به سرد استفاده کرده و یا

آنکه وان حمام را از آب ولرم متمایل به سرد پر کرده و ۱۵ الى ۲۰ دقیقه در آن بخوابید و در

همین حین به ناحیه صورت هم مرتب آب بپاشید. براى سوختگى هاى با وسعت کمتر از

لگن هاى بزرگ آب هم مى توان استفاده کرد. پس از طى این مدت پوست خود را به آرامى با

حوله اى تمیز و نرم خشک کنید. مراقب باشید جهت خشک کردن، حوله را با شدت بر روى پوست

خود نمالید.

چند توصیه: از آنجایى که سوختگى ها به طور کلى داراى مشکلاتى از قبیل درد، تورم، سوزش و

خارش نیز هستند، اضافه کردن برخى مواد به آب داخل وان یا لگن مى تواند کمى تسکین دهنده

باشد:
الف _ جوش شیرین: مقدارى جوش شیرین (۲ قاشق غذاخورى) را در آب ولرم موجود در وان یا

حتى لگن بزرگ ریخته و پوست آفتاب سوخته را در محلول آب و جوش شیرین به مدت ۱۵

دقیقه قرار دهید. در آخر نیز براى خشک شدن از حوله استفاده نکنید و مدتى صبر کنید تا پوست

شما در معرض هوا خشک شود. در واقع هدف، ماندگارى بیشتر این محلول بر روى پوست شما

است.
ب _ سرکه سیب: یک فنجان سرکه سیب را به آب سرد داخل وان یا لگن اضافه کنید. این مورد

نیز از جمله مواردى است که توسط متخصصین پوست جهت کاهش دردهاى سوختگى توصیه

مى شود.

توجه: مراقب باشید به هنگام قرار گرفتن در هر یک از محلول هاى فوق، این مواد با چشم شما برخورد نکنند.

   + سینا ; ۸:۱٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

تاریخچه بیماری ایدز

   + سینا ; ۸:۱٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

آنچه راجع به آنفلوآنزای مرغی باید بدانیم

آنفولانزای مرغی ماکیان را مبتلا می‌کند و عامل مولد آن ویروسی است که با ساختار فیزیکی پرندگان سازگار شده است. 
با وجود اینکه این بیماری مخصوص ماکیان است، اما در سالهای اخیر ظاهرا این ویروس به گونه‌های دیگر جانداران نیز منتقل شده و موجب ابتلای انسان‌ها به این بیماری شده است. 
در مقابل، ویروس آنفولانزای فصلی بویژه با بدن انسان سازگار می‌شود. بر خلاف آنفولانزای مرغی، آنفولانزای فصلی به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و هر ساله جان صدها هزار تن را می‌گیرد. 
این ویروس اغلب در فضولات پرندگان یافت می‌شوند و مرغدارانی که این ویروس را تنفس می‌کنند به آن مبتلا می‌شوند. 
انتقال بیماری از انسان به انسان بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد. آنچه این بیماری را برای انسان خطرناک می‌کند، اینست که ویروس آن به شکلی دچار جهش ژنتیکی و تغییر رفتار شود که بتواند از انسانی به انسان دیگر منتقل شود. 
در نتیجه این امر، شیوع بیماری بسیار گسترده خواهد شد. خطرناکتر از این وضعیت آنست که ویروس مرغی بتواند فردی را آلوده کند که همزمان به بیماری آنفولانزای انسانی مبتلاست. 
در صورتی که ژن‌های ویروس‌های مرغی و انسانی در این شرایط با یکدیگر ترکیب شوند ویروس می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود و در نتیجه یک آنفولانزای عالم‌گیر شایع خواهد شد. 
تقریبا هیچ فردی به طور طبیعی در برابر ویروس جدید مصونیت نخواهد داشت. در حالی که این ویروس می‌تواند ظرف 6 ماه به همه مناطق جهان برسد. 
هیچ کس نمی‌داند ما چقدر به زمان این اپیدمی احتمالی جهانی نزدیک هستیم، اما بسیاری از دانشمندان می‌گویند که ما به این نقطه خواهیم رسید، چرا که به نظر می‌رسد همه‌گیری آنفولانزا در سیکل‌های 25 ساله به وقوع می‌پیوندند و آخرین دوره آن در سال 1968 بوده است. 
آنچه نگرانی‌ها را در این اواخر بیشتر کرده اینست که آنفولانزای مرغی آلوده کردن پستانداران را از جمله پلنگ‌ها و ببرها را آغاز کرده است.
یک بررسی اخیر آزمایشگاهی نشان داد که ویروس آنفولانزای مرغی می‌تواند در میان گربه‌ها نیز رد و بدل شود. همچنین این ویروس توانسته اردک‌ها را بدون بروز بیماری و علائم ظاهری آن آلوده کند. 
این امر خطر آلودگی مرغداران را افزایش می‌دهد. در مورد علائم بیماری باید یادآور شد که ابتدا با یک تب خفیف، سردرد و درد مفاصل آغاز می‌شود. 
تب بیمار ممکنست به مدت یک روز فروکش کند. بیمار به سختی تنفس می‌کند و به تدریج سرفه‌ها آغاز می‌شود. 
همزمان با کم رسیدن اکسیژن به مغز در اثر اشکال در تنفس حالت کما و مرگ به همراه خواهد داشت. از آنجا که علائم آنفولانزای مرغی بسیار مشابه آنفولانزای معمولی است، خطر آن اینست که ممکنست پزشکان نتوانند تفاوت آنها را تشخیص دهند. 
اما در صورتی که این بیماری ظرف 48 ساعت تشخیص داده شود و بیمار تحت درمان خاص بیماری مانند مصرف داروی ضد ویروسی Tamiflu قرار گیرد، بیمار معمولا بهبودی کامل بدست می‌آورد. 
تا کنون به منظور توقف این بیماری میلیون‌ها مرغ، جوجه و اردک در کشورهای آلوده شده آسیایی و ترکیه به منظور کاهش خطر ابتلا در میان پرندگان و انسان‌های سالم، کشتار شده‌اند. 
نجات و پاکسازی در مناطق مستعد و آسیب‌پذیر مانند مرغداری‌ها و مزارع افزایش یافته است. 
همچنین از پزشکان خواسته شده تا نسبت به علائم بیماری در بیماران کنجکاوتر بوده و آنها را تحت کنترل دقیق داشته باشند. 
با این حال سازمان جهانی بهداشت هشدار داده که اگر در حال حاضر این بیماری شایع شود، هیچ کشوری برای مقابله با آن چه به لحاظ دارویی و چه به لحاظ واکسینه کردن آماده نیست. 
امکان انتقال بیماری از راه خوردن گوشت مرغ آلوده وجود ندارد اما این در صورتی است که گوشت کاملا پخته شده و خام نباشد این امکان وجود خواهد داشت. 
در زمینه تهیه واکسن این بیماری لازم به ذکرست که دانشمندان در مراحل بسیار اولیه از آزمایش یک واکسن آزمایشی علیه زنجیره H5N1 از آنفولانزای مرغی هستند که در آسیا در حال گردش است. 
اگر یک حالت عالم‌گیر از این زنجیره در سال آینده و سالهای آتی بروز کند، میلیونها تن در اروپا و آمریکا و میلیاردها تن دیگر در سایر نقاط جهان به این واکسن دسترسی نخواهند داشت. 
به علاوه دولت‌های هر کشور باید تصمیم بگیرند چه گروهی از جامعه برای تزریق این واکسن در اولویت قرار دارند که این تصمیم بستگی به این دارد که به آنها بخواهند مرگ و میر احتمالی را کاهش دهند، آسیب جوامع را به حداقل برسانند و یا آسیب اقتصادی از این اپیدمی را کاهش دهند. 
در خصوص یک تلاش بین‌المللی برای مقابله با این ویروس باید متذکر شد که نوامبر سال 2004، سازمان جهانی بهداشت در یک درخواست قطعی از دولت‌ها خواست تا در جهت تولید و توزیع واکسن بیماری اقدام کنند. 
ظاهرا تاکید آمریکا در این زمینه در رأس کشورهای اروپایی قرار داشته است. 
هم اکنون درحدود 10 شرکت در حال کار کردن بر روی تهیه واکسن این بیماری هستند و بسیار نیز انتظار می‌رود که در سال جاری آزمایشهای بالینی در این زمینه را آغاز کنند. 
در مقایسه با سارس باید گفت از آنجا که آنفولانزای مرغی برخلاف سارس به صورت دوره‌ای در حال گردش است، اما سارس را می‌توان برای مدتی تحت کنترل قرار داده و شیوع آن را متوقف کرد. 
برای رفع وجود احتمالی ویروس آنفلوآنزای پرندگان، باید غذاهای حاوی گوشت ماکیان رابا ۷۰درجه سانتیگراد و حداقل به مدت  ۳۰دقیقه طبخ کنید. و برای پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای پرندگان از مصرف تخم‌مرغ نیم‌پز و خام نیز پرهیز شود. همچنین در صورت دیدن پرنده تلف شده درمحل زندگی خود، بلافاصله آن را به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی و یاخانه بهداشت اطلاع دهید.

   + سینا ; ۸:۱٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

در باره آسم چه می دانید؟

در باره آسم چه می دانید؟
آسم از جمله بیماریهای شایع غیر واگیر است که برای تمام سنین از شیرخوارگی تا دوران کهولت مشکلات زیادی فراهم می کند آسم یک بیماری جدی ومزمن ریه است که غالباً با التهاب مجاری هوایی همراه است وممکن است سبب مشکلات تنفسی شود0 مزمن به این معنا است که بیماری همیشه وجود دارد حتی زمانی که بیمار احساس ناخوشی ندارد در صورت تحریک مجاری هوایی در فرد مبتلا به آسم ، علائم خس خس ، سرفه ،تنگی نفس و فشردگی قفسه سینه عدم تحمل ورزش ظاهر می شود وتنفس طبیعی وراحت برای بیمار دشوار می گردد

علائم آسم عود کننده هستند و ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشند حملات آسم ممکنست خفیف یا شدید وگاه کشنده باشند ودر حملات شدید مراقبتهای پزشکی لازم است این بیماری می تواند در هر سنی بروز کند علت دقیق واصلی آسم هنوز نامشخص است ولی آنچه تاکنون روش شده نشان می دهد که برخی از افراد بویژه شیرخوران که سابقه مثبت آلرژی (حساسیت ) در خانواده دارند زمانی که در معرض دود سیگار گرده گیاهان وقارچ ها یا حیوانات خانگی هیره ها وسوسک ها قرار می گیرند شانس زیادتری برای ابتلا به آسم پیدا می کنندژ

آیا آسم قابل پیشگیری است ،حملات آسم قابل پیشگیری است هر بیمار باید از عوامل محرک ومزاحمی که سبب التهاب مجاری هوایی وبدتر شدن بیماری آسم می شوند اجتناب کند 

تا کنون راه حلی برای ریشه کن کردن آسم پیدا نشده است ولی این بیماری را می توان به شکلی درمان وکنترل کرد زندگی با آسم در بیشتر موارد بدون درد سر است

آسم چگونه کنترل می شود ؟ آسم یک بیماری مزمن است معمولاً بیمار نیاز به مراقبت پزشکی پیوسته و منظم دارد بیماران مبتلا به آسم متوسط تا شدید می توانند با استفاده از داروهای طویل الاثر که توسط پزشک توصیه می شود بطور روزانه التهاب مجاری هوایی خود را کنترل کنند وبه این وسیله علائم وحملات بیماری را پیشگیری نمایند در صورت ظهور علائم داروهای سریع الاثر (مانند داروهای استنشاقی ) برای تسکین آنها بکار میرود0

در پایان به نکاتی چند جهت پیشگیری از حملات آسم اشاره می کنیم:

نکاتی جهت پیشگیری از حملات آسم :

1-از حضور در خانه ای که حیوان حساسیت زا دارند اجتناب کنید

2-حیوانات دست آموز را از خانه بیرون ببرید

3-از بکار بردن بالش یا تشک حاوی پر پشم وکرک اجتناب کنید

4-بالشها وتشک ها را در پوششهایی پلاستیکی وغیر قابل نفوذ بپیچید

5-کلیه ملحفه ها را هفته ای یکبار در آب داغ (55 درجه سانتیگراد ) بشویید

6-در صورت امکان از قالی بعنوان کف پوش استفاده نکنید 

7-در فصول گروه افشانی پنجره ها را بسته نگه دارید

8-در صورت ابتلا به آسم به هیچ وجه سیگار نکشید واجازه سیگار کشیدن در خانه را به هیچ کس ندهید 

9-تغذیه انحصاری شیرخواران با شیرمادر تا 6 ماهگی یکی از مهمترین راههای پیشگیری از وقوع آسم و سایر حساسیتها در کودکانی است که سابقه چنین بیماریهایی را در خانواده خودشان دارند .

   + سینا ; ۸:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

آبسه

تجمع چرک در بافتی که به علت صدمه یا عفونت آسیبدیده است را آبسه می نامند.
قرمز شدن و تورم دردناک از علایم آبسه می باشند.آبسه ها معمولا به علت تجاهم میکروبهای خاصی به بافتها {اغلب از طریق زخمهای کوچک}ایجاد می شود . وقتی میکروبها باعث تخریب بافت می شوند. گلبولهاو سفید و آنتی بادیها با تجمع در آن منتقه به میکروبها حمله می کنند . تجمع گلبولها میکروبها و بافتهای از بین رفته باعث ایجاد مایعی کرم رنگ می گردد که به آن اصطلاحا چرک گفته می شوند.تجمع چرک و تورم بافتهای ملتهب اطراف آن سبب فشار بر روی اعصاب شده و درد ایجاد می گردد. زیاد شدن خون در محل آبسه سبب قرمز رنگ شدن آن می گردد. گاهی اوقات آبه ها سرباز کرده و چرک آن تخلیه می گردد.هیچگاه یک آبسه پوستی را فشار ندهید(حتی اگر کوچک باشد.)زیرا با این کار سبب گسترش عفونت خواهید شد.آبسه ممکن است در ریه پستان و سایر اعضاء بدن پدید آیند.درمان آبسه عبارتست از تجویز آنتی بیوتیکهای مناسب و تخلیه آنها توسط پزشک.

   + سینا ; ۸:٠٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

بیماری بوى بد دهان

بوى بد دهان یک علامت شناخته شده با سابقه تاریخى قدیمى است که مى تواند دلیل عمومى یا موضعى داشته باشد. مشخص شده که تقریباً ۸۵ درصد بوى دهان ناشى از عوامل موضعى است از این جهت اهمیت روش هاى بهداشتى مثل مسواک زدن دندان ها و زبان محرز شده است. باید یادآورى کرد که بوى بد دهان به تنهایى یک بیمارى نیست بلکه علامت بیمارى هاى مختلف است. وجود بوى بد دهان معمولاً در اکثر مواقع ناشى از عوامل بیمارى زا است و نشان دهنده وجود یک بیمارى است که باید شناسایى و تصحیح شود همین طور اکثر افراد احساس نگرانى درباره بوى بد دهان خود دارند.

• بوى بد دهان ناشى از عوامل بیمارى زا
در این حالت بوى بد دهان به وسیله وضعیت هاى موضعى مثل بهداشت ضعیف دهان و عفونت لثه (ژنژیویت) مزمن به وجود مى آید مخصوصاً در ژنژیویت مزمن اگر همراه با خونریزى از لثه ها باشد موجب بوى زننده و تنفرآور به خصوص هنگام صبح مى شود.در تنفس دهانى (مثلاً در وجود لوزه هاى بزرگ) بدبویى دهان در نتیجه ممانعت از شسته شدن طبیعى مخاط و دندان ها توسط بزاق است. زبان شیاردار، زبان مودار و زبان باردار چون به تجمع و نگهدارى مواد غذایى کمک مى کنند در ایجاد بوى بد دهان دخالت دارند. بیمارى هاى سینوس نظیر سینوزیت مزمن و فیستول سینوس دهانى و بیمارى هاى بینى از جمله رینیت آتروفیک سل و سیفیلیس و رینیت چرکى همراه با ترشح و بیمار هاى حلق نیز از علل بوى بد دهان هستند.

• بوى بد دهان ناشى از بیمارى هاى عمومى بدن
در این نوع بیمارى ها، بیمارى هاى دستگاه تنفس تحتانى از درجه اول اهمیت برخوردارند. آبسه ریه بوى گندیده شبیه به بوى گوشت فاسد دارد که حتى گاهى اولین علامت بیمارى است. علت این بوى بد بیشتر باکترى هاى بى هوازى هستند. سل ریوى در حالت پیشرفته به سبب نکروز کازئوز و زخمى شدن ضایعات سلى باعث بدبویى دهان و بازدم ناشى از تنفس مى شود. سایر بیمارى هاى ریوى نظیر برونشیت مزمن، پنومونى نکروزه و کلاً هر حالت بیمارى زا که بر روى درخت تنفسى و ناى اثر بگذارد ممکن است بوهاى قابل اعتراض تولید کند. در اختلالات گوارشى و سوء هضم، زخم هاى معده، سرطان مرى و معده، یبوست و عفونت هاى روده اى نیز بوى بد دهان مشاهده مى شود. در دیابت بوى استون در هواى بازدم به مشام مى رسد. در نارسایى کلیه بویى شبیه آمونیاک و در سیروز کبدى بوى کیک گندیده به مشام مى رسد. کمبود ویتامین و هر بیمارى که سبب تب شود از علل بوى بد دهان هستند.

• بوى بد دهان ناشى از عوامل غیربیمارى زا
از این عوامل سیگارکشیدن را باید نام برد که نه تنها به خاطر بوى خود سیگار و توتون بلکه به سبب ایجاد زبان مودار و کاهش جریان بزاق به بدبویى دهان کمک مى کند. همچنین مى توان بوى دهان صبحگاهى ناشى از توقف حرکت گونه، زبان و لب ها و نیز بر اثر کاهش جریان بزاق طى شب اشاره کرد. به همین دلیل مسواک زدن قبل از خواب در کاهش بوى دهان صبحگاهى تاثیر زیادى دارد. پروتزهاى ثابت و متحرک دندانپزشکى نیز درصورتى که بهداشت دهان رعایت نشود سبب بدبویى دهان مى شوند.

• بوى بد دهان ناشى از عوامل عمومى غیربیمارى زا
دوران قاعدگى چون با افزایش میکروب هاى بزاق و همچنین افزایش ۳۰۰ درصدى ترکیبات سولفوردار همراه است بوى بد دهان را به دنبال دارد.در حاملگى، یائسگى و بلوغ نیز به دلیل تغییرات هورمونى بوى بد دهان وجود دارد. در گرسنگى به علت فساد شیره پانکراس بوى بد دهان وجود دارد که حتى با مسواک زدن از بین نمى رود. در افراد مسن بوى بد دهان به سبب تغییرات متابولیک و سایر علل نظیر کم آبى بدن، کاهش مقاومت به عفونت، کاهش اشتها و غیره است. در خستگى و ضعف که بدن نمى تواند محصولات فرعى زائد را با سرعتى بیش از سرعت تولید آنها دفع کند امکان بوى بد دهان است. بوى بد دهان در خانم ها بیشتر از آقایان وجود دارد.در مورد نقش تغذیه در ایجاد بوى بد دهان باید گفت که دهان ما بوى آن چیزى را که مى خوریم مى دهد. به همین دلیل آنهایى که برنامه غذایى با فرآورده هاى گوشتى دارند دهانشان بوهاى مختلف زیادى نسبت به گیاه خواران مى دهد. همچنین مشخص شده است که مصرف رژیم پرچربى منجر به ایجاد اسیدوز مى شود و در هواى تنفسى بویى شبیه به آنچه در کماى دیابتى وجود دارد به وجود مى آید. به طور کلى غذاهایى که پروتئین زیاد و مواد قندى کمى دارند به علت ایجاد مواد سولفوردار باعث بدبوشدن دهان مى شود. البته نقش غذاهاى بودارى مثل سیر و پیاز کاملاً معلوم است.

• درمان و پیشگیرى
چون اغلب بوهاى بد دهان به علت عوامل موضعى است، بنابراین حذف این عوامل و اصلاح ناهنجارى هاى موجود در دهان اولین قدم درمان است. رعایت بهداشت دهان شامل مسواک زدن دندان ها، لثه، زبان و استفاده از نخ دندان در کاهش بوى بد دهان با منشا دهانى بسیار موثر است. مسواک زدن دندان ها و زبان ترکیبات سولفوردار را براى مدت یک ساعت به میزان ۷۰ تا ۸۵ درصد کاهش مى دهد. باید توجه کرد که زبان یکى از جایگاه هاى اصلى میکروب ها در دهان است و این به دلیل جمع شدن عوامل میکروبى در سطح پشتى زبان است و باید یک قسمت ضرورى از بهداشت دهان معطوف به زبان شود.در بیمارانى که به سبب خشکى دهان (به دنبال مصرف داروهایى که قبلاً ذکر شد و یا بر اثر بیمارى) بوى بد دهان دارند مى توانند از آدامس هاى بدون شکر استفاده کنند.به طور کلى بوى بد دهان ناشى از عوامل موضعى بیمارى زا زمانى از بین مى رود که بیمارى درمان شود و بهداشت دهان رعایت شود. استفاده از دهان شویه ها اثر موقتى در کاهش بوى بد دهان دارد. در حقیقت کوشش براى حذف بوى بد دهان با استفاده از دهان شویه ها علاوه بر اینکه موقتى است، حتى ممکن است بیمارى عمومى را نیز از دید دندانپزشک مخفى نگه دارد. به طور کلى پوشاندن بوى دهان با یک بوى معطر و قوى تر مناسب نیست و درمان باید بیشتر معطوف درمان علت اصلى باشد.به طور کلى جهت کاهش بوى دهان باید از سیگارکشیدن، نوشیدن نوشابه هاى بودار، خوردن غذاهاى با ادویه زیاد، غذاهاى گوشتى زیاد، غذاهاى معطر با پیاز و سیر، افراط در مصرف مواد چربى دار مخصوصاً کره و روغن هاى مختلف اجتناب شود. درحالى که خوردن میوه هاى تازه و سبزیجات و به طور کلى رژیم غذایى غنى از فیبر ارجحیت دارد. همین طور نوشیدن آب زیاد در کاهش بوى بد دهان تاثیر بسزایى دارد.

   + سینا ; ٧:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢
comment نظرات ()

بیماری کرون

کرون یک اختلال التهابی دستگاه گوارش است که هم کودکان وهم افراد بالغ را گرفتار کرده وعلت آن شناخته شده نیست ولی وجود زمینه ارثی و استعداد ژنتیکی در آن نقش مهمی داشته و تمایل به بروز، بیشتر در افراد خانواده و خصوصا بستگان درجه یک دارد .

فاکتورهای احتمالی دیگر مانند عفونت های روده ای یا عوامل محیطی ممکن است با تحریک سیستم ایمنی و ایجاد التهاب در دستگاه گوارش باعث بروز بیماری در افرادی که زمینه ارثی مساعد دارند شود. این بیماری مزمن بوده ودرمان آن باعث کنترل دوره بیماری می شود تا بیماران پریودهای طولانی دوره خاموشی بیماری را تجربه کنند و این دسته از بیماران معمولا عمر طبیعی می کنند . به دوره هایی از بیماری که علایم واضح بالینی وجود دارد دوره شعله وری( Flaring ) و به دوره هایی که بیماری کنترل شده است و بیمار فاقد علایم واضح بالینی است دوره خاموشی (Remission) می گویند. بیماری معمولا دوره های تشدید (شعله وری)وتخفیف (خاموشی) دارد.

حدود 10درصد بیماران بعد از نخستین شعله ور شدن بیماری به خاموشی طولانی مدت می روند ولی بیماری اغلب پریودیک (ادواری)است ودر هر دوره شعله وری شدت علایم متغییر است .در این بیماری التهاب وارتشاح سلولهای ایمنی به داخل جدار روده باعث آسیب دستگاه گوارش وایجاد علامت می شود .این التهاب در کرون اغلب قسمت انتهایی روده کوچک (ایلئوم ترمینال) وابتدای روده بزرگ (کولون)را گرفتار می کند .التهاب معمولا تمام ضخامت روده ها را درگیر کرده ومی تواند منجر به ایجاد تنگی،آبسه،فیستول(مسیرهای غیر طبیعی عبور محتویات روده ) وانسداد روده ها شود .این بیماری می تواند راست روده واطراف معقد را نیز گرفتار کرده وباعث ایجاد فیستول، شقاق، آبسه و زخم در اطراف معقد شود.

علامت های شایع این بیماری زخم های دهانی، اسهال، درد شکم، تب، کاهش وزن و نارسایی رشد قدی بوده ولی بروز علایم مربوط به خارج از دستگاه گوارش نیز شامل درد مفاصل، قرمزی چشم ها ومشکلات کبدی نیز ممکن است وجودداشته باشد. گذشت زمان وتداوم التهاب ممکن است منجر به یکسری عوارض جدی شود.

حدود 50تا80درصد بیماران خصوصا کودکان مبتلا ، مشکلات سوء تغذیه ونارسایی رشد دارند. سو تغذیه والتهاب مزمن ممکن است باعث تاخیر رشد وزنی (کم وزنی)،اختلال رشد قدی(کوتاهی قد)،تاخیر بلوغ،پوکی استخوان ،نرمی استخوان (ریکتز)ومشکلات روانی شود.
مشکلات سوء تغذیه ای را میتوان با ارزیابی منظم وضعیت رشد وکفایت تغذیه وبعضی تستهای آزمایشگاهی (برای کشف کمبود ها ) تا حدود زیادی جلو گیری نمود. در اکثر بیماران رژیم های تکمیلی تغذیه وبهبود کالری منجر به بهبود سو تغذیه شده واگر چه در بیشتر این بیماران کاهش اشتها وجود دارد هرگز نباید غذای آنها را محدود کرد.

اگر به علت آسیب روده ها قادر به تحمل غذا نبوده ویا به علت بیماری یا جراحی روده ها کوتاه شده باشند ،از تغذیه از راه لوله بینی –معدی (NGT) ویا ندرتاً تغذیه از راه وریدی (PN)می توان سود جست اما این روشها برای درمان دراز مدت بیماران گزینه عملی مناسبی نیستند.
پوکی استخوان ونرمی استخوان در 30درصد بیماران رخ داده ودر موارد شدید موجب شکستگی می شوند.اندازه گیری منظم دانسیته استخوانها (BMD)برای کشف مراحل زود رس پوکی استخوان لازم است.

اختلالات استخوانی اغلب به علت سو تغذیه وکمبود ویتامین Dوکلسیم رخ داده وهورمونهای جنسی ومصرف کورتون در درمان بعدی از اعمال موثر در آن هستند .در این بیماران پایش مرتب کلسیم ،فسفر،الکالن،فسفاتازو اندازه گیری منظم دانسیته استخوانها همراه با رژیم تکمیلی کلسیم وویتامین Dوانجام ورزشهای سبک (دو بار در هفته )ضروری است .

یکی از عوارض دراز مدت این بیماری التهاب کبد (هپاتیت ) التهاب وفیبروز مجاری صفراوی (کلانژیت اسکلروزان )وسنگ های صفراوی است . ارزیابی دستگاه کبدی –صفراوی به طور منظم باید انجام شود.در بیمارانی که التهاب روده بزرگ نیز دارند خطر بروز سرطان روده بعد از 10سال از شروع بیماری بالا رفته ودر این بیماران باید بعد از ده سال کولونوسکوپی سالانه برای غربالگری سرطان انجام شود.
ضایعات پوستی وبثورات در 15تا25درصد این بیماران رخ داده ومعمولا با کنترل بیماری خوب می شوند .در 5درصد موارد التهاب چشم نیز رخ می دهد که معمولا با کنترل بیماری خوب می شود ولی معاینات منظم چشم پزشکی برای جلو گیری از بروز آب سیاه (گلوکوم)ضروری است.

ادامه مطلب
   + سینا ; ٦:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

زخم های معده و دوازدهه

اکثر زخم ها ی معده با درمان طبی بهبود یافته و به ندرت عمل جراحی برای عوارض بیماری لازم است .

زخم ها معمولا در معده یا دوازده (قسمت ابتدایی روده کوچک )ایجاد می شود .معده واثنی عشر (دوازده) یک سری مکانیز م های محافظتی در مقابل اسید مترشحه از معده و آنزیم های دستگاه گوارش دارند.از جمله این مکانیزم ها وجود یک لایه پروتئینی بنام "موکوس" به صورت یک پرده محافظ بر روی مخاط پوشاننده دستگاه گوارش ،ترشح مواد خنثی کننده اسید (بیکربنات )مواد شیمیایی و محافظ سلولها وسیستم خون رسانی قوی است .کاهش سیستم های محافظتی وگاهی افزایش ترشح اسید باعث قرار گرفتن سلولها در معرض اسید شده وبه دنبال آن تخریب سلولهای بافت پوشاننده وزخم ایجاد می شود .زخم ها ممکن است کاملا بدون علامت باشند .علائم مربوط به زخم های پپتیک شامل یک طیف وسیع بوده وشامل درد و ناراحتی در قسمت فوقانی شکم، احساس نفخ، سیری زودرس ،کاهش اشتها، تهوع واستفراغ هستند.

این علائم ممکن است مربوط به یک بیماری دیگر به جز زخم بوده وبهمین دلیل برای اثبات تشخیص آندوسکوپی لازم است .گاهی در بیماران مبتلا به زخم عوارض تهدید کننده حیات مانند سوراخ شدن احشا وخونریزی دستگاه گوارش فوقانی و یا انسداد گوارشی رخ می دهد.

علائم زخم معده با زخم دوازدهه هم پوشانی دارند ولی یک سری از خصوصیات از جمله سوزش ودردهای شبیه به گرسنگی زمانی که معده خالی است یعنی حدود 2 تا 4 ساعت بعد از غذا خوردن ویا بروز علائم در ساعات آخر شب بین ساعت 11شب تا 3صبح مطرح کننده زخم های دوازدهه هستند.

در زخم های معده درد معمولا بلا فاصله بعد از یک وعده غذایی رخ داده وممکن است با خوردن غذا یا دریافت داروهای ضد اسید خوب نشود .زخم های پپتیک دو دسته علت عمده دارند .عفونت معده با میکروبی بنام هلیکو باکتر پیلوری علت اکثر زخم ها در بالغین وموارد کمتری از زخم ها در کودکان است.

به زخم های ناشی از هلیکو باکتر پیلوری زخم ها ی اولیه می گویند، دسته دوم زخم های ثانویه بوده وبه علت مصرف داروها خصوصا مسکن ها ،آسپرین ،کورتون ویا استرس ها شامل ضربه مغزی ،سوختگی شدید ،شوک،عمل جراحی وبیماریهای مزمن رخ می دهند.

در کودکان اکثر زخم ها ثانویه هستند.فاکتورهای ارثی ،فاکتورهای محیطی وسیگار اگر چه علت اصلی ایجاد زخم نیستند ولی دوره بیماری را تحت تاثیر قرار می دهند .استرس های روحی وروانی وفاکتورهای تغذیه ای نیز در ایجاد زخم دخالت ندارند ولی در بروز علائم بیماری موثر هستند.هلیکو باکترپیلوری یک عفونت شایع بوده ودر نیمی از مردم دنیا وجود دارد ودر تعداد اندکی از افراد عفونی باعث زخم می شود .در تمام افراد مبتلا به زخم باید وجود این عفونت به روشهای سرم شناسی ،تست تنفسی ،آزمایش مدفوع یا نمونه برداری از معده بررسی شده ودر صورت اثبات ریشه کن شود .اکثر زخم های معده با درمان طبی بهبود یافته وبه ندرت عمل جراحی برای عوارض بیماری لازم است.زخم ها در بالغین ،بخصوص در بعضی از قسمت های معده می توانند بد خیم باشند ودر زمان آندوسکوپی اولیه باید نمونه برداری از آنها انجام شود.

در آغاز درمان ،قدم اول ریشه کنی عفونت بوده که باعث تسریع بهبود زخم ومانع عود مجدد آن می شود . بر روی این میکروب یک داروی َ آنتی بیوتیکی موثر نبوده ونیاز به دریافت چند دارو (معمولا دو آنتی بیوتیک ) دارد که همواره یک داروی ضد ترشح اسید (معمولا امپرازول یا پنتازول) تجویز می شوند .
این درمان به مدت 7تا14روز تجویز شده ودر بالای 90درصد باعث ریشه کنی وعفونت می شود .قدم دوم ادامه درمان داروی ضد ترشح اسید به مدت 4تا6هفته برای التیام زخم است .

مصرف سیگار باید قطع شده وغذاهای حاوی کافئین ،قهوه ،چای وشکلات که باعث تحریک ترشح اسید وتشدید علایم در بعضی بیماران می شود ،محدود شود.در زخم دوازدهه نیاز به پیگیری خاصی وجود نداشته وآندوسکوپی مجدد به جز در مواردی که علایم عود کرده یا بهبود نیافته است ،وجود ندارد.
بیمارانی که با عوارض زخم دوازدهه مانند خونریزی یا سوراخ شدن مراجعه کرده اند باید تا ریشه کن شدن باکتری پیگیری واثبات شود.این کار معمولا با تست اوره ویک ماه بعد از اتمام آنتی بیوتیک ها انجام می شود .زخم ها در بالغین به خصوص در بعضی از قسمت های معده مانند تنه وفوندوس می توانند بد خیم باشند و در زمان آندوسکوپی اولیه باید نمونه برداری از آنجا انجام شود.

حتی در صورت منفی بودن نمونه برداری ها ی اولیه از نظر بد خیمی آندوسکوپی مجدد بعد از 8تا12هفته برای تائید التیام زخم ودر صورت عدم التیام انجام نمونه برداری از آن باید انجام شود.در زخم های ثانویه که عفونت هلیکو باکتر وجود ندارد اقدامات درمانی شامل درمان برای التیام زخم وپیشگیری از آسیب های بعدی است.

مصرف دارویی که باعث زخم شده باید قطع شده و یک داروی ضد ترشح اسید معده نیز تجویز شود.عفونت مجدد با هلیکو باکتر پیلوری بعد از ریشه کنی آن نادروکمتر از یک درصد در سال است .اگر در موارد نیازمند به پیگیری ثابت شود که عفونت ریشه کن نشده است باید درمان با (سه آنتی بیوتیک )انجام شود .اگر در موارد نیازمند به پیگیری ثابت شود،زخم التیام نیافته است نمونه برداری برای بررسی بد خیمی وارزیابی علل نادر زخم های مقاوم مانند بیماریهای التهابی روده وتومورهای گاسترنیوما ضرورت دارد .

شیوع زخم های پیستیک در کودکان کم بوده وزخم معده به ندرت دیده می شود .اکثر زخم ها در کودکان علت ثانویه دارند واکثر زخم های اولیه (با عفونت هلیکو باکتر) دوازدهه هستند .

   + سینا ; ٦:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

عفونت حاد کلیه ‌و راه درمان

عفونت حاد کلیه ‌ تقریباً از هر خانم یکی در طی زندگی دچار عفونت های ادراری می شود . حتی بعضی بیشتر دچار چنین مشکلی می شوند . اکثریت عفونتهای ادراری خطرناک نمی باشند و براحتی با تجویز داروهای مناسب درمان می شوند و علائم بسرعت برطرف می شوند . 
دستگاه ادراری شامل قسمتهای زیر می باشد :
کلیه ها که ادرار را تولید می کنند .
لوله های میزنای که ادرار را از کلیه ها به مثانه انتقال می دهند .
پیشابراه که لوله باریکی است که ادرار از این طریق به خارج از بدن هدایت می شود .
دستگاه ادراری در واقع به دو قسمت تقسیم می شود . قسمت تحتانی که شامل مثانه و پیشابراه می باشد و قسمتهای بالاتر از مثانه نیز دستگاه ادراری فوقانی نامیده می شود . اکثریت عفونت های ادراری در قسمت تحتانی ایجاد می شود . چرا که ورود میکروبها به این قسمت سریعتر و راحت تر می باشد . در بانوان بعلت شکل دستگاه تناسلی - ادراری ، عفونتهای ادراری بسیار شایعتر است . عفونتهای ناحیه تحتانی معمولاً مشکلات جدی ایجاد نمی کنند .
عفونت در قسمت فوقانی معمولاً‌ منجر به بیماریهای شدیدتری می گردد .
باکتریها می توانند از طریق پیشابراه خود را به مثانه برسانند و باعث ایجاد التهاب عفونی مثانه شوند . باکتریهایی که به مثانه راه یافته اند می توانند از طریق میزنای خود را به کلیه برسانند و باعث ایجاد عفونتهای شدید در کلیه ها شوند .
علل و عوامل افزایش دهنده خطر
عفونتهای دستگاه ادراری اغلب توسط باکتریهای روده ای ، از طریق پوست نزدیک مقعد یا باکتریهای موجود در واژن ایجاد می شوند . این باکتریها می توانند از طریق پیشابراه صعود کنند .
جنسیت یکی از علل ایجاد عفونتهای ادراری است . بانوان بعلت ساختمان دستگاه ادراری خود مستعد عفونتهای ادراری هستند . بخصوص زنانی که فعالیت جنسی شدیدتری دارند .
انسداد یا اختلال دستگاه ادراری بر اثر سنگ ، اختلال عملکرد مثانه ناشی از بیماریهای عصبی ، تومورها یا اختلالات مادرزادی .
سوندها یا اقدامات جراحی در این قسمت از بدن از عوامل افزایش خطر عفونت می باشند .
مهمترین عوامل افزایش دهنده خطر عبارتند از :
دیابت شیرین
تومور یا عفونت مزمن مثانه
عدم تخلیه مرتب ادرار و تأخیر در ادرار به موقع
حاملگی
فلج ناشی از آسیب ها یا تومورهای طناب نخاعی
یائسگی
علائم :
علائم عفونتهای ادراری بسرعت ایجاد می شوند . اولین علامت فوریت ادراری می باشد که در واقع همان نیاز فوری به دفع ادرار بدون تأخیر می باشد .
سوزش ادرار یا درد هنگام ادرار کردن
دفع ادرار کدر یا خونی
تب و لرز
کمردرد یک طرفه یا دو طرفه
حالت تهوع و استفراغ
پیشگیری :
هیچ اقدام پیشگیرانه خاصی در مورد مردان وجود ندارد .
در مورد خانمها : پس از دفع مدفوع ، شستشو از ناحیه مهبل به سمت مقعد ( از جلو به عقب ) باید صورت گیرد .
اجتناب از مرطوب ماندن طولانی اطراف پیشابراه مانند آنچه در اثر استفاده از زیرپوشهای نایلونی یا لباسهای شنای خیس رخ می دهد .
ادرار کردن در طی ۱۵ دقیقه پس از مقاربت
اجتناب از فعالیتهای جنسی شدید
خودداری از نگه داشتن ادرار

ادامه مطلب
   + سینا ; ٦:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

14 راه برای از بین بردن افسردگی

اگر دچار افسردگی شده اید ، خودتان متوجه احساس ناامیدی و استیصال که ناگهانی بروز کرده می شوید. در این وضعیت بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کنید. اما درا این بین خودتان نیز می توانید با بکارگیری عادتهای صحیح و تغییر در شیوه و سبک زندگی اقدامات مفیدی برای بهبود وضعیت داشته باشید

 

1- بازی کردن و سرگرم شدن باحیوانات خانگی: گاهی اوقات بازی کردن و سرگرم شدن با حیوانات خانگی بهترین 

روش برای آسودگی مغز از انبوه مشکلات است. بعلاوه مراقبت از حیوان در شما ایجاد تعهد و تعلق خاطر کرده و این 

می تواند یکی از بهترین روش های درمان باشد.


یکی از نکاتی که برای بهبود خلق و خو لازم است رعایت کنید ، محدود کردن میزان مصرف نوشیدنی های کافئین دار 

می باشد. یکی از بارزترین علائم افسردگی، اضطراب می باشد و مصرف بیش از اندازه کافئین باعث بروز عصبیت، 

دلهره و اضطراب می شود. محدود کردن موادی مثل قهوه، چای، شکلات و ... می تواند تغییر به سزایی در بهبود خلق و 

خو داشته باشد.

3- درمان دردها: درد های مزمن ایجاد افسردگی می کند و افسردگی باعث بدتر شدن درد می شود. بنابر این برای درمان هر دو بهتر 

است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. 2- تغذیه مناسب: ارتباط ظریف و اساسی بین جسم و روح وجود دارد. تغذیه مناسب نه 

تنها به بهبود کیفیت جسم کمک می کند بلکه روح را نیز ارتقا می بخشد. اختصاص بخش اعظمی از تغذیه به میوه ها و سبزیجات تازه و 

غلات بسیار مفید است. بهتراست مصرف چربی و شیرینی جات را محدود کنید. بعضی مطالعات حاکی از این حقیقت است که اسید 

چرب امگا 3 و ویتامین B12 به تغییر خلق و خو و رفع افسردگی کمک می کند. ماهی های چربی مثل سالمون، تونا و ماکرل سرشار از 

اسید چرب امگا 3 می باشد. روغن بزرک(روغن کتان)، آجیل و سبزیجات تیره رنگ نیز منابع غذایی بسیار مفیدی می باشد. غذاهای 

دریایی و لبنیات کم چرب نیز سرشار از ویتامین B12 می باشد.سروتونین نوعی ماده شیمیایی در مغز است که به ایجاد احساس خوب 

کمک می کند . کربوهیدارتها(زمانی که به تنهایی و بدون پروتئین مصرف می شوند) سطح سروتونین مغز را افزایش می دهند.

ادامه مطلب
   + سینا ; ٦:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

هلیکو باکترپیلوری (Helicobacter Pylori)

باکتری هلیکوباکترپیلوری که به H.Pylori معروف بوده یک باکتری خمیده است که عموما" در معده یافت می شود و در حدود نیمی از مردم دنیا به آن آلوده هستند . اکثر افرادی که با این باکتری عفونی هستند هیچ علامتی ندارند و هرگز مشکلی پیدا نمی کنند . این باکتری قادر به ایجاد تعدادی از اختلالات دستگاه گوارش بوده که ازجمله شایعترین آنها زخم های گوارشی و سرطان معده که به ندرت باعث میشوند . معلوم نیست چرافقط تعدادی از افراد آلوده به این باکتری به عوارض و اختلالات بیماری مبتلا شده ولی بقیه مبتلا نمی شوند . در کشورهای صنعتی عفونت با H.P در دوران کودکی غیر معمول و ناشایع بوده و اغلب در بزرگسالی رخ می دهد . دراین کشورها 5 درصد کودکان زیر 5 سال و 50 درصد بالغین به عفونت باکتری هلیکوباکترپیلوری مبتلا هستند . درکشورهای درحال توسعه این عفونت اغلب در دوره کودکی رخ داده و هشتاد درصد کودکان زیر ده سال به این بیماری مبتلا هستند .

انتشار عفونت با مصرف غذاها و آب آلوده رخ داده و معمولا کودکان با شنا در استخرهای آلوده به فاضلاب ، رودخانه ها و نوشیدن آب آلوده و خوردن سبزیجات نپخته به این عفونت مبتلا میشوند . عفونت با این باکتری موجب بروز یکسری تغییرات در معده و ابتدای روده کوچک ( دوازدهه ) می شود . آنزیم و سموم آزاد شده از این باکتری به طور مستقیم یا غیر مستقیم موجب آسیب به سلولهای معده و دوازدهه و کاهش سیستم حفاظتی آنها در برابر اسید معده می شوند . نتیجه نهایی این فرآیندها التهاب معده (گاستریت) و التهاب دوازدهه (دئودنیت) است . 

علائم عفونت با این باکتری بستگی به اختلالی که ایجاد کرده است دارد . اغلب بیماران مبتلا به عفونت فقط التهاب مزمن معده یا اثنی عشر داشته و علامت ندارند و به ندرت ، درصد بروز زخم علائمی دیده میشود ولی در اغلب موارد علائمی مانند در شکم ، نفخ ، احساس پری بعد از غذا خوردن ، کاهش اشتهاء ، تهوع ، استفراغ و .... وجود دارد . ممکن است علایم مربوط به خونریزی مزمن مانند کم خونی و یا خونریزی حاد مانند مدفوع سیاه رنگ ایجاد شود . بندرت گاستریت مزمن با این عفونت باعث تغییرات سلولی در لایه پوشاننده معده و ایجاد سرطان معده می شوند . اگر چه این سرطان در تعداد کمی از افراد عفونی رخ میدهد ولی با توجه به شیوع جهانی عفونت هلیکوباکترپیلوری نیازمند توجه و دقت خاص می باشد . 

تشخیص این عفونت به روشهای مختلف امکانپذیر بوده و برای اقدام به تشخیص و درمان عفونت دلایل پزشکی باید وجود داشته باشد . تست های خونی شامل جستجوی یک آنتی بادی اختصاصی علیه باکتری HP است . این آنتی بادیها توسط سیستم دفاعی بدن علیه عفونت با این باکتری ساخته می شوند. تست های تنفسی که تست تنفسی " اوره " ( Urea Breath Test ) نیز نامیده می شود شامل جستجوی دی اکسید کربن تولید شده توسط باکتری به وسیله آنزیمی به نام " اوره آز " در هوای بازدمی بیمار است . درUBT یک ماده حاوی کربن نشاندار توسط بیمار خورده شده و میزان دی اکسیدکربن نشاندار در هوای بازدمی او سنجیده می شود . تست های مدفوعی پروتئین های این باکتری را در مدفوع فرد جستجو می کنند . آندوسکوپی دستگاه فوقانی گوارش، برای اثبات قطعی بیماریهای گوارشی مانند زخم معده و یافتن همزمان عفونت با هلیکوباکترپیلوری به کار میرود . درمواردی که بیمار علامت دارد (مانند درداپیگاستر) و نیاز به تشخیص علت آن وجود دارد از این روش استفاده شده و ضمن تشخیص علت بیماری ، وجود HP نیز جستجو می شود . 

نمونه از بافت معده گرفته شده و به روش تست اوره آز و یا بافت شناسی و یا کشت باکتری عفونت با این میکروب بررسی می شود . انجام تستهای تشخیصی عفونت با این باکتری همیشه لازم نیست و درموارد خاصی که دلایل خاص طبی وجود دارد باید انجام شود . افراد علامت دار ( سمپتوماتیک ) که زخم معده یا اثنی عشر دارند یا قبلا داشته اند باید از نظر این عفونت بررسی شوند . این باکتری شایعترین علت زخم های فوق بوده و ریشه کنی آن باعث جلوگیری از عود زخم بعد از درمان زخم می شود . افراد بدون علامت ( آسمتپوماتیک ) که علامتی نداشته و شرح حالی از وجود قبلی زخم معده یا دوازدهه نیز ندارند نیاز به بررسی از نظر این عفونت ندارند ولی در بعضی موارد خاص که سابقه خانوادگی سرطان معده یا شیوع منطقه ای بالای آن ( مانند چین ، کره و ژاپن ) وجود دارد، بررسی این عفونت توصیه می شود . 

سوء هاضمه بدون زخم ( Non Ulcer Dyspepsia ) به صورت علائم دستگاه فوقانی گوارش مانند درد ، تهوع ، نفخ ، سیری زودرس بدون علت خاص قابل تشخیص و بدون وجود زخم تظاهر می کند . ارتباط این اختلال ( NUD ) با عفونت H پیلوری معلوم نیست و در موارد مقاوم به درمان بررسی تشخیصی عفونت و درمان آن درصورت اثبات عفونت توصیه شده است . 

تست های تشخیصی این عفونت به دودسته تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می شوند . تکنیک اثبات عفونت نیز به دو دسته مستقیم مانند کشت و مطالعات میکروسکوپیک نمونه نسج معده و غیر مستقیم مانند کشف آنتی بادی ضد باکتری در خون و کشف CO2 تولید شده توسط باکتری در هوای بازدمی تقسیم می شوند. به توصیه انجمن گوارش آمریکا ( ACG ) انجام تست تشخیصی این عفونت برای بیماران دارای زخم فعال یا سابقه زخم قبلی در دستگاه گوارش فوقانی و بیماران مبتلا به لنفوم MALT صورت می پذیرد . روشهای تهاجمی معمولا در طی آندوسکوپی تشخیصی انجام شده و با نمونه برداری( Biopsy ) ازمعده (Gastric Antrum ) انجام می شود .

ادامه مطلب
   + سینا ; ٦:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

چند روش ساده برای تقویت مغز

پژوهشگران روش‌های مختلفی را برای سوپرشارژ کردن و افزایش کارآیی مغز ارائه کرده‌اند که در این مقاله ساده‌ترین آنها ارائه شده تا هر فردی بتواند به محض احساس نیاز، به آنها دسترسی داشته باشد و آنها را بکار بسته و از مزایای آن بهره‌مند شود:

- بادام بخورید
بادام حافظه را تقویت می‌کند و اگر در ترکیب با شیر قبل از رفتن به رختخواب و یا پس از برخاستن از خواب بههنگام صبح مصرف شود تاثیر بهتری دارد.

-آب سیب بنوشید
پژوهشگران دانشگاه ماساچوست لوول نشان داده‌اند؛ آب سیب تولید نوعی انتقال دهنده عصبی حیاتی موسوم به استیلکولین را در مغز افزایش داده و از این طریق قدرت حافظه را نیز تشدید می‌کند.

- خوب بخوابید
تحقیقات نشان می‌دهد که حافظه بلند مدت در طول خواب با پخش مجدد تصاویر تجربه شده در روز تقویت می‌شود.

- از تفریحات ساده لذت ببرید
استرس قدرت مغزی ما را تحلیل می برد. ذهنی که در استرس گرفتار شده بیشتر منابع حافظه ما را مصرف می کند و به این ترتیب ذهنی ضعیف و کودن برای ما باقی می گذارد. سعی کنید برای خود عادتهای ساده تفریحی در طول روز تعیین کنید تا بتوانید به کمک آنها استرس را از ذهن خود پاک نمایید. برخی از این تفریحات ساده و مفید برای ذهن و بدن و روان عبارتند از: گوش دادن به موسیقی مورد علاقه، بازی با کودکان، قدردانی از دیگران، پیاده روی، دوچرخه سواری و یا شنا به طور روزانه، کار کردن با یک وبلاگ و بالاخره شرکت در کلاس‌های یوگا و سلامت به طور روزانه.

- ذهن خود را ورزش دهید
همانطور که ورزش جسمی برای بهره‌مندی از یک بدن قوی و سالم ضروری است ورزش ذهنی نیز به همین اندازه حائز اهمیت است تا بتوانید ذهنی تیز و فعال داشته باشد. آیا تا به حال توجه کرده‌اید که چرا کودکان قدرت مغزی قوی‌تری نسبت به افراد بالغ دارند؟ چون کودکان ذهنی بازیگوش دارند و یک چنین ذهنی توان حافظه را بالا می‌برد. برای رسیدن به چنین توانایی می‌توانید پازل یا جدول حل کنید، در کارهای گروهی داوطلب شوید، با دیگران تعامل کنید، به یک سرگرمی مانند مطالعه، نقاشی یا حتی تماشای پرندگان مشغول شوید، یک مهارت جدید یا یک زبان جدید بیاموزید.

- یوگا یا مدیتیشن انجام دهید
یوگا و مدیتیشن استرس را تخلیه می‌کند. استرس قاتل حافظه است اما یوگا و مدیتیشن با کاهش استرس، پایین آوردن فشار خون، کاهش سرعت تنفس، کاهش سرعت متابولیسم و آزاد کردن تنش از ماهیچه‌ها، ذهن را تقویتمی‌کنند.

- مصرف مواد قندی را کاهش دهید
قند غذا نیست بلکه شکلی از کربوهیدرات است که یک انرژی واهی تولید می‌کند. مصرف زیاد مواد قندی باعث بروز علائم عصبی و رنج آور، ضعف حافظه و سایر اختلالات عصبی می شود. غذاها را بدون افزودن شکر مصرف کنید و از مصرف نوشیدنی‌های شیرین یا مقدار زیادی شکر یا قند با کافئین پرهیز کنید.

- از گندم سبوس دار استفاده کنید
گندم سبوس‌دار حاوی لسیتین است. این ماده مشکل سخت شدن سرخرگ‌ها را آسان می‌کند و از این طریق موجب بهبود عملکرد مغز می شود.

- شب‌ها غذای سبک بخورید
خوردن غذای زیاد و سنگین در شب باعث بروز استرس طولانی مدت و احساسی به هنگام خواب می‌شود. توصیه می‌شود غذای سنگین را در روز مصرف کنید که بدن تحرک بیشتری دارد. شبها با خوردن غذای سبک و میوه یا سبزی می‌توانید خواب بهتری داشته باشید. خواب خوب شب به معنی تقویت قوای مغز است.

- قدرت تخیل خود را تقویت کنید
یونانی‌ها اصل خیال پردازی را برای به خاطر سپردن همه چیز یاد می‌گیرند. این تکنیک احتیاج دارد که فرد یک تخیل واقعی و رنگی را ایجاد کند که بتوان آن را به یک موضوع یا شی خاص ارتباط داد. اگر شما تمام حواس خود شامل لامسه، بویایی، چشایی، شنوایی و بینایی را درگیر خیال پردازی کنید می‌توانید جزئیات بیشتری از یک موضوع را به خاطر بیاورید. این کار به تقویت حافظه شما کمک می‌کند.

- خشم خود را کنترل کنید
غذاهای تهیه شده از آرد سفید، مصرف زیاد نشاسته یا نان سفید می‌تواند منجر به بروز حساسیت‌های عصبی شود. در نتیجه مصرف این قبیل مواد غذایی پرخاشگری و برخی از رفتارهای افسردگی را موجب می شود. در عوض سبزی تازه بخورید. آب زیاد بنوشید و یوگا یا مدیتیشن انجام دهید تا احساسات سمی مانند خشم و استرس از شما دور شود.

- ویتامین ب کمپلکس مصرف کنید
این ویتامین حافظه را تقویت می‌کند. از غذا و سبزیجات غنی از این ویتامین مصرف کنید. لازم به ذکر است که مواد غذایی نشاسته‌ای و نان سفید تاثیر مطلوب این ویتامین برای حفظ سلامت حافظه را خنثی می‌کند...

   + سینا ; ٦:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

رشد تسلسلی مفاهیم ژنتیکی

رشد و گسترش مفاهیم موجود در هر علم ، مبتنی بر واقعیتهایی است که به مرور زمان شناسایی و روی هم انباشته می‌شوند و به این ترتیب رشد تسلسلی آن را بوجود می‌آورند. موارد فهرست‌وار زیر بخشی از مراحل مختلف رشد این علم جوان را تشکیل می‌دهد:


 • توارث از صفات ویژه تمام موجودات زنده است، یعنی اینکه هر موجود زنده همانند خود را در یکی از مراحل زندگی خود تولید می‌کند.

 • در تولید مثل ، عامل یا عواملی از والدین به نتایج منتقل می‌شود. فقط در قرن اخیر بود که دانشمندان به واقعیت این امر پی بردند. پیشرفتهای حاصله در اصلاح تکنیکهای میکروسکوپی در قرن 19 روشن نمود که ماده‌ای از والدین به فرزند انتقال می‌یابد و از این تاریخ به بعد اعتقادات پیشینیان مبنی بر اینکه ، تولید مثل از پدیده‌های خارق‌العاده منشا می‌گیرد، مردود شناخته شد.

 • در داخل یک گونه تغییرات توارثی وجود دارد. با پیدایش مفاهیم و پدیده‌های تکاملی که توسط لامارک و داروین عنوان گردیدند، امکان وجود تغییرات توارثی بین گونه‌ها توجیه شد و تائید گردید که بدون تغییرات ژنتیکی ، تکامل گونه‌ها به این سادگی امکان‌پذیر نبوده است.

 • تغییرات ژنتیکی را می‌توان از تغییرات محیطی جدا نمود. صفات موجودات زنده که کلا فنوتیپ آن را تشکیل می‌دهند، تابعی از ترکیب ژنتیکی آنها (ژنوتیپ) و عوامل محیطی است که این موجود در آن زندگی می‌کند. تظاهر فنوتیپ ، تابع ژنوتیپ و عوامل محیطی است. این عوامل ممکن است فنوتیپ را تغییر دهند، ولی ژنوتیپ را تغییر نمی‌دهند. به عبارت دیگر ، محیط صحنه‌ای است که ژنوتیپ بازیگر آن می‌باشد و فنوتیپ نیز محصولی است که در نتیجه عمل متقابل ژنوتیپ و محیط بوجود می‌آید.

 • ماده‌ای که از یک نسل به نسل دیگر منتقل می‌شود، حامل کلیه اطلاعات و خصوصیات یک فرد به صورت رمز (Code) می‌باشد. در سالهای اخیر ماهیت ماده ژنتیکی شناخته شد و معلوم گردید که ماده منتقله از یک نسل به نسل دیگر DNA است که کلیه اطلاعات و خصوصیات یک فرد بالغ را به صورت رمز دارا می‌باشد.

 • تغییرات آنی ، نادر و غیرقابل پیش بینی شده‌ای در ماده ارثی یک موجود بوجود می‌آید، این تغییرات موتاسیون نام دارند.*ژنها واحدهای ارثی هستند.


 • عوامل ارثی یا ژنها روی کروموزوم‌ها قرار دارند.

 • وظیفه یک ژن تولید یک نوع پروتئین یک یک نوع آنزیممی‌باشد.

   + سینا ; ٦:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

قاعدگی دردناک

 

 

 

قاعدگی دردناک 

درد قاعدگی عبارت است از بروز دردشدید دل پیچه مانندبه هنگام عادت ماهانه.این درد ممکن است یکی دوسال بعد از بلوغ آغاز و بطور مرتب رخ دهد(درد قاعدگی اولیه)، یا اینکه سالها بعد از وقوع اولین قاعدگی شروع شده باشد(درد قاعدگی ثانویه). شدت علایم بیماری از یک فرد به فرد دیگربسیار متغیر است و حتی در یک خانم نیز ممکن است از یک قاعدگی به قاعدگی دیگر متفاوت باشد.معمولا” با بالارفتن سن و به دنیا آوردن بچه علایم بیماری کمتر میشود.

علایم شایع

- درد دل پیچه مانند و گاهی تیز درقسمتهای پایین شکم،کمر و رانها.این درد با شروع قاعدگی

آغاز شده و به مدت چند ساعت تا چند روز ادامه می یابد.

- تعریق زیاد

- زیاد شدن دفعات ادرار

- تحریک پذیری،عصبی بودن،افسردگی

- گاهی تهوع و استفراغ

- فقدان انرژی

- بندرت اسهال

علت بیماری

- انقباضات قوی و طولانی مدت دیواره عضلانی رحم،کش آمدن و گشاد شدن گردن رحم برای ورود خون از رحم به واژن و دفع آن.

- عفونتهای لگنی

- آندومتریوز

- فیبروئیدها و سایر تومورهای خوش خیم رحم

- استفاده از آی یو دی

عوامل تشدید کننده بیماری

- مصرف کافئین

- استرس.مسایل عاطفی و روانی به خودی خود باعث درد نمیشوند اما میتوانند درد را بدتر یا پاسخ به درمان را کمتر کنند.

- سابقه خانوادگی قاعدگی دردناک

- ورزش نکردن

- رژیم غذایی نامناسب

 

درمان

هدف اولیه درمان این بیماری کاهش درد است.اهداف دراز مدت عبارتند از:کشف علت زمینه ساز بیماری و درمان آن،مشاوره و شاید جراحی. 

- گرما به رفع درد کمک میکند.میتوانید روی شکم و کمر کمپرس گرم بگذارید یا اینکه حمام آب داغ بگیرید.

- برای ناراحتی خفیف استفاده از داروهایی مثل:آسپرین،ایبوپروفن،مفنا� �یک اسید کافی است.گاهی ممکن است بسته به علت بیماری برای شما داروهای دیگری نیز تجویز شود.

- انجام ورزش و فعالیت بدنی منظم،شدت درد و ناراحتی را در قاعدگی بعدی کمتر میکند.

- مصرف نوشیدنی ها و غذاهای کافئین دار را متوقف کنید.دربعضی از خانمها مصرف چای میتواند علایم درد قاعدگی را کاهش دهد.

- درصورتیکه درد قاعدگی با استرس و ناراحتی روحی ارتباط داشته باشد،روان درمانی یا مشاوره روانپزشکی توصیه میشود

 

 

 

   + سینا ; ٦:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

ژنتیک

ژنتیک را می‌توان به سه گروه تقسیم بندی کرد. 

 • ژنتیک پایه
 • ژنتیک پزشکی و انسانی
 • ژنتیک مولکولی

موضوعات مورد بحث در ژنتیک پایه 
 

ژنتیک مندلی 

ژنتیک مندلی یا کروموزومی بخشی از ژنتیک امروزی است که از توارث ژنهای موجود در روی کروموزوم‌ها بحث می‌کند، اما برعکس در ژنتیک غیر مندلی که به ژنتیک غیر کروموزومی نیز معروف است، توارث مواد ژنتیکی موجود در کلروپلاست ومیتوکندری ، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. 

تغییرات نسبتهای مندلی 

نسبتهای فنوتیپی مندلی در مونوهیبریدها (3:1) ، تحت تاثیر عوامل متعددی چون غالبیت ناقص ، هم بارزی ، ژنهای کشنده ، نافذ بودن و قدرت تظاهر یک ژن و چند آللی قرار می‌گیرد که نسبتهای مندلی را تغییر می‌دهد. 

احتمالات 

آشنایی با قوانین علم احتمالات ، از نظر درک چگونگی انجام پدپده‌های ژنتیکی ، پیش بینی فنوتیپی ، نتایج حاصله از یک آمیزش و برآورد انطباق نسبت فنوتیپی نسل اول و دوم ، با یکی از مکانیزمهای ژنتیکی دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای می‌باشد. 

پیوستگی ژنها 

پدیده پیوستگی ژنها (Linkage) بوسیله سوتون ، در سال 1903 ، عنوان گردید. سوتون با بیان اینکه کروموزوم‌ها حامل عوامل ارثی (ژنها) هستند، روشن نمود که تعداد ژنها به مراتب بیشتر از تعداد کروموزوم‌ها بوده و بنابراین هر کروموزوم ، می‌تواند حامل ژنهای متعددی باشد. 

جهش ژنی 

موتاسیون ژنی را در اصل ، بدن توجه به تغییرات ماده ژنتیکی ، برای بیان تغییرات فنوتیپی در جانوران یا گیاهان نیز بکار برده‌اند و بدان مناسبت ، موجودی که فنوتیپ آن در نتیجه موتاسیون تغییر می‌کند را موتان می‌گویند. 

موضوعات مورد بحث در ژنتیک مولکولی 

کشف ساختمان DNA 

شناخت امروزی ما در مورد مسیرهای اطلاعاتی از همگرایی یافته‌های ژنتیکی ، فیزیکی و شیمیایی در بیوشیمی امروزی حاصل شده است. این شناخت در کشف ساختمان دو رشته مارپیچی DNA ، توسط جیمز واتسون و فرانسیس کریک در سال 1953 خلاصه گردید. .  

ژنها و کروموزومها 

ژنها قطعاتی از یک کروموزوم هستند که اطلاعات مورد نیاز برای یک مولکول DNA یا یک پلی پپتید را دارند. علاوه بر ژنها ، انواع مختلفی از توالیهای مختلف تنظیمی در روی کروموزومها وجود دارد که در همانند سازی ، رونویسی و ... شرکت دارند. 

متابولیزم DNA 

سلامت DNA بیشترین اهمیت را برای سلول دارد که آن را می‌توان از پیچیدگی و کثرت سیستمهای آنزیمی شرکت کننده در همانند سازی ، ترمیم و نوترکیبی DNA ، دریافت. همانند سازی DNA با صحت بسیار بالا و در یک دوره زمانی مشخص در طی چرخه سلولی به انجام می رسد. 

متابولیزم RNA 

رونویسی توسط آنزیم RNA پلیمراز وابسته به DNA کاتالیز می‌شود. رونویسی در چندین فاز ، شامل اتصال RNA پلیمراز به یک جایگاه DNA به نام پروموتور ، شروع سنتز رونویسی ، طویل سازی و خاتمه ، روی می‌دهد. سه نوع RNA ساخته می‌شود. 

متابولیزم پروتئین 

پروتئینها در یک کمپلکس RNA پروتئینی به نام ریبوزوم ، با یک توالی اسید آمینه‌های خاص در طی ترجمه اطلاعات کد شده در RNA پیک ، سنتز می‌گردند. 

تنظیم بیان ژن 

بیان ژنها توسط فرآیندهایی تنظیم می‌شود که بر روی سرعت تولید و تخریب محصولات ژنی اثر می‌گذارند. بیشتر این تنظیم در سطح شروع رونویسی و بواسطه پروتئینهای تنظیمی رخ می‌دهد که رونویسی را از پروموتورهای اختصاصی مهار یا تحریک می‌کنند. 

فناوری DNA نوترکیبی 

با استفاده از فناوری DNA نو ترکیبی مطالعه ساختمان و عملکرد ژن بسیار آسان شده است. جداسازی یک ژن از یک کروموزوم بزرگ نیاز دارد به، روشهایی برای برش و دوختن قطعات DNA ، وجود ناقلین کوچک که قادر به تکثیر خود بوده و ژنها در داخل آنها قرار داده می‌شوند، روشهایی برای ارائه ناقل حاوی DNA خارجی به سلولی که در آن بتواند تکثیر یافته و کلنیهایی را ایجاد کند و روشهایی برای شناسایی سلولهای حاوی DNA مورد نظر. پیشرفتهای حاصل در این فناوری ، در حال متحول نمودن بسیاری از دیدگاههای پزشکی ، کشاورزی و سایر صنایع می‌باشد.  

موضوعات مورد بحث در ژنتیک پزشکی و انسانی 

 • مطالعه کروموزوم‌ها یا ژنتیک سلولی (Cytogenetics).

 • بررسی ساختمان و عملکرد هر ژن یا ژنتیک بیوشیمیایی و مولکولی.

 • مطالعه ژنوم، سازمان‌یابی و اعمال آن یا ژنومیک (genomics).

 • بررسی تنوع ژنتیکی در جمعیتهای انسانی و عوامل تعیین کننده فراوانی آللها یا ژنتیک جمعیت

 • بررسی کنترل ژنتیکی تکامل یا ژنتیک تکامل.

 • استفاده از ژنتیک برای تشخیص و مراقبت از بیمار یا ژنتیک بالینی.

 • مشاوره ژنتیکی که اطلاعاتی پیرامون خطر ابتلا به بیماری را ارائه می‌دهد و در عین حال ، حمایت روانی و آموزشی فراهم می‌کند، به حرفه بهداشتی جدیدی تکامل پیدا کرده است که در آن تمام کادر مشاغل پزشکی ، خود را وقف مراقبت از بیماران و خانواده‌های آنها می‌کنند.

 • علاوه بر تماس مستقیم با بیمار ، ژنتیک پزشکی ، از طریق فراهم سازی تشخیص آزمایشگاهی ، افراد و از طریق برنامه‌های غربالگری (Screening) طراحی شده برای شناسایی اشخاص در معرض خطر ابتلا یا انتقال یک اختلال ژنتیکی ، جمعیت را مراقبت می‌کند.
ارتباط ژنتیک با سایر علوم 

ژنتیک علمی است جدید و تقریبا از اوایل سالهای 1900 میلادی با ظهور علوم سیتولوژی و سیتوژنتیک جنبه علمی‌تر به خود گرفته است. علم سیتولوژی با ژنتیک قرابت نزدیکی دارد و به کمک این علم می‌توان مورفولوژی ، فیزیولوژی و وظایف ضمائم مختلف یک یاخته را مورد بررسی قرار داد. سیتوژنتیک نیز بخشی از علوم زیستی است که روی کروموزوم ، ضمائم یاخته و ارتباط آن با پدیده‌های ژنتیکی بحث می‌کند و در واقع علم دورگه‌ای از سیتولوژی و ژنتیک به شمار می‌رود. 

   + سینا ; ٦:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

تاریخچه علم ژنتیک

به عنوان مقدمه
دانش زیست شناسی یکی از قدیمی ترین علومی بوده که بشر به آن توجه داشته است. شواهد بسیار زیادی که طی کاوشهای باستان شناسی بدست آمده حکایت از آن دارد که انسانهای پیشین به دانش زیست شناسی توجه داشته اند و در این میان اصلاح نژاد دامها و پرورش گیاهان با باردهی بیشتر از دانش گذشتگان در مورد علم ژنتیک خبر می دهد. اما از حدود یک قرن پیش دانش زیست شناسی وارد مرحله جدیدی شد که بعدا آن را ژنتیک نامیده اند و این امر انقلابی در علم زیست شناسی به وجود آورد. در قرن هجدهم ، عده ای از پژوهشگران بر آن شدند که نحوه انتقال صفات ارثی را از نسلی به نسل دیگر بررسی کنند؛ این بررسی ها به نتیجه قابل ملاحضه ای ختم نشد. دو دلیل مهم آن عبارت بودند از آگاهی نداشتن به ریاضیات و دلیل دوم انتخاب صفاتی بود که برای پژوهش های اولیه ژنتیک مناسب نبودند.

اولین کسی که توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات ارثی را شناسایی کند، کشیشی اتریشی به نام گریگور مندل بود که در سال 1865 این قوانین را که حاصل آزمایشاتش روی گیاه نخود فرنگی بود، ارائه کرد. این در حالی بودکه جامعه علمی آن دوران به دیدگاه ها و کشفیات او اهمیت چندانی نداد و نتایج کارهای مندل به دست فراموشی سپرده شد. و به نظر می رسید ، پرونده این دانش رو به بسته شدن است. در سال 1900 میلادی کشف مجدد قوانین ارائه شده از سوی مندل ، توسط درویس ، شرماک و کورنز باعث شد که نظریات او مورد توجه و قبول قرار گرفته و مندل به عنوان پدر علم ژنتیک شناخته شود. 

در سال 1953 با کشف ساختمان جایگاه ژنها (DNA) از سوی جیمز واتسن و فرانسیس کریک ، رشته ای جدید در علم زیست شناسی به وجود آمد که زیست شناسی ملکولی نام گرفت . با حدود گذشت یک قرن از کشفیات مندل در خلال سالهای 1971 و 1973 در رشته زیست شناسی ملکولی و ژنتیک که اولی به بررسی ساختمان و مکانیسم عمل ژنها و دومی به بررسی بیماری های ژنتیک و پیدا کردن درمانی برای آنها می پرداخت ، ادغام شدند و رشته ای به نام مهندسی ژنتیک را به وجود آوردند که طی اندک زمانی توانست رشته های مختلفی اعم از پزشکی ، صنعت و کشاورزی را تحت الشعاع خود قرار دهد و دیدگاه های مختلف عصر حاضر را به خود اختصاص دهد. 

اساس مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی انتقال یک یا تعدادی از ژنهای یک ارگانیسم به درون خزانه ژنتیکی یک ارگانیسم دیگر است. به این ترتیب ارگانیسم جدید واجد ژنهایی خواهد شد که در گذشته فاقد آن بوده و اینک وادار می شود که در شرایط محیطی مناسب اقدام به بیان آن ژن نماید که محصول آن می تواند منجر به بروز صفت خاص و یا تولید فراورده ای شود.

مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در چند سال اخیر توانسته منشأ خدمات ارزنده ای برای نوع بشر باشد. از مهمترین دستاوردهای این دانش می توان تأثیر آن را حیطه های مختلف از جمله صلاح نژادی حیوانات و گیاهان با هدف تولید فراورده های بیشتر، تهیه داروها و هورمون ها با درجه خلوص بالا و صرف هزینه های پایین ، درمان بیماری های ژنتیکی با ایجاد تغییرات در سلول تخم و موار متعدد دیگر اشاره کرد. تشخیص قبل از بارداری بیماری های ژنتیکی ، تشخیص صحت رابطه فرزند با پدر و مادر و همچنین تکنیک شناسایی مجرمان از روی بقایای باقی مانده از بدن ، مو و یا خون آنها از جمله توانایی های دیگر ژنتیک مولکولی است.

در نگاهی دیگر دورنمای دانش ژنتیک و بیوتکنولوژی بسیار زیبا جلوه می کند. تولید اعضای بدن از قلب گرفته تا چشم و دست و پا به صورت مجزا از طریق مهندسی ژنتیک و ارایه آنها به بانکهای اعضای بدن با هدف کمک به نیازمندان پیوند عضو ، یکی از این موارد است. به این ترتیب مشکل دفع پیوند حل خواهد شد و مخصوصاً در صورتی که عضو پیوندی از دارای خزانه ژنتیک همان فرد باشد هیچ آنتی ژن بیگانه ای نمیتواند عامل دفع عضو باشد. درمان بسیاری از بیماری های ژنتیکی مخصوصاً در دوره جنینی قابل درمان خواهد بود. هویت افراد از روی کارتهای شناسایی که بر پایه وراثت و ژنتیک آنها عمل می کند ممکن خواهد شد و مجرمان با گذاشتن کوچکترین اثر بیولوژیکی از خود مثل یک تار مو بسرعت شناسایی خواهند شد. 

دنیای آینده در تسخیر دانش ژنتیک خواهد بود و برای این علم نمیتوان پایانی قائل شد. اگر چه به نظر می رسد مثل هر دانش دیگری، این علم هم می تواند ابزاری برای ارضاء حس قدرت طلبی بسیاری از سیاستمداران باشد و تا کنون شاهد جنجالهای بسیاری زیادی هم در این مورد بوده ایم. یکی از مهمترین موارد آن تولید گیاهان تراریخت و کلونینگ و همسانه سازی انسان بوده است.

گریگور مندل

گریگوری مندل که او را پدر ژنتیک می دانند در روستای برنو که اکنون جزوی از کشور چک است در خانواده ای تنگ دست و آلمانی زبان متولد شد. پدر مندل، یک کشاورز بود که حداقل سه روز در هفته برای مالک زمین در شرایطی بسیار سخت و طاقت فرسا کار می کرد تا بالاخره روزی مالک یک زمین زراعی شد. مندل هم به پرورش درختان میوه علاقه زیادی داشت و باغ میوه کوچک خود را با پیوندهایی بهبود می بخشید که کشیش شهر، پدر «شریبر»، در اختیارش می گذاشت. یوهان جوان که پس از راهب شدن گرگور مندل نام گرفت، در این کار به پدرش کمک می کرد. و به تدریج با باغبانی و پرورش گل آشنا شد.

ادامه مطلب
   + سینا ; ٦:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

12 نکته جالب : جلوگیری از خواب آلودگی ظهر

1- چیزی بنوشید
برای شروع می توان از روزی یک لیوان قهوه، چای و یا نوشابه شروع کرد، اما توجه داشته باشید که میزان بیش از اندازه کافئین هم موجب می شود که شما اندکی عصبانی شوید و آب بدن را نیز تبخیر می کند. به جای آن می توانید از نوشابه های انرژی زا با الکترولیت اضافه استفاده کنید. 
به علاوه باید در روز میزان کافی آب بنوشید. این عمل میزان آب بدن شما را تنظیم می کند، اشتهای کاذب به میان وعده های ناسالم را کاهش می هد و حس خواب آلودگی را نیز از میان می برد. اگر در یک نشست خسته کننده هستید و فقط باید سر خود را به منزله تایید تکان دهید، یک جرعه آب می تواند تمرکز از دست رفته شما را بار دیگر سر جایش بیاورد. 
از این گذشته شما باید مصرف الکل را از نهار خود حذف کنید. نوشیدنیهای الکلی باعث افت آنی فشار خون می شوند که این امر باعث ایجاد خستگی و کسالت می شود. بهتر است نوشیدن چنین چیزهایی را متوقف کنید.
2- هر روز نهار میل کنید 
بیشتر ما آنقدر سرمان شلوغ می شود که نمی توانیم هیچ زمانی را به نهار خوردن اختصاص دهیم و از مضرات آن نیز بی خبر هستیم و نمی دانیم که این کار باعث ایجاد کسالت و خواب آلودگی در ظهر می شود. شما لازم نیست که هر روز یک وعده غذای کامل با انواع و اقسام پیش غذاها را میل کنید، اما حداقل مطمئن شوید که یک چیز کوچکی می خورید. سعی کنید نهار را بر روی میز کار خود نخورید. حتی اگر 20 دقیقه هم شده به خودتان استراحت دهید و نهار را در جای دیگری میل کنید. 
3- استراحت کوتاهی داشته باشید
بایستید و تمام عضلات خود را بکشید تا خستگی از بدنتان در آید. لازم نیست این کار را خیلی پر سر و صدا انجام دهید و توجه دیگران را به خود جلب کنید و بعد هم با صدای بلمند خمیازه بکشید. فقط از سر جای خود بلند شوید، چرخی بزنید، عضلات پای خود را منبسط کنید و انگشتان دستتان را خم و راست کنید. اگر نمی توانید دفتر کار خود را ترک کنید، به عقب تکیه دهید و نفس عمیقی بکشید تا کاملا ریلکس شوید و میزان اکسیژن جذب شده تان را نیز افزایش دهید. کشش باعث می شود که قلنج های گردن و شانه هایتان بشکنند و سیستم گردش خون نیز بهبود یابد. 

ادامه مطلب
   + سینا ; ٦:٢٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

خواص موز و موز سبز

این میوه در زیر پوست ضخیم اش سرشار از مواد مغذی است که فواید متعدد آنها به قلب و معده ی شما می رسد.

کلسترول را کاهش می دهد
میزان بالای فیبر موجود در موز و موز سبز (از وابسته های موز است، تقریبا شبیه موز معمولی است اما رنگی سبز تا مشکی بسیار تیره دارد) سطح کلسترول خون را پایین می آورد. این میوه های گرمسیری (حتی بیشتر از سیب) سرشار از پکتین هستند. بررسی ها نشان می دهند که موز سبز در یک سوم حیوانات آزمایشگاهی سبب کاهش کلسترول Ldl و در 30 درصد آنها سبب افزایش کلسترول خوب یا Hdl است. موز و موز سبز کمابیش فاقد سدیم بوده و برای قلبتان نیز مفید است. 

معده شما را آرام می کند
اگر فکر می کنید موزهای کاملا رسیده، نرم و نشاسته ای برای معده تان خوب هستند باید بگوییم بسیار دقیق هستید زیرا این یک حقیقت علمی است. موز و موز سبز درواقع سطح پوشاننده ی معده را قوی و مستحکم ساخته بر علیه دو عامل اصلی زخمهای معده یعنی پپسین و اسید هضم کننده، سدی به مراتب ضخیم تر ایجاد می کنند. برخی از مردم قسم می خورند که توسط میوه ها هر دو مشکل گازهای معده و گاستریت (التهاب معده) شان بر طرف می شود. 

فشار خون را منظم می کند
موز که مانند یک بسته حاضر و آماده پتاسیم معدنی است به ثابت ماندن میزان فشار خون در حد و حدود طبیعی کمک می کند. یک تحقیق ژاپنی متوسط فشار خون ساکنین دو روستا را مورد مقایسه قرار داده و دریافت آن گروه از روستاییانی که پتاسیم بیشتری در رژیم غذایی خود مصرف کرده بودند فشار خون طبیعی تری داشتند.
موز سرشار از ویتامین ب6 و ویتامین ث است. برای بهره مند شدن از خواص مفید موز روزی یک موز یا یک فنجان موز سبز پخته بخورید. موز سبز برای کسانی که برای اولین بار آن را می خورند شیرین و خوشمزه نبوده باید به صورت پخته مصرف شود.

   + سینا ; ٦:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

خواص سیر

سیر گیاهی است دو ساله با پیازی مرکب از پیازچه و ساقهٔ راست که در انتهایی آن گلی چتری که شامل چندین پیازچه است ، قرار دارد. این گیاه از قدیم الایام به عنوان یکی از گیاهان مهم دارویی وچاشنی غذایی کشت می شده است. نام علمی آن Allium sativum است و به آن Garlic هم می گویند. امروزه در سراسر جهان به عنوان یکی از گیاهان دارویی مشهور به کار برده می شود. 
تا سال ۱۹۹۶ ، حداقل ۱۸۰۸ مورد مطالعهٔ علمی از جنبه های مختلف شیمیایی ، فارماکولوژی ، بالینی و اپیدمیولوژیکی بر روی سیر انجام شده است. مطالعات فارماکولوژی و بالین بر روی سیر در زمینه اثرات ضد میکروبی ، اثرات ضد سرطان ، کاهش میزان قند خون ، تحریک سیستم ایمنی ، اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی انجام شده اند. در حوزهٔ اثرات قلبی ـ عروقی سیر مطالعات انجام شده شامل بررسی میزان چربی های خون ، انعقاد و جریان خون ، تجمع پلاکتی و آتروسکلروز بوده است. بیشترین مطالعات بر روی سیر در زمینه اثرات آن در تنظیم چربی های سرمی بوده است . مطالعات نشان دادهاند که سیر ،کلسترول تام (TC) و به ویژه نوع LDL را کاهش می دهد. در مطالعاتی که بر روی اثرات سیر بر میزان TC انجام شده است. متوسط کاهش کلسترول سرمی ۶/۱۰ درصد بوده است که طی درمان به مدت ۳ هفته تا ۳ ماه روزانه با نیمی یا یک پرسیر حاصل شده است. در این مطالعات متوسط میزان کاهش تری گلیسرید ۳/۱۰ بوده است. 
در مططالعه ایی که بر روی مقایسهٔ اثرات سیر در کاهش چربی های خون انجام شده ، نشان داده شده است که سیر در مقایسه با دارونما ، رژیم غذایی عادی از سیر و بنزوفیبرات ، اثر قابل توجهی در کاهش کلسترول و تری گلیسرید داشته است. علاوه بر این مشاهده شده است که در مصرف سیر میزان HDL هم به میزان قابل ملاحظه ای بالاتر رفته است. 
سیر میزان گلوکز خون را پایین می آورد و فشار سیستولی و دیاستولی خون را کاهش می دهد. اثرات ضد میکروبی ، ضد سرطان ،آنتی اکسیدان و تنظیم سیستم ایمنی هم از سیر دیده شده است. 
سیر جلوی تجمع پلاکتی را می گیرد و در بیماری های آتروسکلروز نقش پیشگیری کننده و احتمالا درمانی دارد. 
در مورد اثرات ضد سرطان سیر ، مطالعات اپیدمیولوژیکی گسترده نشان داده اند که گارلیک و دیگر اعضاء گونه Allium می توانند باعث کاهش بروز انواع خاصی از سرطان ، از جمله سرطان معده گردند. 
چینی ها اعتقاد دارند که اثرات ضد سرطان سیر به واسطهٔ مهار تشکیل ترکیبات نیتروز و کارسینوژن است. گرید فارماکوپه ای U.S. برای سیر این است که بالب های خشک یا تازهٔ آن نباید کمتر از ۵/۰ درصد alliin داشته باشد که به روش کروماتوگرافی مایع انداززه گیری شده باشد و بر پایهٔ وزن خشک محاسبه گردد. تشخیص های گیاه شناسی باید در کنار آزمون های میکروسکپی ، ماکروسکپی و کروماتوگرافی نازک لایه ( TLD) هم انجام گیرد. پودر سیر USP گارلیکی است که بریده ، فریز و یا خشک شده و سپس پودر شده است. این پودر نباید کمتر از ۳/۰ درصد alliin داشته باشد. تفاوت در مقادیر a lliin به واسطهٔ عملیات پودر کردن است که سبب کاهش میزان آن می شود.سیر حاوی مقادی زیادی از ترکیبات مختلف است ولی به نظر می رسد که فقط تیوسولفینات ها (alliin) فعالیت قابل توجهی داشته باشند. Alliin مادهٔ اصلی ضد میکروبی و دارای اثرات کاهندگی کلسترول خون در گارلیک است. احتمالا اثرات آنتی اکسیدانی و آنتی ترومبوتیک سیر هم با واسطه این ترکیبات بروز می کند. اثرات ضد سرطانی سیر هم به واسطهٔ نقش مشترک alliin و دیگر ترکیبات اعمال می گردد. 
سیر در حدود ۱ درصد alliin دارد که در حضور آنزیم alliinase به allicin تبدیل می گردد. تحقیقات فارماکولوژیکی نشان دادهاند که تیوسولفینات ها (allicin) به دام اندازنده های رادیکال های آزادند و باعث مهار پراکسیداسیون لیپیدی ، مهار تجمع پلاکتی ، تحریک فیبرینولیز و کاهش میزان چربی های خون می گردند. 
بالب های گارلیک حاوی در حدود ۶۵ درصد آب ، ۲۸ درصد کربوهیدرات ( به طور عمده fructans ) ، ۳/۲ درصد ترکیبات ارگانوسولفور ، ۲ درصد پروتئین ( به طور عمده alliinase) ، ۲/۱ 
درصد آمینو اسیدهای آزاد ( غالبا arginine ) ، ۵/۱ درصد فیبر ، ۵/۱ درصد لیپید و مقادیر بسیار کمی اسیدفیتیک ( ۰۸/۰ درصد ) ، ساپونین ها ( ۰۷/۰ درصد ) و b – sitosterol ( ۰۰۱۵/۰ درصد ) می باشند. 
عمده ترین ترکیبات راگانوسولفور در سیر عبارتند از : 
s – ( + ) – alkyl – L – cysteine sulfoxides
isoalliin
Cycloalliin
G – L – glutamyl – s – alkyl – cysteines
طی عملیاتی مانند خرد کردن ، جویدن و آسیاب کردن ، سلول ها می شکنند و آنزیم alliinase در مجاورت alliin قرار می گیرد و به سرعن آن را تبدیل به allylsulphenic acid می کند. مرحلهٔ بعدی در این تبدیل ، تشکیل آلیسین است. هر ۱ میلی گرم alliin باعث تولید ۴۵۸/۰ میلی گرم allicin می شود آلیسین مهمترین پیش ساز ترکیبات تغییر یافته بعدی است که در روغن های تجاری سیر دیده می شود. 
بر پایه مطالعات شیمی ، ماندن سیر برای تولید عصارهٔ بدون بوی آن ، باعث کاهش محتوای همه ترکیبات سولفور آن می شود. 
بر پایه مطالعات بالینی ، ESCOP موارد زیر را برای کاربرد سیر مورد تایید قرار داده است : 
پیشگیری از آتروسکلروز 
درمان مقادیر بالا رفته چربی خون که اغلب به واسطه رژیم غذایی ایجاد شده اند. 
بهبود وضعیت جریان خون در بیماری های عروقی. 
البته به طور سنتی از گارلیک برای رهایی از سرفه ، سرماخوردگی و رینیت هم استفاده می شود ول یمدارکیی علمی در جهت حمایت از اثرات مثبت آن در این زمینه وجود ندارد. 
WHO هم در مورد کاربرد سیر متذکر شده است که سیر می تواند به عنوان یک عامل کمکی در درمان هیپرلیپید ، پیشگیری از آتروسکلروز وابسته به افزایش سن و هیپرتانسیون خفیف مورد استفاده قرار گیرد. 
سیر مورد منع مصرف شناخته شده ای ندارد. بعضی منابع متذکر شده اند که گارلیک نباید پیش از جراحی مورد استفاده قرار گیرد زیرا ممکن است که زمان خونریزی را افزایش دهد. WHO هم تاکید کرده است که گارلیک در افرادی که سابقه آلرژی نسبت به سیر داشته اند منع مصرف دارد. 
مصرف سیر باعث افزایش اثرات ضد انعقادی وارفارین می گردد. از این رو WHO توصیه کرده 
است که بیمارانی که از وارفارین استفاده م یکنند باید به مصرف هم زمان سیر و اثرات آن توجه داشته باشند. زیرا در بیمارانی که از سیر و وارفارین به طور هم زمان استفاده می کرده اند ، زمان تشکیل لختهٔ خونی به ۲ برابر رسیده است.

   + سینا ; ٦:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

ژله رویال چیست؟

ژله ی رویال چیست؟
«ژله ی رویال» که در فارسی به آن شاهنگبین می گویند ماده ای است که به وسیله ی غدد مغزی زنبوران کارگر در روزهای اولیه ی زندگی ترشح شده و ماده ی اولیه در تغذیه ی تخم و نوزاد و همین طور اصلی ترین ماده ی غذایی برای ملکه می باشد. این ماده ی ژلاتینی دارای رنگ زرد روشن است که حالت چسبناک داشته و در آب حل می شود.
دانشمندان علوم جانوری بر این باور هستند که علت طول عمر بسیار زیاد ملکه نسبت به زنبوران دیگر و همچنین زیبایی و نیرومندی آن به خاطر تغذیه با «ژله رویال» می باشد که با توجه به این مطلب می توان پی به خواص معجزه آسای «ژله ی رویال» برد و به نیاز روز افزون انسان جهت استفاده از این ماده ی فوق العاده توجه کرد. «ژله ی رویال» از نظر کیفی اصولاً از دو ماده ی دزوکسی ریبونوکلئیک اسید و ویتامین 5 B یا اسید پاناتونیک تشکیل شده است و چون اسید پاناتونیک در سلولها نقش فرمانده را بر عهده دارد و «ژله ی رویال» سرشار از این ماده است، بنابراین یک ماده ی غذایی استثنایی برای بدن محسوب می شود.
تجزیه ی شیمیایی «ژله ی رویال» نشان می دهد که این ماده دارای 66 درصد آب و 12 درصد پروتئین، 5 درصد چربی، 12 درصد مواد احیا کننده، 8 درصد خاکستر و بقیه مواد نامشخص می باشد.
«ژله ی رویال» دارای انواع ویتامین های گروه B، قندها، استرولها، تعدادی از اسیدهای چرب و آنتی بیوتیک است و متخصصین بر این باور هستند که «ژله ی رویال» میکروب کش و ضدعفونی کننده است و همچنین چون دارای هورمون گنادوتروپیک می باشد برای تقویت غده های جنسی بسیار مفید می باشد. همین طور افرادی که علاقه مند هستند که دچارپیری زودرس نشوند و حالت شادابی و جوانی خود را تا زمان طولانی حفظ نمایند می توانند «ژله ی رویال» را با گرده ی گل و عسل مخلوط نموده و روزانه مصرف نمایند. جهت بر طرف کردن کم اشتهایی، ضعف و لاغری، فشار عصبی، ناتوانی جنسی، خستگی به واسطه ی فعالیت فکری، سرد مزاجی، جلوگیری از پیر شدن بافتهای بدن و بیماریهای عفونی می توان از «ژله ی رویال» استفاده کرد.

   + سینا ; ٦:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

راهنمای بیماری ایدز و اچ ای وی

با نگاهی دیگر بنگریم

هنگامی که اعضای یک جامعه ، شناخت درستی از یک بیماری ندارند ، ممکن است در دام باورهای غلطی گرفتار شوندکه رهایی از آنها به آسانی امکان پذیر نیست و این خود زمینه ساز شکل گیری ترسی موهوم و ناشناخته خواهد بود که روح و جسم انسانها را آزار خواهد داد. 

 

ایدز نیز در بسیاری از جوامع به چنین سرنوشتی گرفتار شده است ، عارضه ای ناخواس ته که بر سر هرکسی که سایه اندازد ، سبب می شود که دیگران نیز از سایه آن فرد بهراسند و از او دوری بجویند.

جدایی و طرد انسان در جامعه سبب می شو دکه آدمی به مرور در خود احساس بی ارزشی کرده و با از دست دادن عزت نفس نهال بی تفاوتی در او روییده شده و در چنین مرحله ای ، شرایط برای زندگی جمعی روز به روز سخت تر می شود.

ایدز یاد آور داستانی است که درآن ، شخصی که ظاهری ترسناک داشت روزی به شهری وارد شد ، به گونه ای که هرکس به آن شخص می نگریست ، با وحشت از او فرار می کرد ، به یکباره آن شخص به دو

شخص تبدیل می شد و بدینوسیله تمامی شهر در ترس و وحشت فرو رفت تا اینکه فرد ی در برابر او ایستا د و دستهای خود را به سویش دراز کرد و به یکباره تمامی آن اشخاص ناپدید شدند.

ایدز نیز همچون آن موجود هراس آور است که اگر ترس روبرو شدن با آن از بین نرود ، بزودی باید شاهد انعکاس ی از آن در هر گوشه ای از جامعه بود.

امروزه در هر جامعه ما ضروری است که هم گ ی دانسته های خویش رادر باره ایدز افزایش ده یم و راهها ی عملی مقابله با آن را فرا گیریم تا از این طریق بتوان یم علاوه بر کنترل ، از وقوع آن پیشگیری نماییم.

در طول هزاران سال ، بشر در رویارویی با طبیعت ، تجربیات فراوانی کسب کرده و بسیاری از بیماریهای هولناک را درگذشته ه ای دور به زانو درآورده است . بیماریهایی که هرک دام از آنها رعب و وحشت فراوانی دردل انسانها بوجود آورده بودند. هم اکنون هزاران دانشمند درحال پژوهش برروی بیماری ایدز

می باشند تا بتوانند علاوه بر یافتن راههای مناسب تر درمانی ، راهی مؤثر برای پیشگیری از آن، از طریق واکسیناسیون بیابندو بدون شک درآینده ای نه چندان دور، دریچه ای به سوی رهایی از این بیماری

گشوده خواهد شد و این بیماری ترس آور نیز به زانو در خواهد آمد.

 

به همین علت ضروری است که در این میان از دو نکته مهم غفلت نشود : 

۱- افزایش علم و آگاهی نسبت به این بیماری و کسب مهارتهای لازم برای پیشگیری از ایدز و کنترل آن

۲- حمایت از مبتلایان به ایدز و تلاش جهت کاستن از مشکلات آنان به منظور بازگشت آنان به جامعه و همچنین بهره گیری از تجربیات و مشارکت آنان در مبارزه با ایدز مبتلایان به ایدز نیازمند حمایت در حال حاضر شرایط در جامعه ما به گونه ای است که اگر فردی مبتلا به ویروس ایدز شود دچار فشارهای روحی و روانی فراوانی می شود که به دنبال آن مراحل زیر رخ می دهد:

١- انکار

٢- خشم

٣- افسردگی

- پذیرش

گذر از این مراحل برای مبتلایان طبیعی است و باید اجازه داده شود تا این مراحل سپری شود .

 

به همین خاطر عمده ترین مشکلاتی که این گونه افراد به آن دچار می شوند عبارتند از :

. ١- از دست دادن حس اعتماد بخاطر ترس از دست دادن خانواده ، همسر و دوستان

٢- از دست دادن عزت نفس که ناشی از احساس طرد شدگی و انتخاب انزوای اجتماعی است.

٣- احساس گناه بخاطر ترس از سرایت عفونت به افراد دیگر و نگرانی از لکه ننگ اجتماعی.

 

-- از دست دادن روابط صمیمانه با دیگران

- بروز افسردگی که سبب احساس یاس و ناامیدی ،آشفتگی د

_ خواب (بیداری زودهنگام ،ناتوانی در ادامه خواب ) ناتوانی در تمرکز ، فقدان علاقه و انرژی ،بی اشتهایی عصبی ،سرزنش خود و افکار خودکشی در فرد می شود.

- اختلالات اضطرابی که همراه با آن فکر فرد با یاد مرگ

_ مشوش شده و دچار حملات هراس می شود. آگاهی مردم درزمینه بیماری ایدز و حمایت آنان از مبتلایان به این بیماری می تواندنقش مهمی رادرسلامت فردوجامعه درپی داشته باشد.

 

 

ادامه مطلب
   + سینا ; ٢:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

نکات بهداشتی جهت پیشگیری از بروز عفونت های جنسی ( آمیزشی ) در زنان

با رعایت برخی نکات بهداشتی میتوانید به میزان زیادی از بروز عفونت های مجاری ادراری و مهبـلی جـلوگـیری بعمل آورید. تــرشحات طبیعی مهبل برای سلامت مهبل ضروری میباشد. در مهبل باکتریهای غیر بیماری زای طبیعی وجود دارنـد کـه وجـودشـان از بـروز عفونتهای باکتریایی و قارچی ممانعت بعمل می آورد. ترشحات طبیعی مهبل شفاف و یا سفید،رقیق و یا غلیظ بوده اما بی بو و ایجاد سوزش و خارش نمیکند. عفونتهای باکتریایی، قارچی، انگلی و عفونتهای ادراری معمولا در زنان شایع است بطور مختصر با با علایم این بیماریها در ادامه مطلب آشنا شوید:

نکات بهداشتی ویژه دختران و زنان:

 

 

 

۱) عفونت قارچی(کلامیدیا): ترشحات سفید و پنیری شکل مهبل-تورم و درد در نواحی تناسلی-خارش شدید-مقاربت دردناک. 

 

 

 

۲) عفونت باکتریایی:ترشحات سفید، خاکستری و زرد-بوی نامطبوع ماهی-خارش و سوزش-التهاب و تورم خفیف مهبل.

 

 

۳) عفونت انگلی(تریکومونا): خارش، سوزش و تورم شدید مهبل-ترشحات کف آلود خاکستری، زرد و یا سبز-بوی نامطبوع ماهی-درد حین ادرار و یا مقاربت جنسی. 

 

 

 

۴) عفونت مجاری ادرار: احساس سوزش حین ادرار-وجود خون در ادرار-ادرار با بوی تند و تیره رنگ-اضطرار فراوان برای ادرار کردن حتی زمانی که مثانه نیمه پر باشد-قطره قطره آمدن ادرار-تکرار ادرار.نکات بهداشتی ویژه دختران و زنان:۱) پس از ادرار کردن و اجابت مزاج همیشه از سمت جلو بطرف عقب خود را بشویید. این کار از رانده شدن باکتریهای نواحی مقعد به مهبل جلوگیری میکند.

 

 

۲) در طی روز لباسهای زیر با جنس الیاف نخی بتن کنید. از پوشیدن لباسهای بدون تهویه مانند لباسهای نایلونی و ساخته شده ازسایر الیاف مصنوعی خودداری کنید. تا آنجا که ممکن است شبها بدون لباس زیر بخوابید تا مهبل با جریان هوا در تماس باشد.

 

 

 

۳) از پوشیدن لباسهای تنگ مانند شلوار جین، جوراب شلواری و مایو به مدت طولانی اجتناب کنید. لباسهای گشاد و راحت بتن کنید.

 

 

۴) برای شستشوی لباسهای زیر خود از شوینده های غیر معطر و ملایم استفاده کنید.

 

۵) از وان آب داغ و جکوزی استفاده نکنید. ۶) کاندومها و دیافراگمهای از جنس لاتکس و ژلهای اسپرم کش در برخی از زنان ایجاد تحریک میکنند که باید از سایر روشهای جلوگیری از باردار استفاده گردد.

 

 

۶) کاندومها و دیافراگمهای از جنس لاتکس و ژلهای اسپرم کش در برخی از زنان ایجاد تحریک میکنند که باید از سایر روشهای جلوگیری از باردار استفاده گردد.

 

۷) حین مقاربت جنسی از لغزنده کننده های (لوبریکیشن) پایه آب (محلول در آب) و غیر معطر استفاده کنید. از وازلین و لوبریکیشنهای حاوی سیلیکون استفاده نکنید.

 

 

 

۸)لباسهای زیر خود را حداقل هر دو روز در میان عوض کنید.

 

 

۹) حتما قبل و پس از آمیزش جنسی ادرار کنید.

 

۱۰) از پودر تالک در اطراف مهبل استفاده نکنید زیرا که پودر تالک رطوبت را در خود نگه میدارد.

 

 

 

۱۱) در صورتی که از تامپون در دوران قاعدگی استفاده میکنید حداکثر آن را هر ۴-۳ ساعت یکبار عوض کنید. پیش از گذاشتن تامپون دستهای خود را کاملا بشویید. در طی خواب شبانه هیچگاه از تامپون استفاده نکنید و جای آن از پد های بهداشتی استفاده کنید.

 

 

۱۲) نوار بهداشتی (پد) را میبایست هر ۶-۴ ساعت یکبار (حداکثر ۸ ساعت) عوض کرد. پیش از گذاشتن پد نیز دستهای خود را با آب و صابون بشویید.

 

 

۱۳) از تامپون، نوارهای بهداشتی و دستمال توالت معطر استفاده نکنید. 

 

 

 

۱۴) همیشه مهبل و اطراف آن را خشک و تمیز نگه دارید. رطوبت رشد میکروبها و قارچها را سرعت میبخشد. 

 

 

 

۱۵) بطور منظم سطح خارجی مهبل را با آب ولرم شستشو دهید. برای شستن مهبل نیازی به استفاده از صابون نمیباشد. 

 

 

 

۱۶) حین استحمام از صابون و شامپوهای غیر معطر و ملایم استقاده کنید. از وان کف صابون نیز استفاده نکنید. 

 

 

 

۱۷) هیچگاه لباسهای خیس و مرطوب را بتن نکنید. چنانچه لباسهایتان خیس شد فورا آن را عوض کنید.

 

 

۱۸) هنگام شامپو کردن و آب کشیدن موها حین استحمام سر خود را بسمت جلو خم کنید تا شامپو با مهبل و ناحیه تناسلی تماس نیابد. 

 

 

 

۱۹) پس از استحمام با یک حوله نرم ناحیه تناسلی را به ملایمت خشک کنید. برای این کار میتوانید از سشوار (با درجه باد سرد ) نیز استفاده کنید.

 

 

۲۰) هیچگاه ادرار خود را نگه ندارید.

 

۲۱

) از دوش مهبل استفاده نکنید. چراکه این عمل ترشحات و باکتریهای طبیعی و محافظ مهبل را میشوید.

 

۲۳) از روابط جنسی پر خطر اجتناب کنید.

 

 

۲۴) در طی روز آب فراوان بنوشید. استرس و وزن خود را نیز کاهش دهید.

 

 

۲۵) مصرف روزانه ماست از بروز عفونتهای قارچی مهبل جلوگیری میکند.

 

۲۶) مصرف بی رویه و سر خود آنتی بیوتیکها میکروبهای مفید و طبیعی مهبل را از میان برده و زمینه ابتلا به عفونتهای قارچی را افزایش میدهد. 

 

 

 

۲۷) خانمهای که در دوران حاملگی، شیر دهی ویائسگی میباشند و همچنین خانمهایی که از قرصهای ضد بارداری استفاده میکنند از آنجایی که سطوح هورمونهای بدن آنها دستخوش تغییر میشود میبایست بیشتر بهداشت فردی خود را رعایت کنند.

   + سینا ; ۱:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

نکات مهم در رابطه با بیماریهای آمیزشی - جنسی

نکات مهم در رابطه با بیماریهای آمیزشی - جنسی بیماریهای آمیزشی یا بیماریهای منتقله به دنبال سکس، عفونت‌هایی هستند که پس از تماس جنسی مشکوک با فرد آلوده به فرد غیرآلوده انتقال پیدا می‌کنند. 

در واقع طیفی از بیماریها هستند که باعث عفونت در دستگاه تناسلی می‌شوند و سکس، تنها راه ابتلا به این نوع بیماری‌هاست. ـ

علائم کلی بیماری:

در مـردان:

به دنبال تماس جنسی نامطمئن و یا داشتن شرکای جنسی متعدد؛ خروج ترشحات چرکی از مجرا یعنی چنانچه آلت تناسلی خود را بدوشند، چرک خارج می‌شود، سوزش و تکرر ادرار، احساس درد در هنگام نزدیکی و بالاخره در برخی از بیماریهای آمیزشی، ممکن است روی خود آلت یک ضایعه یا زخم ایجاد شود که شایع‌ترین بیماری که این علامت را داراست، بیماری «سیفلیس» است.

در زنـان:

طیف علائم متفاوت است، چرا که برای نمونه بیماری سوزاک در ۵۰ درصد از مبتلایان بدون علامت بوده و در مابقی با ترشحات واژینال عفونی بروز پیدا می‌کند به این ترتیب افزایش این ترشحات درد در هنگام نزدیکی و یا قاعدگی را به همراه دارد.

هشدار به آنهایی که رفتار جنسی پرخطر داشته‌اند در زنانی که به بیماری سوزاک مبتلا هستند ممکن است التهابات و عفونت‌ها به دستگاه تناسلی، لوله‌ها و تخمدانهایشان سرایت پیدا کند که ابتلا به بیماری التهابی لگن را در این اشخاص به دنبال خواهد داشت که این بیماری به تدریج باعث چسبندگی‌های لوله و رحم شده که موجب عقیمی فرد می‌شود. ـ

سنین شیوع:

بیماریهای مقاربتی بیشتر در سنینی که احتمال بروز رفتارهای پرخطر یا --- بیشترست، دیده می‌شود، که این محدوده سنی به «Sexullactive » شهرت دارد و عمدتا سنین ۱۵ تا ۴۹ سالگی را شامل می‌شود.

بدین ترتیب این بیماری در یکسری از افراد از جمله جوانان شیوع بیشتری دارد؛ بویژه آنهایی که به صورت مجرد زندگی می‌کنند و یا آن دسته از جوانانی که در شهرهای بزرگ به سر می‌برند. همچنین، بیماریهای مقاربتی در افرادی که از سطح بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی پایین‌تری برخوردارند، بیشتر دیده می‌شود، چرا که تمامی عوامل یاد شده از عوامل مستعدکننده برای ابتلاء به بیماریهای آمیزشی به شمار می‌آیند.

یک نکته جالب توجه بیماریهای منتقله از --- (آمیزشی) در سیاهپوستان بیش از سفیدپوستان شیوع دارد؛ به همین دلیل، آمار مبتلایان به این بیماری در جنوب کشور با شمال آن تفاوت معنی‌داری دارد، چرا که به دلیل اقلیم جغرافیایی و شرایط خاص آب و هوایی، جنوبی‌ها زودتر به بلوغ می‌رسند.

بیماری، « گونوره» یا سوزاک؛

یکی از شایع‌ترین انواع بیماریهای آمیزشی نام علمی این بیماری، « گونوره» است، که در زنان و مردان دیده می‌شود. اما تفاوت عمدة آن در مبتلایان مونث و مذکر در آن است که سوزاک در زنان در ۵۰ درصد موارد بدون علامت است، درحالی که در مردان ۹۰ تا ۹۵ درصد دارای علایمی همچون «سوزش»، «تکرر ادرار»، «خروج چرک از مجرای ادراری به رنگ زرد مایل به سبز» است.

بدین ترتیب فرد به دنبال تماس جنسی مشکوک، پس از یک تا دو هفته متوجه علایم فوق خواهد شد. تـوجـه: معمولا در مسیر ابتلا به بیماری سوزاک، عامل نگران‌کننده بیشتر در مورد زنان مبتلاست. چرا که به دلیل نداشتن علامت بیماری در بیش از نیمی از موارد، عملا باعث شده که به موقع به پزشک مراجعه نکنند. که در صورت تماس جنسی آنها با شرکای جنسی متعدد، دامنة مبتلایان بیماری را گسترش می‌دهند.

راههای پیشگیری:

بهترین راهکار پیشگیرانه، پایبندی به اصول اخلاقی، ازدواج در سنین پایین و پس از آن نیز حفظ حریم خانواده و عدم تمایل به داشتن شریک جنسی متعدد است.

اما چنانچه فردی به هر دلیلی تماس جنسی مشکوک داشت باید برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای آمیزشی یعنی مقاربت مطمئن، حتما و الزاما از کاندوم استفاده کند.

درمان:

خوشبختانه بیماریهای آمیزشی به ویژه سوزاک بسیار قابل علاج بوده و با تجویز آنتی‌بیوتیک به صورت کوتاه مدت، بهبودی حاصل می‌شود و عمدتا دارو درمانی مؤثری دارند و در ایران در دسترس است.

* فقط چنانچه در صورت عدم تشخیص به موقع و درمان مناسب، برای فرد ایجاد عارضه می‌کند سایـر مـوارد غیر از این بیماریها (سیفلیس، سوزاک و عفونت‌های کلامیدیایی) بیماریهای دیگری نیز هستند که جزء بیماریهای عفونت‌های دستگاه تناسلی به شمار می‌آیند؛

همچون «هرپس» که ویروسی است و زخمهایی را در دستگاه تناسلی زنان و مردان ایجاد می‌کند.

این ضایعات معمولا آبدار و وزیکولر بوده و فرد موقع نزدیکی، درد زیادی را متحمل می‌شود.

این بیماری از مرد به زن و بالعکس قابل انتقال است؛ از این‌رو توصیه می‌شود که حتما برای مقاربت از کاندوم استفاده شود.

   + سینا ; ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

نکات مهم در بیماری تب‌ مالت

نکات مهم در بیماری تب‌ مالت 

تب مالت عبارتست از یک عفونت باکتریایی که از گاو، گوسفند و یا بزهای آلوده و عفونی شده، به انسان انتقال می‌یابد. تب مالت از انسان به انسان منتقل نمی‌شود. 

این عفونت باکتریایی اعضای خونساز بدن، از جمله مغز استخوان، گره‌های لنفاوی، کبد و طحال را متاثر می‌کند.

بیماری در مردان ۲۰-۶۰ ساله شایعتر است. دوره نهفتگی بیماری ممکنست ۶۰-۵ روز یا حتی تا چندین ماه باشد، ‌بیماری یک نوع حاد و یک نوع مزمن دارد.

علایم شایع:

در نوع حاد، علایم زیر به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند: لرز، تب متناوب، تعریق خستگی قابل توجه درد به هنگام لمس ستوان فقرات سردرد بزرگ شدن گره‌های لنفاوی در نوع مزمن،

علایم زیر تدریجا ظاهر می‌شوند:

خستگی درد عضلانی کمردرد یبوست کاهش وزن افسردگی ناتوانی جنسی ندرتا بروز آبسه در تخمدانها، کلیه‌ها و مغز

علل:‌ 

عفونت ناشی از باکتریهایی تحت عنوان بروسلا، که از راه مصرف شیر یا محصولات لبنی (کره، پنیر) یا محصولات گوشتی به انسان انتقال می‌یابد

عوامل افزاینده خطر:

وجود کم خونی وخیم یا سابقه جراحی معده این مشکلات باعث کاهش اسید معده می‌شوند، ‌وجود اسید معده شانس عفونت را کاهش می‌دهد. در افرادی که با حیوانات سر و کار دارند، مثل کشاورزان، قصابان، دامپزشکان یا دامداران مسافرت به مناطق آلوده

پیشگیری:

هیچگاه شیر غیر پاستوریزه از هر منبعی که باشد، مصرف نکنید. زمانی که با حیوانات سر و کار دارید، از دستکش،‌ محافظ چشم، پیش‌بند و سایر وسایل محافظتی استفاده کنید.

واکسیناسیون دامها با درمان معمولا در عرض ۴-۳ هفته خوب می‌شود ندرتا عفونت قلب،‌ استخوان، مغز یا کبد در صورت ناکافی بودن مراقبت و درمان، بیماری ممکن است مزمن شود یا معلولیت رخ دهد

درمان:

تشخیص قطعی با آزمایش خون انجام می‌گیرد. درمان شامل یک دوره استراحت در رختخواب و مصرف آنتی‌بیوتیک است.

معمولا لازم نیست بیمار از دیگران جدا شود. تمامی اعضای خانواده که ممکن است از همان محصول لبنی آلوده مصرف کرده باشند باید تحت معاینه و آزمایش قرار گیرند.

تا زمان برطرف شدن تب و سایر علایم، در رختخواب استراحت نمایید.

پس از آن تدریجا فعالیت‌های عادی خود را از سر گیرید.

   + سینا ; ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

نکات مهم در رابطه با سنگ های کلیوی

نکات مهم در رابطه با سنگ های کلیویسنگ‌های ادراری با شیوع بیشتر در مردان، در رده سنی ۲۰ تا ۵۰ سال بروز که سبب علایمی چون دردپهلو، تکرر و سوزش ادرار می‌شود عوامل مختلفی چون ارث، آب وهوا، نوع تغذیه و فعالیت، جنس در میزان بروز وشیوع آن موثر است. سنگ‌های ادراری را میتوان جزو بیماریهای شایع جوامع بشری دانست ، سنگ‌های ادراری می‌تواند با و یا بدون درد و عفونت ادراری بروز کند.

علل ایجاد سنگ‌های ادراری متفاوت و فاکتور فیزیولوژیکی و محیطی دو عامل موثر در ایجاد سنگ‌های ادراریست. ارث، جنس و سن سه عامل موثر در ایجاد سنگ‌های ادراری ارث به عنوان یکی از عوامل فیزیولوژیک موثر در بروز سنگ است، این عامل، علت ۴۰ تا ۵۰ درصد تشکیل سنگ‌های ادراریست و شیوع سنگ‌های ادراری در زنان به علت هورمونهای زنانه کمتر از مردان است.

سنگ‌های ادراری در کودکان و سالمندان کمتر دیده می‌شود سنگ‌های ادراری در افراد جوان و میانسال شایعتر است، سنگ‌های ادراری در رده سنی ۲۰ تا ۵۰ سالگی شایعتر است و منطقه جغرافیایی از عوامل محیطی موثر در ایجاد سنگ‌های ادراری است به نحوی که در کشورهای شمال اروپا، منطقه مدیترانه و خاورمیانه سنگ‌های ادراری شایعتر است.

آب و هوا را از دیگر از عوامل محیطی موثر در ایجاد سنگ‌های ادراری عنوان است و سنگ‌های ادراری معمولا در فصول گرم سال بیشتر دیده می‌شود.

نوع آب در تشکیل سنگ بی‌تاثیر است نوع آب در تشکیل سنگ اهمیتی ندارد، میزان آبی که فرد در طول شبانه روز مصرف می‌کند نقش مهمی در ایجاد سنگ‌های ادراری دارد به نحوی که مصرف کمتر آب احتمال بروز سنگ را بیشتر می‌کند.

رژیم غذایی را در تشکیل سنگ‌های ادراری مهم ارزیابی میشود ودر افرادی که زمینه تشکیل سنگ وجود دارد رژیم غذایی نامناسب می‌تواند زمینه ساز ایجاد سنگ باشد. همچنین مصرف زیاد مواد غذایی حاوی اگزالات کلسیم و اسید اوریک در افراد سنگ‌ ساز، تشکیل سنگ را تسریع می‌کند. تشکیل سنگ‌های ادراری در افراد با محیط‌های کاری گرم و کم تحرک شایع تر است. ن

حوه تشکیل سنگ دو علت موثر در تشکیل سنگ‌های ادراری،موثراست : ‌

در ادرار عوامل مهارکننده‌ای (فیتات) وجود دارد که در صورت کاهش این عوامل، منجر به تشکیل سنگ می‌شود و ادرار غلیظ علت دوم تشکیل سنگ در افراد است (مواد تشکیل دهنده سنگ بیش از اندازه می‌شود مانند اگزالات کلسیم).

از عوامل موثر در کاهش بروز سنگ‌های ادراری در زنان، وجود فیتات بیشتر در ادرار آنان است، اگزالات کلسیم، فسفات کلسیم، عفونی، اسید اوریکی، شایع ترین سنگ‌های دستگاه ادراری هستند.

علایمی چون وجود خون در ادرار، تکرر و سوزش ادرار از علائم سنگهای ادراری است و بعضی از سنگ‌های ادراری هیچ علامتی نداشته و به صورت اتفاقی در یک سونوگرافی، برای وی تشخیص سنگ گذاشته می‌شود.

درد یکی از علایم سنگ‌های کلیه و دستگاه ادراری است، به نحوی که عبورسنگ‌ از کلیه و ورود آن به لوله حالب و یا حرکت سنگ از کلیه به سمت مثانه با دردهای شدیدی همراه است. سنگ‌های مثانه،ممکن است بی درد باشدو خون در ادرار و علایمی چون تکرر و سوزش ادرار از علایم این نوع سنگهاست این در حالیست که مصرف مایعات می‌تواند از ایجاد سنگ پیشگیری کند.

به تمامی افرادی که در خانواده خود سابقه سنگ دارند توصیه می شود که‌ در هر ساعت یک لیوان مایعات مانند آب، چای کم رنگ، میوه‌های آب‌دار استفاده و در زمان خواب دو لیوان آب بنوشند و در افرادی با سنگ‌های اگزالات کلسیمی مصرف مواد غذایی حاوی اگزالات باید کم شود مواد حاوی اگزالات شامل گوجه‌فرنگی، نوشابه، پسته، آجیل، فلفل، کاکائو، شکلات و اسفناج است. محدودشدن مصرف گوشت قرمز، حبوبات و کله پاچه، در ایت بیماران ضروری است: در افرادی که سنگ‌های کلسیمی دارند هیچ نوع محدودیتی در مصرف مواد کلسیمی وجود ندارد.

عفونت ادراری در تشکیل سنگ‌های ادراری تاثیر بسزایی دارد کنترل عفونت مهمترین عامل در پیشگیری از سنگ‌های عفونی است و برای جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ عفونت ادراری باید درمان شود و در افراد مبتلا به عفونت های مزمن دستگاه ادراری ، احتمال وجود سنگ بالا است.

پیاده روی مهمترین ورزش برای مبتلایان به سنگهای ادراری ورزش و تحرک در بیماران مبتلا به هر نوع سنگ توصیه می‌شود. به تمامی افرادی که در خانواده‌ آنها سابقه سنگ وجود دارد توصیه میشود که حداقل سالی دو بار از نظر کلیه بررسی شوند.

افرادی که به هر علتی بیماریهای مادرزادی دستگاه ادراری دارند باید از نظر سنگ‌های ادراری مورد بررسی قرار گیرند زیرا این افراد استعداد بیشتری برای تشکیل سنگ‌های ادراری دارند.

   + سینا ; ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

مراقبت از پوست در هوای سرد

 

هوای سرد و خشک زمستان باعث ترک خوردگی، خارش، قرمزی، سائیدگی و حتی در صورت عدم معالجه منجر به زخم شدن پوست می شود. راه های مختلفی برای حفاظت از پوست بدن در برابر سرما وجود دارد که در صورت به کار بستن آنها می توان در طول زمستان هم پوستی نرم و مرطوب داشت .

هوای سرد و خشک زمستان باعث ترک خوردگی، خارش، قرمزی، سائیدگی و حتی در صورت عدم معالجه منجر به زخم شدن پوست می شود. راه های مختلفی برای حفاظت از پوست بدن در برابر سرما وجود دارد که در صورت به کار بستن آنها می توان در طول زمستان هم پوستی نرم و مرطوب داشت.

در طول فصل سرما پوست شما دائماً خشک و سفت می شود و مستعد ابتلا به عفونت خواهد شد. برای جلوگیری از بروز این حالت چند راهکار وجود دارد.

 

 

۱) در طول روز هشت لیوان آب بنوشید. چون وقتی آب کافی وارد بدن شود پوست از این آب استفاده کرده و خود را از داخل ترمیم می کند و رطوبت آن حفظ می شود.

 

 

 

۲) از قرار گرفتن به مدت طولانی زیر دوش آب داغ پرهیز کنید، در عوض بهتر است که مدت زمانی کوتاه تر و با آب ولرم دوش بگیرید. تماس طولانی مدت با آب بسیار داغ باعث از بین رفتن رطوبت پوست شده و به خشکی آن کمک می کند.

 

۳) از لوسیون ها و کرم ها استفاده کنید تا به عنوان لایه یی محافظ از پوست شما در برابر خشکی حفاظت کند. بهتر است بلافاصله پس از دوش گرفتن و وقتی هنوز پوست تان خیس است آن را به کرم یا لوسیون آغشته کنید.

 

۴) از صابون ها یا شوینده های قوی استفاده نکنید چون باعث تحریک پوست می شوند. 

 

بهتر است از صابون های حاوی گلیسیرین برای حفظ رطوبت پوست استفاده کنید. ۵- می توانید از 

 

 

یک دستگاه مرطوب کننده در اتاق خواب خود نیز استفاده کنید.

 

این راه ها بهترین گزینه برای شروع یک زمستان بدون دردسر است

 

   + سینا ; ٩:۱۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

PH پوست چیست و چه تاثیری بر سلامتی پوست دارد

اصولا یک محلول یا اسیدی یا قلیایی است. اگر درجه قلیایی محلول بالا باشد، PH آن زیاد و اگر درجه اسیدی آن بالا باشد، PH آن کم است. صابون های معمولی که در آب به شکل محلول در می آیند، PH پوست و فواید آن

اصولا یک محلول یا اسیدی یا قلیایی است. اگر درجه قلیایی محلول بالا باشد، PH آن زیاد و اگر درجه اسیدی آن بالا باشد، PH آن کم است. صابون های معمولی که در آب به شکل محلول در می آیند، دارای واکنش قلیایی بوده، بنابراین به پوست حالت قلیایی می دهند و آن را برای ابتلا به عفونت مساعد می نمایند. برای آنکه باکتری ها نتوانند در پوست ایجاد عفونت نمایند، پوست بدن به سه طریق PH خود را به حالت اسیدی نگه می دارد:

اول: رسوخ (Co۲) و تنفس سطحی پوست بدن.

دوم: فعالیت میکروب هایی که جزء فلور طبیعی پوست بدن هستند و سبب ثابت ماندن PH اسیدی پوست می شوند.

سوم: ذرات ماحصل طبقه شاخی و کراتین که خود PH اسیدی دارند.

به این ترتیب، هرگاه PH پوست به حالت قلیایی تمایل یابد، استعداد پوست نیز نسبت به صدمات و ضایعات پوستی افزایش می یابد. قلیایی شدن رو پوست یا اپی درم مسلما یک تاثیر موقتی است و برای پوست طبیعی به طور متوسط سه ساعت طول می کشد، اما بر روی پوست های خشک و حساس که از زمان قلیایی طولانی تری برخوردار هستند فعالیت میکروب ها نیز بیشتر می باشد. در هر حال پوست از هر نوعی که باشد، باید تمیز شود، زیرا پاکیزگی که خود جزء مراقبت بهداشتی است، به زیبایی پوست کمک می نماید.

چگونه می توان PH پوست را بین ۴.۲ تا ۵.۶ ثابت نگه داشت ؟

طبق تحقیقات جدید، پوست و موها دارای یک اسید طبیعی سطحی هستند که سبب حفاظت آنها در مقابل بیماری ها و به خصوص باکتری های مضر می گردد. برای هر چه زیباتر کردن پوست و موها باید به عنوان یک اصل پذیرفت که این اسید بعد از شستن، بتواند روی پوست حالت موازنه را برقرار کند و برای حصول این منظور باید با استفاده از محلول اسیدی که به قرار ذیل شرح داده می شود PH پوست را بین ۴.۲ تا ۵.۶ ثابت نگه داشت.

محلول اسید برای ثابت نگه داشتن PH پوست و طراوت بخشیدن آن

سرکه سیب یا سرکه سفید تقطیر شده : یک قسمت، آب جوشیده سرد شده یا آب مقطر: ۸ قسمت اگر روزانه عادت کنید که هر بار بعد از شستن صورت محلول فوق را با پنبه به صورت بمالید، با این روش شما حالت طبیعی و اسیدی پوست صورت خود را بازیافته و بدون شک پوست شما شفاف و تصفیه از لکه ها و ناصافی ها می شود

راه دیگر برای حفظ PH پوست صورت (اسیدی) استفاده از ماست ترش و سایر ترشی های گیاهی مثل آبلیمو و… می باشد مشروط ر اینکه رقیق بوده و پوست را تحریک نماید و بهتر است برای این کار از آبلیموی تازه یا آب نارنج که تا سه برابر رقیق شده است استفاده نمود. در ضمن، شستن و پاک کردن صورت با شیر مانده و ترشیده هم موثر و مفید می باشد.

ادامه مطلب
   + سینا ; ۸:٥۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

آشنایی با دلایل خارش بدن و راه های درمان آن

آشنایی با پوست پوست بزرگترین عضو بدن و یکی از بهترین شاخص‌های سلامت عمومی است. ۸ درصد تمام مراجعات سرپایی بالغین مربوط به مشکلات پوستی است. 

پوست دارای وظایف ذیل می‌باشد.

۱. حفظ بدن در برابر محیط خارجی ۲. با ایجاد یک سطح نسبتاً غیرقابل نفوذ مانع از دست رفتن آب بدن می‌شود ۳. مانند عایقی مانع از دست دادن حرارت بدن می‌شود ۴. تولید ویتامین D می‌کند ۵. نقش حفاظتی در برابر تهاجم میکرو ارگانیسم‌ها دارد ۶. درجه حرارت بدن را به وسیله عرق کردن تنظیم می‌کند.

 

ساختمان پوست:

 

پوست از دو لایه تشکیل شده است.

اپیدرم و درم. زیرا این دو لایه با بافت زیر جلدی که به آن نسج چربی می‌گویند قرار دارد. اپیدرم یعنی خارجی‌ترین لایه، مستقیماً‌در تماس با محیط است و از طبقات ترتیب یافته سلولی به نام کراتینوسیت تشکیل یافته است. عمل اصلی این سلول‌ها سنتز کراتین است که یک پروتئین رشته‌ای بوده و عمل حفاظتی دارد.

درم لایه داخلی است و تشکیل دهنده اصلی آن پروتئین ساختمانی رشته‌ای یا کلاژن می‌باشد. درم در روی نسج چربی که اساساً از سلول‌های چربی تشکیل شده قرار گرفته است.

پوست تمامی نواحی بدن از این دو لایه تشکیل شده، اگر چه اختلافاتی از نظر ضخامت این لایه‌ها در نواحی مختلف وجود دارد.

مثلاً اپیدرم در کف دست و پا از همه جا ضخیم‌تر بوده و تقریباً حدود ۵/۱ میلیمتر قطر دارد و در پلک‌ها بسیار نازک بوده و کمتر از ۱/۰ میلیمتر قطر دارد. درم در پشت تنه از همه جا ضخیم‌تر بوده و قطر آن ۳۰ تا ۴۰ برابر اپیدرم پوشاننده آن است.

میزان نسج چربی در ناحیه شکم و باسن در مقایسه با میزان آن در بینی و جناغ سینه (که در این نواحی میزان آن کم است) زیاد می‌باشد.

 

در این قسمت یکی از شایع‌ترین شکایات بیماران پوستی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. لازم به ذکر است مطالب به صورت کلی بیان می‌شود و در مورد هر بیمار نظر پزشک وی محترم است و تشخیص درمان بر عهده پزشک می‌باشد.

 

خارش بدن ( تن ) :

 

خارش یک شکایت ذهنی است و به صورت احساسی ناخوشایند که باعث تمایل به خاراندن می‌شود، تعریف می‌گردد و شایع‌ترین شکایت بیماران پوستی می‌باشد. خارش از طریق گیرنده‌هایی که به صورت پایانه‌های آزاد عصبی در نزدیکی محل اتصال درم به اپیدرم در پوست، مخاط، دستگاه تنفسی فوقانی و حتی قرنیه وجود دارند، دریافت می‌گردد. فیبرهای منتقل کننده خارش از فیبرهای منتقل کننده حس درد، مجزا و با هدایت سریع می‌باشند. احساس خارش از طریق راه‌های عصبی به قشر مغز مخابره می‌گردد.

محرک‌های مولد خارش:

۱. محرک‌های فیزیکی: شامل انرژی خورشیدی، گرما، رطوبت (کم یا زیاد)، تحریک الکتریکی عصبی یا عضلانی.

۲. محرک‌های مکانیکی: مثل لمس، فشار، مکش، مواد بخصوص مثل مو، فایبرگلاس، پشم و حشرات که اینها باعث خارش فوری می‌شود و بیشتر از زمانی که تحریک وجود دارد باقی نمی‌ماند. اما در پوست‌‌های خشک و در افراد حساس باعث ایجاد احساس خارش پایدارتری می‌گردد.

۳. محرک‌های شیمیایی شامل:

الف) مواد محرک (اسیدها، قلیاها، دترجنت‌ها حتی آب و هوا): بیماران مبتلا به خارش مثلاً در اثر خشکی پوست، غالباً در اثر تماس پوستشان با هوا، هنگام درآوردن لباس‌ها دچار خارش شدید می‌شوند.

ب) آلرژن‌های تماسی (مثل نیکل)

ج) واسطه‌های شیمیایی: هیستامین، سروتونین، مرفین و …

به طور کلی بیماری که با خارش مراجعه می‌کند علت آن می‌تواند چند چیز باشد:

۱. بیماری‌های پوستی: که ابتدا بایستی به دنبال آنها بگردیم مثلاً‌ اگزما، گزش حشرات، لیکن پلان و …

۲. بیماری‌های منتشره بدن: در این بیماری‌های سیستمیک، خارش شایع است و حتی در مواردی بیمار با این علت مراجعه می‌کند که در ادامه به شرح کامل این قبیل بیماری‌ها می‌پردازیم.

۳. خارش زمستانی و خارش افراد مسن: خارش زمستانی در فصل زمستان و در هر سنی ایجاد می‌شود و علت آن خشکی بیش از حد پوست به علت گرم کردن بیش از حد محیط و استفاده از شوینده‌های قوی (دترجنت‌ها) است.

علامت آن خشکی پوست و شطرنجی شدن حتی حالتی شبیه فلس ماهی شدن پوست، خصوصاً در ساق پا و بازو می‌باشد. درمان این حالت تنها با استفاده از صابون گلیسیرینه و نرم‌کننده پوست و افزایش رطوبت محیط می‌باشد و احتیاجی به استفاده از آنتی‌هیستامین یا کورتون نیست.

خارش افراد مسن که تقریباً همانند خارش زمستانی است، در افراد با سن بالا دیده می‌شود، به طوری که ۵۰ درصد افراد بالای ۷۵ سال دچار آن هستند، اما محدودیت فصلی نداشته و در تمام سال دیده می‌شود.

علت‌های خارش در افراد مسن ممکن است یک بیماری زمینه‌ای پوستی که به آن توجه نشده یا بیماری‌های زمینه‌ای کلیوی، کبدی، بدخیمی، واکنش‌های دارویی یا خارش یائسگی در خانم‌ها باشد.

اما شایع‌ترین علت آن، خشکی بیش از حد پوست می‌باشد که علت آن کاهش قابلیت نگهداری آب در پوست همراه با کاهش رطوبت و حرارت بالای محیط زندگی این افراد است.

البته عللی همانند سوءتغذیه، کمبود روی، کم کاری تیروئید و مصرف داروها نیز به خشکی پوست افراد مسن کمک می‌کند. علایم کلینیکی و درمان این نوع خارش پوست همانند خارش زمستانی است.

دلایل خارش عمومی بدن

۱. نارسایی مزمن کلیه: شایع‌ترین علت سیستمیک خارش، نارسایی مزمن کلیه است. اکثر مبتلایان به این نارسایی و ۸۰ درصد بیماران دیالیزی دچار خارشند. عوامل مختلفی در مورد علت آن بیان شده است. از جمله افزایش هیستامین و درمان انتخابی آن استفاده از اشعه ماوراء بنفش B می‌باشد.

۲. کلستاز: خارش شکایت شایعی در بیماری‌های انسداد صفراوی کبد خصوصاً یرقان‌های صفراوی است. علل مختلفی در مورد علت خارش در این بیماران ذکر شده از جمله رسوب املاح صفراوی خاص با غلظت معین در پوست. درمان‌های متعددی پیشنهاد شده اما درمان انتخابی این نوع خارش، کلیسترامین می‌باشد.

۳. فقر آهن: یکی از علل خارش فقر آهن است. به نظر می‌رسد گرچه مبتلایان به کمبود آهن از خارش شکایت دارند اما خارش آنها تنها به دلیل کمبود آهن نمی‌باشد و عوامل جنبی دیگر نیز در این مشکل دخیل است ولی به هر صورت این نوع خارش به درمان با آهن پاسخ می‌دهد.

۴. پلی سیتمی ورا (تعداد بیش بیشتر از حد طبیعی گلبول‌های قرمز):

۵۰ درصد مبتلایان به این بیماری دچار خارش مزاحمی هستند که در تماس با آب (با هر درجه حرارتی) ایجاد می‌شود. در این بیماران تحریک منتشر و شدید پوستی و خارش، بلافاصله بعداز خارج شدن از آب ایجاد می‌شود که ۶۰ – ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

۵. خارش ناشی از آب: در این حالت، خیس شدن پوست با آب در هر حرارتی، باعث خارش شدید با یک حالت حمله‌ای می‌شود. خارش معمولاً بلافاصله پس از خارج شدن از آب صورت گرفته و حدود یک ساعت طول می‌کشد. پوست هیچ تغییری نشان نمی‌دهد و هیچ اختلال سیستمیک همراه وجود ندارد. این حالت همچنین در اثر تغییر ناگهانی حرارت پوست مثلاً‌ صبح‌ها هنگام پوشیدن لباس نیز اتفاق می‌افتد. یک سوم بیماران سابقه فامیلی مثبت دارند. به اغلب این بیماران برچسب روانی زده می‌شود چون در معاینه هیچ علامت پوستی ندارند.

۶. خارش در بیماری‌های غدد:

الف) پرکاری تیروئید: ممکن است سبب خارش محدود در ناحیه مقعدی – تناسلی (به علت عفونت قارچی) و یا خارش منتشر (به علت افزایش جریان خون پوست و کاهش آستانه خارش و تحریک گیرنده‌های خارش) شود.

ب) کم‌کاری تیروئید: می‌تواند سبب خارش محدود و یا خارش منتشر (به علت خشکی بیش از حد پوست) گردد.

ج) دیابت: سبب خارش محدود در ناحیه تناسلی و یاخارش ناحیه پوست سر می‌گردد اما باعث خارش منتشر نمی‌گردد.

د) خارش در خانم‌ها بعد از یائسگی: می‌تواند محدود و یا منتشر باشد. معمولاً خارش منتشر در این بیماران، حمله‌ای و همراه با حملات گرگرفتگی می‌باشد. خارش این بیماران مداوم، اما غیرقابل تحمل نیست و باعث خراشیدن شدید نمی‌شود. این خارش در شب‌ها که بدن گرم می‌شود شدیدتر است.

۷. خارش به عنوان تظاهر بدخیمی‌ها: اگرچه وجود خارش بدون هیچ علت مشخص در یک بیمار با سنین متوسط یا بالا، معمولاً جستجوی دقیق برای یافتن یک بدخیمی زمینه‌ای را به ذهن می‌آورد، اما همراهی علتی بین خارش منتشر و بدخیمی نادر است به استثنای لنفوم هوچکین و پلی سیتمی ورا.

۸. خارش تظاهری از بیماری‌های روانی: این نوع خارش روانی غالباً منجر به خراش‌های شدید در اثر حملات خارانیدن خیلی کوتاه و ناشایع در طول روز یا شب می‌گردد و پوست اینها غالب اوقات بدون علامت است. برای تشخیص این گروه از علل خارش، در صورت نبودن معیارهای رضایت‌بخش تشخیصی، باید سایر علل خارش محدود یا منتشر را رد نمود. اضطراب و یا افسردگی می‌تواند باعث بروز خارش در این بیماران شود. اطمینان بخشیدن به بیمار که خارش وی مریضی نیست، ممکن است در بعضی از مبتلایان به خارش ناشی از اضطراب و یا افسردگی پایان دهد.

۹. خارش به واسطه اختلالات عصبی و سیستم دفاعی: بعضی اوقات بیماری‌های عصبی مانند ضایعات مغزی، MS و تومورهای مغزی می‌توانند باعث خارش گردند. خارش همچنین به عنوان علامت مراجعه در ایدز توصیف گردیده است.

۱۰. خارش در حاملگی: به طور کلی ۲۰-۲ درصد خانم‌های حامله مبتلا به خارش می‌شوند که غالباً به علت کلستاز حاملگی است.

۱۱. واکنش‌های دارویی: اهمیت داروها در ایجاد خارش آن است که اولاً هر دارویی می‌تواند باعث ایجاد خارش گردد و ثانیاً آن‌که داروها ممکن است ماه‌ها پس از شروع مصرف باعث ایجاد خارش شوند.

بررسی بیمار مبتلا به خارش منتشر:

 

در بررسی بیمار مبتلا به خارش و بدون هیچگونه تظاهر پوستی، بایستی به دنبال 

 

علل منتشر (سیستمیک) گشت که احتمال وجود آن در بررسی‌های مختلف

 

بین ۵۰ – ۳ درصد گزارش شده است. در مورد هر بیماری اینکه چه آزمایشی و در چه 

 

زمانی انجام شود بستگی به قضاوت پزشک دارد. اصولاً بررسی بیماری که با خارش 

 

عمومی مداوم، مراجعه می‌کند یکی از مشکلات طب است اما همچنین می‌تواند 

 

یکی از جالب‌ترین آنها هم باشد چون مشخص نمودن یک بیماری منتشر ناشناخته در 

 

بیمار بسیار اهمیت دارد. خصوصاً آنکه غالباً‌ درمان آن علت می‌تواند باعث از بین بردن 

 

خارش گردد.

 

بررسی بیمار مبتلا به خارش با منشأ ناشناخته باید شامل موارد زیر باشد:

۱. معاینه کامل پوست

۲. اخذ شرح حال با توجه به مصرف داروها، بیماری‌های کنونی یا گذشته، تماس‌های محیطی (حیوانات خانگی، غبار، مواد شیمیایی، پشم شیشه) مروری بر اعضای بدن و توجه به شکایات عمومی یا محدود به نواحی خاص بدن

۳. بررسی از نظر بزرگی غدد لنفاوی یا بزرگی ارگان‌های داخلی شکمی

۴. انجام آزمایشات شامل فرمول شمارش خونی، تست‌های عملکرد کبدی، تست‌های عملکرد کلیه، آزمایش کامل ادرار

۵. ارزیابی روانی بیمار

 

 

درمان:

با انجام کلیه معاینات و آزمایش‌های ذکر شده باز هم در درصد زیادی از بیماران، علت خارش مشخص نمی‌شود که این بیماران باید پیگیری شوند چون احتمال دارد بعدها بتوانیم بالاخره علت خارش آنها را پیدا کنیم.

 

یکسری اقدامات عمومی وجود دارد که در همه انواع خارش مؤثر است. این روش‌ها شامل: . اقدامات عمومی نظیر جلوگیری از خارانیدن، کاهش استرس‌های روحی، کاهش مصرف کافئین، قهوه، چای، ۱ شکلات، نوشابه و الکل، نپوشیدن لباس‌های پشمی، دوش سرد قبل از خواب، خنک نمودن محل کار و خواب. 

 

۲. درمان‌های موضعی شامل:

 

- استفاده از یخ و کمپرس سرد، استفاده از نرم‌کننده‌ها

 

۳. درمان‌های عمومی شامل:

 

- آنتی‌هیستامین‌ها، ضد افسردگی‌ها

 

۴. اقدامات درمان فیزیکی:

 

اشعه ماورای بنفش B – تحریک الکتریکی عصب از ورای پوست – طب سوزنی

   + سینا ; ۸:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

برای درمان درماتیت چه کنم؟

برای کاهش یا از بین رفتن بثورات پوستی و خارش می‌توانید از داروخانه، داروهای بدون نسخه تهیه کنید. همچنین می‌توانید از داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که بعضی داروها اگر به مدت طولانی استفاده شوند ممکن است باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست‌تان شود.


این بثورات پوستی در صورتی که داروهایتان را به مدت 10 تا 14 روز استفاده کنید، معمولا بهتر می‌شوند.چگونه می‌توان از درماتیت آتوپیک پیشگیری کرد؟


برای جلوگیری از خشکی پوست باید هر روز از یک کرم خوب یا لوسیون استفاده کنید. همچنین باید در حمام و هنگام دوش گرفتن به جای آب داغ از آب ولرم برای شستشو استفاده کنید. باید از انجام کار، پوشیدن لباس و خوردن غذا‌هایی که ممکن است پوست‌تان را قرمز و یا دچار خارش کند اجتناب کنید.

   + سینا ; ۸:٢٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()

به پرشین بلاگ خوش آمدید

بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com

   + پرشین بلاگ ; ۸:٠٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱
comment نظرات ()